Міністерство економіки україни держзовнішінформ І квартал 2009 року бюлетень основні торговельно-економічні події icon

Міністерство економіки україни держзовнішінформ І квартал 2009 року бюлетень основні торговельно-економічні події


Схожі
Міністерство праці та соціальної політики україни міністерство освіти І науки україни нака з...
Міська комплексна програма «Молодь. Сім’я...
Міністерство культури І туризму україни наказ...
Розділ 1 Економіка природокористування І еколого-економічні проблеми...
Міністерство освіти І науки України Національний технічний університет України...
Кредитна система комерційних банків...
Закон України від 16. 07. 99р. №996 “Про бухгалтерський облік І фінансову звітність в Україні"...
Міністерство освіти І науки україни наказ...
Держбуду України від 18   жовтня 200 4 року №171 із Зміною №3...
Міністерство освіти І науки україни...
Міністерство освіти І науки України Національний університет водного господарства та...
Курс 3, семестр 5, група ////////// Керівник: ///////////////////// Донецьк...Загрузка...
страницы:   1   2   3   4   5   6   7   8
скачать


МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ


ДЕРЖЗОВНІШІНФОРМ


І квартал 2009 року


БЮЛЕТЕНЬ


Основні торговельно-економічні події


(За країнами перебування торговельно-економічних місій

у складі закордонних дипломатичних установ України)


Київ – 2009

Зміст

К Р А І Н И С Н Д Т А Б А Л Т І Ї 2

Б Л И З Ь К И Й С Х І Д 48

А З І Я 55К Р А І Н И С Н Д Т А Б А Л Т І Ї


Республіка Білорусь


На модернізацію енергосистеми, енергозбереження і розширення використовування місцевих видів палива в Білорусі в поточному році планується направити Br4,7- Br5,3 трлн. (1 дол.США = 2860 біл.руб.) Це передбачено планом заходів щодо виконання в 2009 році Державної комплексної програми модернізації основних виробничих фондів Білоруської енергетичної системи, енегосбереження і збільшення частки використовування в республіці власних паливно-енергетичних ресурсів на період до 2011 року. Заходи затверджені Постановою Ради Міністрів Білорусі № 212 від 18 лютого 2009 року

В 2009 році в системі «Беленерго» планується ввести енергоджерела сумарною електричною потужністю 57,7 МВт, ще 95,1 МВт буде введено на підприємствах інших галузей.

Очікується, що економія енергоресурсів в поточному році в республіці складе 1,4 млн.тут. Використовування місцевих видів палива повинне зрости до 19,4% в об'ємі споживання в країні котельно-пічного палива. Згідно оцінці, в 2008 році цей показник склав 17,9%.

Як підкреслили в Міністерстві енергетики, затверджені на 2009 року заходи повністю відповідають задачам по техпереоснащенню енергосистеми, передбаченим комплексною держпрограмою. Складені детальні графіки робіт по кожному з енергооб'єктів, запланованих до модернізації.

На найбільшій білоруській електростанції – Лукомльській ГРЕС – з середини січня поточного року в капітальному ремонті знаходиться енергоблок № 4, на якому буде модернізована парова турбіна з повною заміною проточної частини. В результаті потужність блоку повинна збільшитися на 15 МВт, зросте економічність виробництва енергії. Аналогічним чином раніше були модернізовані турбіни на енергоблоках № 1 і № 2. Новий етап технопереоснащення буде більш маштабным: на четвертому енергоблоці планується встановити більше допоміжного обладнання, яке дозволить підвищити надійність роботи станції.

На Мінській ТЕЦ-2, реконструкція якої здійснюється спільно з китайською стороною, до кінця 2009 року планується ввести перший парогазовий енергоблок потужністю 32,5 МВт. Великий інвестпроект реалізується також на Мінській ТЕЦ-5. На реконструкцію цієї станції підписаний контракт з Китайською національною корпорацією по економічному співробітництву на суму більше 260 млн.євро. В поточному році розроблятиметься проектно-кошторисна документація і поставлятиметься обладнання для будівництва на ТЕЦ-5 нового високоефективного енергоблока потужністю 400 МВт (введення об'єкту –в 2010 року).

Великий обсяг будівельно-монтажних робіт запланований на Березовській ГРЕС, де проводиться реконструкція енергоблока № 5 із збільшенням його потужності на 65 МВт. Завершити проект планується в 2010 році. На Брестській ТЕЦ в поточному році буде встановлена сучасна турбіна потужністю 12 МВт. Ведеться підготовка до модернізації Вітебської ТЕЦ-2. На Жодінській ТЕЦ в березні поточного року введуть в експлуатацію котел - 60 т пару на годину, працюючий на торфобрикетах.

В 2009 році в республіці планується ввести 140 км теплових мереж, побудувати і реконструювати 1,5 тис.км ліній електропередачі.

Білорусь скасовує мита на весь експорт, крім нафти й нафтопродуктів, для підтримки національних виробників в умовах глобальної кризи та викликаного кризою падіння експорту. Це рішення закріплене указом президента країни №135, підписаним 17 березня 2009 року.

Документ набуде дії після офіційного опублікування. Указ визнає втратившим чинність експортний митний тариф, прийнятий наприкінці 2007 року указом президента №700. Цей захід покликаний підтримати валообразуючі підприємства - експортери. У січні 2009 року Білорусь скоротила експорт майже на 50% у порівнянні із січнем 2008 року. Тому скасування мит, за задумом уряду, буде одним із кроків стимулювання експорту.

Довідково: з 1 квітня 2009 року в Білорусі очікується встановити експортні мита на рівні, що буде встановлений із цієї дати в Росії - 110 дол. США за тонну на нафту та 86,4 дол. США за тонну на світлі нафтопродукти.

За повідомленням управління інформації Нацбанку РБ білоруські підприємства знизили валютний виторг у січні-лютому 2009 року на 35,6% до 3,412 млрд. дол. США

Як відзначають профільні експерти, зниження надходжень валютного виторгу пов'язане з помітним ослабленням попиту на білоруську продукцію з боку російських, українських і казахстанських покупців через виниклих на тлі міжнародної фінансової й економічної кризи проблем, включаючи касові розриви, через які відбувається затримка оплати вже поставлених товарів і послуг.

У Білорусі ціни виробників промислової продукції збільшилися в лютому 2009 року у порівнянні із січнем 2009 року на 2,2 проц, у тому числі на засоби виробництва ріст цін склав 0,7 проц, на проміжні товари - 2,7 проц, на споживчі товари - 2,1 проц. У січні-лютому 2009 року ріст цін виробників промислової продукції склав 20,7 проц до рівня січня-лютого 2008 року. Про це повідомили в Національному статистичному комітеті Республіки Білорусь.

У лютому 2009 року у порівнянні із січнем ріст цін зафіксований у чорній металургії - на 14 проц, в електроенергетиці на 4,3 проц, у лісовій, деревообробній і целюлозно-паперовій промисловості - на 2,4 проц, у паливній промисловості - на 0,2 проц, у медичній промисловості - на 3 проц.

Крім того, ріст цін у лютому 2009 року спостерігається в хімічній промисловості /+2,4 проц/, у машинобудуванні й металообробці /+0,8 проц/, у промисловості будівельних матеріалів /+0,8 проц/, у скляній і фарфоро-фаянсової промисловості /+1 проц/, у легкій промисловості /+1,5 проц/, у харчовій промисловості /+2 проц/, у мікробіологічній промисловості /+7,7 проц/, у борошномельно-круп'яній і комбікормовій промисловості /+1,1 проц/, в інших промислових виробництвах /+2 проц/.

При цьому зниження цін у лютому 2009 року у порівнянні із січнем зафіксовано в нафтохімічній промисловості - на 0,1 проц.

Тарифи на вантажні перевезення в лютому 2009 року у порівнянні із січнем 2009 року зросли на 5 проц. При цьому вантажні перевезення залізничним транспортом стали дорожче на 5,5 проц. Тарифи на вантажні перевезення автомобільним транспортом зросли на 6,3 проц, а повітряним транспортом - на 4,7 проц. Тарифи на перевезення трубопровідним транспортом у лютому 2009 року у порівнянні із січнем збільшилися на 2,1 проц. Тарифи на послуги зв'язку для юридичних осіб і індивідуальних підприємців у лютому 2009 року у порівнянні із січнем збільшилися на 1,3 проц. При цьому міжміський телефонний зв'язок став дорожче на 0,3 проц, радіотелефонний зв'язок - на 2,8 проц, радіомовлення - на 10 проц, телевізійне віщання - також на 10 проц.

Довідково: в 2008 році приріст цін на продукцію промислового призначення в Білорусі склав 14,2 проц проти 17,1 проц в 2007 році.

На даний час обмежувальні заходи до білоруської продукції застосовуються з боку США, України, Молдови, Казахстану, Туреччини, Індії та країн ЄС. Про це повідомив заступник міністра закордонних справ Республіки Білорусь Андрій Євдоченко у Мінську під час семінару «Доступ на зовнішні ринки. Інструменти торговельного захисту й діяльності спецімпортерів в умовах СОТ».

«Найбільш сильно ці заходи торкнули білоруські продукти хімічної промисловості, харчові продукти, вироби з металу, текстильну продукцію. Збиток білоруських суб'єктів господарювання від зазначених заходів становить близько 70 млн. доларів на рік», - сказав А.Євдоченко.

Він додав, що в 2008-2009 роках владі Білорусі «вдалося зняти ряд істотних обмежень» у відношенні білоруської продукції.

Зокрема, Євросоюз із 1 січня 2009 року скасував 13 з 33 квотуємих позицій по текстилю. «Нещодавно ми знову провели переговори з ЄС, щоб з 1 січня 2010 рoку вийти на повне зняття квотування», - відзначив заступник міністра.

«В Україні була скасована антидемпінгова квота відносно сірників, збільшена квота на експортовані деревинно-волокнисті плити. Також була відкликана заява про початок антидемпінгового розслідування відносно білоруського цукру», - додав А.Євдоченко.

Також у взаємодії з урядом Молдови білоруська сторона «домоглася відмови від введення обмежень відносно кондитерських виробів, скасувала квотування молочної продукції».

За словами заступника міністра, загальний ефект від розпочатих владою Білорусі в 2008-2009 роках заходів - «забезпечення умов для експорту білоруської продукції на суму близько 170 млн. дол. США».

А.Євдоченко також звернув увагу на те, що останнім часом змінилася географія країн, які вводять обмежувальні заходи до білоруської продукції. «Якщо в 1990-х і початку 2000-х основними ініціаторами розслідувань проти нашої продукції були країни Західної Європи й США, то зараз це наші сусіди по СНД», - сказав він.

«Це пов’язане з тим, що існує зона вільної торгівлі, зона безмитної торгівлі, існує заборона на застосування тарифних і нетарифних обмежень для захисту внутрішнього ринку. У такий спосіб антидемпінгові, спеціальні захисні бар’єри стають основними засобами захисту окремих галузей економіки», - підкреслив заступник міністра.

«З Україною ми домовилися, що підпишемо меморандум, у рамках якого буде передбачатися можливість ще до початку проведення розслідувань спробувати врегулювати всі спірні питання шляхом переговорів», - відзначив А.Євдоченко.

«Крім того, ми домовилися подивитися ще раз на всі діючі антидемпінгові заходи, щоб спробувати максимально зблизити наші позиції й там, де це буде можливо, піти один одному назустріч», - додав заступник міністра.

Він підкреслив, що підписати меморандум планується на зустрічі прем'єр-міністрів або віце-прем'єрів двох країн. «Думаю, це можна буде зробити у квітні-травні».

Білорусь увела тимчасові підвищені ставки мит на низку споживчих товарів з метою захисту вітчизняних виробників і скорочення імпорту через зростаючий зовнішньоторговельний дефіцит. Це передбачено указом президента країни №214 від 21 квітня 2009 року.

Указом встановлені підвищені мита для двох списків товарів, для одного - на шість місяців, іншого - на дев'ять місяців.

У перший список, зокрема, увійшли наступні продовольчі товари: м'ясо та харчові субпродукти домашнього птаха /40% від митної вартості, але не менш 0,4 євро за 1 кг/, дріжджі пекарні /30%/, морозиво /25%/, вина виноградні натуральні /30%/. Серед непродовольчих товарів: мило /25%/, сумки /30%/, плити МДФ /25%/, шпалери /25%/, туалетний папір і паперові рушники /25%/, килими /30%/, нижня білизна /30%/, колготи /25%/, светри /30%/, пальта, плащі, куртки, костюми, сорочки, блузи /30%/, одяг бувший у користуванні «секонд-хенд» /30%, але не менш 1,1 євро за кг/, холодильники /25%/, пральні машини /25%/, мікрохвильові печі /40%/, пилососи /30%/, DVD-програвачі /30%/, телевізори /40%/, лампи накалювання /30%/, окремі види меблів /30%/. Другим списком, що включає картоплю, лук, капусту, моркву й буряк, уведені практично заборонні мита – 180% митної вартості.Ставки ввізних мит на текстиль не поширюються на товари, походженням із країн Європейського союзу, Турецької Республіки, Швейцарської Конфедерації та Князівства Ліхтенштейн.


Республіка Казахстан


Міністр індустрії і торгівлі РК В.Школьник запропонував продовжити або підвищити ставки митних зборів на імпорт ряду продовольчих товарів. «По деяким продуктам харчування з 1 січня 2009 року закінчилися терміни понижених ставок митних зборів при ввезенні на територію Казахстану. У зв'язку з цим, з урахуванням прогнозу щодо виробництва і споживання основних продовольчих товарів необхідно внести пропозицію про продовження нульових понижених ставок, або їх підвищення» - сказав В.Школьник.

13 січня. У Делі (Індія) завершилися двосторонні технічні переговори з питання вступу Казахстану до СОТ. За словами віце-міністра індустрії і торгівлі РК Ж.Айтжанової, технічні переговори завершені на взаємовигідній основі. Сторони обговорили можливість підписання Угоди щодо захисту географічних назв індійських товарів та Меморандуму про взаєморозуміння щодо технічних бар'єрів у торгівлі і застосуванні санітарних і фітосанітарних заходів. Підписання Протоколу про завершення двосторонніх переговорів планується здійснити у рамках державного візиту Президента РК до Індії.

24 січня. За підсумками бізнес-форуму у Делі між діловими колами Казахстану і Індії підписано ряд документів. Так, Національна економічна палата "Атамекен" і Конфедерація індійської промисловості підписали угоду щодо розвитку казахстансько-індійської ділової співпраці. В бізнес-форумі з казахстанської сторони взяло участь більше 100 осіб: члени Торговельно-промислової палати, керівники дочірніх організацій "Самрук-Казина", НЕП "Атамекен", інших компаній і організацій.

28 січня. Передбачається закупівля в Казахстані значної частини товарів і вантажів невійськового характеру для поставки коаліційним військам, що базуються в Афганістані, повідомив Надзвичайний і Повноважний Посол США в РК Р.Хоугланд.

03 лютого. НАК «Казатомпром» у 2009 році може почати поставки урану до Індії. Зі слів глави НАК «Казатомпрома» М. Джакишева, поставки урану до Індії можуть початися вже цього року після підписання договору між двома країнами про мирне використання атому. Такий договір може бути підписаний найближчим часом. «Обидві країни зацікавлені у підписанні цієї угоди і ми не бачимо перешкод. Існує домовленість, що нові атомні станції в Індії, використовуватимуть паливо з Казахстану», - сказав він.

04 лютого. За попередніми результатами, за 2008 рік рахунок поточних операцій платіжного балансу РК склався з профіцитом у 8,9 млрд. доларів. Експорт товарів склав 72 млрд. доларів і виріс порівняно з 2007 роком на 49%. При цьому, за даними митної статистики, 43,5 млрд. доларів припало на експорт нафти і газового конденсату. Імпорт товарів склав 38,5 млрд. доларів, що на 15,7% вище, ніж у 2007 році. 80% імпорту припадає на товари проміжного промислового споживання та інвестиційні товари, об'єм імпорту яких порівняно з 2007 роком збільшився на 22%. Зниження імпорту відзначено тільки по групі непродовольчих споживацьких товарів, ввезення даних товарів зменшилося на 19%. Найбільший приріст імпорту спостерігається по групі продовольчих товарів – на 33% порівняно з 2007 роком. У результаті позитивне сальдо торгових операцій за 2008 рік склало 33,5 млрд. доларів, що в 2,2 рази вище за показник 2007 року.

05 лютого. Рівень торгівлі між РК і РФ у 2008 році досяг $20 млрд., повідомив президент РК Н.Назарбаєв на зустрічі з президентом РФ Д.Медвєдєвим. "Хочу сказати, що за минулий рік, нарешті, досягнуто рівня торгівлі у $20 млрд., про який ми мріяли - це і прикордонна торгівля, і товарообіг, між нашими країнами. І відбулося дуже багато подій, коли тисячі російських і казахстанських компаній працюють разом у Росії, і у нас йде взаємопроникнення інвестицій, капіталу, і навчаються 20 тисяч казахстанської молоді у російських вузах, продовжується культурний обмін", - сказав Н.Назарбаєв.

10 лютого. Експортний потенціал зернових культур планується на рівні минулого року, повідомив міністр сільського господарства РК. Загальна площа весняної сівби у поточному році складе 17,8 млн. гектарів. З них 13,3 млн. га буде відведено під зернову пшеницю, додав він.

11 лютого. Казахстан і Австралія завершили переговори щодо вступу РК до СОТ, повідомила Надзвичайний і Повноважний посол Австралії в РФ і РК за сумісництвом Маргарет Тумі. При цьому вона висловила надію на те, що Казахстан і Австралія успішно будуть взаємодіяти у питанні подолання світової фінансової кризи. Крім того, посол підкреслила, що обидві країни можуть успішно розвивати співпрацю в рамках ООН, оскільки Казахстан і Австралія балотуються в члени Ради безпеки ООН.

23 лютого. Для казахстанських компаній, що закуповують комплектуючі в Росії і Китаї, відкрито дві кредитні лінії, повідомив Прем'єр-міністра Казахстану К. Масимов. Для всіх підприємств, які беруть комплектуючі на території двох країн - РФ і КНР - досягнута домовленість, що російський Зовнішекономбанк відкрив для Банку розвитку РК, для компанії "Самрук-Казина" кредитну лінію на $3 млрд. в рублях. Аналогічна робота проведена і з Китаєм на $5 млрд. в юанях.

24 лютого. Міністерство індустрії і торгівлі Казахстану планує ввести обмеження у торгівлі з країнами, що здійснюють безмитне ввезення своїх товарів до республіки та складають серйозну конкуренцію нашим підприємствам зокрема по товарах харчової промисловості, повідомив глава Міністерства індустрії і торгівлі РК В.Школьник.

25 лютого. Глава Уряду РК Масимов і Перший заступник прем'єр-міністра Республіки Білорусь Семашко обговорили питання поставки сільгосптехніки до Казахстану. «Ми домовилися з Масимовим, що протягом 2-3 місяців розробимо конкретні проекти щодо поставки сільгосптехніки, і у травні ми чекаємо прем'єра РК з візитом до Білорусі», - повідомив Заступник прем'єр-міністра Республіки Білорусь Семашко.

02 березня. Уряд РК готовий щонеділі переглядати імпортні мита на користь вітчизняних виробників, заявив Віце-прем'єр Казахстану У. Шукєєв. "Всі економічні важелі, які є в уряду та які можна застосувати, не змінюючи закони, ми прийматимемо на основі постанов уряду достатньо оперативно. Наприклад, імпортні мита.” Раніше такі заходи вживалися урядом раз на півроку.

05 березня. У Міністерстві індустрії і торгівлі відбулися слухання щодо обмеження імпорту в РК кондитерських виробів за участю представників Посольств Російської Федерації та України в Республіці Казахстан, а також Європейської Комісії. Були представлені різні позиції щодо проведення процедури розгляду відносно імпорту кондитерських виробів до РК та можливого введення захисних заходів, у вигляді захисного мита.

07 березня. В Ер-Ріяді відбувся перший раунд переговорів між РК і Королівством Саудівська Аравія щодо вступу Казахстану до СОТ. Під час двосторонніх зустрічей обговорювалися питання доступу на казахстанський ринок товарів, що представляють комерційний інтерес для королівства, зокрема, продукції нафтохімічної промисловості, кондиціонерів, морепродуктів і ряду інших найменувань, що є основами експорту Саудівської Аравії. Представники Саудівської Аравії поділилися досвідом ведення консультацій щодо вступу Королівства до СОТ, зокрема, з питань регулювання державних торгових підприємств, торгових прав, а також висловили готовність надавати консультаційну підтримку казахстанській переговорній команді.

18 березня. В Алмати на території логістичного центру «Prime Estate Activities Kazakhstan» відкрилася перша у Середній Азії експертно-випробувальна станція для перевірки автомобільних транспортних засобів, що перевозять швидкопсувну продукцію. Так звана лабораторія відкрилася у рамках завершальної фази великого проекту Європейського Союзу «Розвиток центрів сертифікації обладнання для перевезення швидкопсувних продуктів в Казахстані». У лабораторії перевірятимуться ізоляційні і холодильні установки на транспортних засобах з регульованим температурним режимом, які використовуються для перевезення швидкопсувних товарів. Протягом цієї весни в рамках проекту будуть відкрито ще три такі станції: в Киргизстані, Узбекистані і Таджикистані.

20 березня. Корпорація з розвитку і просуванню експорту «KAZNEX» пропонує створити умови для надання держпідтримки вітчизняним експортерам, ідентичні існуючим в інших країнах. На сьогодні, Закон РК «Про регулювання торгової діяльності» не містить положень, що стосуються підтримки і стимулювання розвитку та просування експорту. Закон носить регулюючий характер. Тому корпорація розробила пропозиції щодо внесенню змін до цього документа. Ключовий аспект законодавчої ініціативи KAZNEX — правове закріплення економічних інструментів стимулювання і підтримки експортерів несировинної продукції. Пропонується законодавчо закріпити держпідтримку у вигляді відшкодування витрат експортерам по декількох інструментах, що широко застосовуються у світовій практиці. Це проведення досліджень і розробка нових продуктів, призначених для виходу на зовнішні ринки, навчання співробітників підприємства, зайнятих у сфері управління експортом, здійснення маркетингових досліджень щодо входження на конкретний ринок з конкретним видом продукції. А також брендінг і розкручування такої продукції на зовнішньому ринку, випуск каталогів експортної продукції галузі, сегментів ринку, регіонів, організація представництва компаній за рубежем протягом першого року діяльності, створення і запуск веб-сайту експортера на англійській мові. Ще один блок пропонованих змін до закону передбачає розширення і зміну понятійного апарату для визначення об'єкту і суб'єкту державної підтримки, а також гармонізації національної лексики експорту з міжнародною.

30 березня. Уряд РК підписав угоду про позику ЄБРР і АБР на реалізацію проекту «Західна Європа - Західний Китай». У рамках проекту буде побудовано і реконструйовано 2,5 тис. км доріг. Щорічно на будівництві буде задіяне до 50 тис. осіб. Протяжність коридору складає 8 тис. 445 кілометрів, з яких 2787 кілометрів проходить територією Казахстану. Транспортний коридор бере свій початок на кордоні з КНР, пройде через Казахстан, та надасть оптимальний вихід до Європи не тільки Китаю, але і іншим азіатським країнам.

30 березня. У Казахстані розроблено проект нового Митного кодексу. За словами Віце-прем'єра Казахстану Є.Оринбаєва, приведення Митного кодексу до відповідності міжнародним стандартам передбачає, що митним органам необхідно буде проводити огляд товарів протягом 2 годин з моменту реєстрації декларації.

31 березня. У Брюсселі відбулося чергове 9-е засідання Комітету співпраці «Республіка Казахстан – Європейський Союз». Одним з головних результатів засідання стало підтвердження наміру сторін розпочати переговори щодо нової Угоди про партнерство між Казахстаном і ЄС. Глава європейської делегації Віганд відзначив, що за час, який минув після ухвалення Угоди про партнерство і співпрацю, відбулися значні зміни як на міжнародній арені, так і у внутрішньому розвитку Казахстану і Євросоюзу, а також у відносинах між Астаной і Брюсселем.

31 березня. Президент Казахстану Н.Назарбаєв доручив уряду республіки прискорити переговори з країнами-членами Євразійського Економічного Співтовариства (ЄврАзЕС) щодо створення митного союзу. У зв'язку з цим, К. Масимов доручив Першому віце-прем'єру республіки У. Шукєєву очолити казахстанську групу парламентерів з даного питання. Разом з цим, він відзначив, що одним із стримуючих чинників створення митного союзу є наркотрафік з Афганістану.


Республіка Молдова


Агентство «Infotag» (18.02) повідомляє, що молдовські гастарбайтери перевели у 2008 році до Молдови понад 1,66 млрд. дол. США - на 36,3% більше ніж у 2007 р.

Рекордний обсяг переказів довівся на липень 2008 р., коли до Молдови надійшло 180,79 млн. дол. США.

У четвертому кварталі гастарбайтери перевели до Молдови тільки 397,7 млн. дол. США. Найбільший спад у цей період відзначався у листопаді - 112,76 млн. дол. США, а до новорічних свят молдовські громадяни знову одержали на 27% більше коштів - 143,66 млн. дол. США.

Щодо придністровської проблематики. Агентство «Infotag» (20.02). Перспективи переговорного процесу й заходів щодо зміцнення довіри Молдови й Придністров’я обговорили Заступник Міністра реінтеграції РМ Іон Стевиле і Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Молдова Сергій Пирожков.

Співрозмовники обмінялися інформацією про недавні консультації щодо врегулювання придністровського конфлікту та майбутніх дій.

Вони підкреслили важливість консультацій у різних конфігураціях з метою поновлення переговорного процесу у форматі "5+2" і вироблення особливого правового статусу для Придністров’я на основі дотримання територіальної цілісності Молдови.

Сторони також обговорили ініціативи, що стосуються розвитку молдовсько-українського співробітництва в рамках єврорегіонів.

Щодо ГУАМ та інших питань. Агентство «Infotag» (25.02) У ГУАМ не було ні одного питання, який би зацікавив Молдову, - так прокоментував відношення до цієї організації Президент Республіки Молдова Володимир Воронін.

В ефірі "Ехо Москви" він сказав, що у ГУАМ «за всі роки не був виявлений жоден проект, жоден інтерес, заради якого ми б засукали рукава й почали активно працювати».

«А вишуковувати проекти та позиції проти когось, - ми дуже маленька держава й нам це не тільки не цікаво, але й небезпечно. Нам треба дружити, шукати там, де є інтерес Молдови, а не навпаки», - сказав Президент.

Він зазначив, що Молдова - проти визнання Росією Абхазії й Південної Осетії.

«Визнання їхньої незалежності суперечить тої політиці, тим принципам, які ми проводимо по об’єднанню Молдови», - сказав він.

Про відносини Молдови та НАТО В. Воронін повідомив, що Кишинів має офіційні декларації вищого керівництва НАТО про те, що "нейтральний статус Молдови абсолютно не суперечить намірам республіки вступити до Євросоюзу».

На питання, чи бачить Молдова погрозу для себе у тому, що в планах у США значиться розміщення військових баз у Румунії, Угорщині, і можливо, у Болгарії, В. Воронін зазначив, що «будь-яка збройна людина являє загрозу».

Щодо створення єврорегіону "Дністер". Агентство «Infotag» (26.02) повідомляє, що Молдова й Україна обговорюють створення єврорегіону "Дністер", у який увійдуть Флорештський, Дондюшенський, Шолденештський, Сорокський і Каменський райони Молдови й Вінницька область України.

На зустрічі з Послом України в Республіці Молдова Сергієм Пирожковим і представником угорської дипломатичної місії відзначалося, що зміцнення відносин між місцевими органами влади по обох сторонах Дністра допоможе у врегулюванні придністровського конфлікту.

За словами Заступника Міністра місцевого публічного управління РМ Раду Керуце, створення єврорегіону "Дністер" передбачає стимулювання місцевої влади з обох берегів Дністра до участі в залученні фондів, виділених Європейською комісією за допомогою трьох інструментів фінансування: Тристоронньої операційної програми Румунія-Україна-Молдова з бюджетом у 126 млн. євро, Програми країн Чорноморського басейну на 2007-2013 рр. з бюджетом у 18 млн. євро та Програми транскордонного співробітництва для Південно-Східної Європи з бюджетом у 2 млн. євро.

Щодо ставлення В. Вороніна до програми ЄС «Східне партнерство»

Агентство «Infotag» (27.02). Президент Молдови Володимир Воронін вважає, що програма ЄС «Східне партнерство» схожа "на кільце навколо Росії". Про це він заявив у інтерв’ю газеті "Коммерсантъ" (Росія).

За словами В. Вороніна «Молдова дотепер працює у програмі по Південно-Східним Балканам - і це конструктивна робота».

«Навіщо нам створювати ще одне СНД під контролем ЄС? А «Східне партнерство» - це європейська перспектива, нехай на мене не ображаються Вірменія, Грузія й Азербайджан, яка досить далека від них. Ми ж за ці роки домоглися істотного прогресу в напрямку євроінтеграції», - відзначив Президент.

Щодо транспортування нафти

Агентство «Infotag» (11.03). Міністерство економіки та торгівлі Республіки Молдова очікує, що через нафтовий термінал міжнародного порту Джурджулешть у 2009 р. буде завезено 30 тис. т нафти.

Це майже вдвічі більше, ніж у 2008 р.

За даними міністерства сумарний обсяг інвестицій у термінал становить вже більше 37,5 млн. дол. США, з яких понад 32 млн. дол. США - гроші іноземної компанії Danube logistic. Інша частина інвестована молдовською компанією Trans Cargo Terminal, яка веде в цей час будівництво зернового термінала. У цілому, на спорудження вантажного й пасажирського сегмента порту буде витрачено більше 30 млн. дол. США.

Порт знаходиться у зоні вільного підприємництва, на його території працюють 22 фірми. Термінал розраховано на вантажообіг в 1 млн. тонн на рік.

Щодо поставок алкоголю з Молдови

Агентство «Infotag» (13.03) повідомляє, що поставки виноробної продукції й спирту з Молдови, Грузії та Македонії завдають великої шкоди українським виноробам, які не можуть конкурувати за ціною із продукцією з цих країн. Про це українським журналістам заявив директор НВО "Винхол-оксамитне" Валерій Тинтуров.

За його словами, все почалося з того, що у 2004 р. було підписано угоду про безмитну торгівлю винами, спиртом і іншими виноматеріалами з Молдовою, Македонією та Грузією. З Молдови почали завозитися виноматеріали за ціною не вище, ніж 0,5 дол. США. А сьогодні пляшка молдавського вина ввозиться по 0,74 дол. США.

«За такими умовами ми не можемо конкурувати із цими країнами не говорячи про те, що через них ідуть всі "сірі" поставки коньячних спиртів», - сказав В. Тинтуров.

Довідка «Infotag»: Молдова у 2008 р. експортувало винно-коньячну продукцію до України на 43,8 млн. дол. США, що на 16% менше ніж у 2007 р. Це третє місце за обсягами поставок до країн СНД.

Щодо відкриття пасажирського терміналу

Агентство «Infotag» (17.03). Лайнер класу ріка-море "Принцеса Олена" відправився першим рейсом до Стамбулу з пасажирського термінала Вільного міжнародного порту Джурджулешть.

Під час церемонії Президент Володимир Воронін заявив, що «завдяки портовому комплексу Молдова одержала вихід до моря через Дунай і має доступ до всіх прибережних країн регіону».

«Порт змінив імідж Молдови за кордоном, а також її геополітичний статус, оскільки республіка стала морською країною», - сказав він.

Дотепер на території Джурджулештського портового комплексу діяв лише нафтоналивний термінал. На найближчий час намічено здача до експлуатації зернового терміналу, у будівництво якого інвестовано 12 млн. дол. США.

Щодо нового економічного проекту

Агентство «Infotag» (23.03) повідомляє, що у Молдові стартував новий амбіційний економічний проект, спрямований на підвищення енергобезпеки країни. Про це заявив на церемонії закладки першого каменю у фундамент електростанції в Унгень президент Володимир Воронін.

Він зазначив, що чеська компанія J&T Finance Group не даремно вибрала для інвестицій в 600 млн. євро Молдову.

«В умовах фінансової кризи, що вразив країни й континенти, ця цифра говорить сама за себе. Капітали такого порядку не вкладаються в економіку країн, які не стабільні», - заявив В. Воронін, відзначивши, що сусідство з Євросоюзом дозволить експортувати значну частину виробленої електроенергії.

Щодо промислового виробництва в Молдові

Агентство «Infotag» (23.03) повідомляє, що промислові підприємства Молдови виробили в січні-лютому продукції на 3,297 млрд. лей - 73,7% аналогічного періоду 2008 р. У лютому випущено 72,9% обсягів продукції другого місяця 2008 р.

За повідомленням Національного бюро статистики, падіння викликано скороченням на 65,5% виробництва в добувній промисловості, на 30,2% - у переробній, на 21,9% - у харчовій.

Виробництво цегли й черепиці в січні-лютому знизилося практично до нуля, побутових приладів - на 77,9%, шкір - на 89,5%, спиртних напоїв - на 58%, цементу - на 61,9%, сільгоспмашин - на 60,3%.

Причиною спаду є скорочення попиту на продукцію, особливо за кордоном; недостачу сировини та фінансів.

Зростання відзначено лише у виробництві дротів і кабелів - на 62,4%, макаронних виробів - на 39,9%, електромашин і приладів - на 44,6%, виробництво пластмасових виробів подвоїлося. Однак ці товари становлять незначну частку в загальному обсязі промислового виробництва.

ЄВРОПА


Республіка Австрія


Відміна банківської таємниці. За підрахунками Національного банку Австрії наразі в австрійських банках знаходиться приблизно 83 млрд. євро іноземного капіталу. Попри відміну банківської таємниці, експерти не розраховують на значний відтік іноземного капіталу з Австрії. Одночасно з цим зазначається, що це може зупинити приплив нового капіталу із-за кордону, особливо з Німеччини. Wirtschaftsblatt, 30.04.2009.

Договір про подвійне оподаткування з Боснією і Герцеговиною. Між Австрією та Боснією і Герцеговиною підготовлено договір про уникнення подвійного оподаткування. Умови договору виносяться на розгляд урядів обох країн, які мають досягти остаточного рішення стосовно згаданого договору найближчим часом. Очікується, що договір набере чинності до 2010 року. Wirtschaftsblatt, 30.04.2009

Уряд відмовився підтримати промисловців. Федеральним канцлером Австрії Вернером Файманом та деякими Федеральними міністрами Австрії було підписано звернення до Союзу промисловців Австрії (IV), у якому уряд відмовляється надавати державні гарантії для фінансування промислових підприємств. Зокрема, у зверненні зазначається, що Уряд Австрії критично ставиться до державних гарантій у сфері виробництва. Представники IV розраховували отримати державні гарантії у розмірі від 10 до 15 млрд. євро (кредитні пакети для малих та середніх підприємств та прямі гарантії для великих концернів "Альпіне", "Вінербергер" та ін.). Представники IV також звернули увагу на те, що у сусідній Німеччині проводиться активна робота з підтримки вітчизняних виробників. Wirtschaftsblatt, 17.03.2009

Зростає кількість підприємств з частковою зайнятістю. В наслідок світової фінансової кризи в Австрії продовжує зростати кількість підприємств, що практикують часткову зайнятість. Зокрема, підприємства у сфері високих технологій (AT&S, Infineon) активно переходять на моделі з частковою зайнятістю співробітників. Офіційно в лютому 2009 р. Службою зайнятості Австрії було зафіксовано 38 000 таких працівників. За прогнозами їх кількість зросте протягом квітня ц.р. до 45 000. Wirtschaftsblatt, 10.03.2009

Країни Східної та Південної Європи залишаються привабливими для інвестицій. Інститут ринкових досліджень GfK провів дослідження інвестиційного клімату у країнах Східної та Південної Європи. Серед іншого, було проведено опитування 100 провідних менеджерів з компаній, що мають представництва в зазначених регіонах. Найбільш привабливими країнами для інвестування було визначено Чехію, Румунію та Росію. Україна та Болгарія теж розглядаються як потенційні інвестиційні партнери. Навіть негативний вплив світової фінансової кризи спеціалісти вважають тимчасовим. Wirtschaftsblatt, 12.02.2009


Королівство Бельгія


03.02.09 видання „L’Echo” повідомляє, що 2 лютого фондові ринки європейського регіону завершили день з негативними показниками на тлі ряду песимістичних новин найбільших регіональних кредиторів, макроекономічних даних із США і загальних настроїв відносно подальшого розвитку рецесії. Статистика по індексах ділової активності в промисловості різних країн регіону показала, що показники, як і раніше, знаходяться нижче відмітки 50 пунктів, що говорить про спад в більшості секторів. Акції BNP Paribas скотилися на 8,71% до 27,39 євро в результаті заяви про те, що придбання бельгійської фінансової групи Fortis не допоможе банку збільшити рівень достатності капіталу, як заявлялося раніше. Папери Fortis злетіли на 10% до 1,0750 євро. BNP Paribas погодився купити меншу, ніж передбачалося, частку в страховому підрозділі фірми, а також поглинути більше її «проблемних » активів.

02.02.09 нідерландомовне видання „De Standaard” розмістило інтерв’ю Віце-прем’єр-міністра, міністра закордонних справ Бельгії Карела Де Гухта, в якому він торкнувся результатів місячної роботи уряду В.Ромпея за п’ять місяців до регіональних виборів. Де Гухт відзначив, що модифікована угода щодо продажу банку „Фортіс” на користь „Паріба” (НБП) - перше вагоме рішення чинного уряду - стало більш сприятливою для його акціонерів, а також послужила своєрідним „індустріальним проектом” для самого „Фортісу” як найбільшої страхової групи Бельгії. Незважаючи на це, К.Де Гухт висловив жаль з приводу продажу „Фортіс”, що стало, за його оцінкою, втратою бельгійської економіки через передачу французам контролю над найбільшою фінансовою корпорацією країни. Віце-прем’єр віддав би перевагу сценарію, за яким „Фортіс” залишився б у власності Бельгії або був би спільною бельгійсько-французькою власністю. Він відзначив оперативні дії уряду Фландрії, спрямовані на врятування від банкрутства фламандського банку КВС. При цьому зауважив, що федеральний уряд ніколи не відмовлявся вживати заходів з врятування КВС. Було зазначено також, що напружена передвиборча боротьба між ліберальним Реформістським рухом та Соціалістичною партією у Валлонії значно ускладнює процес прийняття рішень у нинішньому федеральному уряді. Водночас, на думку К.Де Гухта, найскладнішою проблемою цього уряду є недофінансування федерального бюджету, а також той факт, що Бельгія перебуває „у стані постійної дипломатичної конференції, присвяченої переговорам між франкофонами та нідерландофонами”.

03.02.09 видання „L’Echo” з посиланням на AFP повідомляє, що шведська група промислового устаткування Atlas Copco, яка передбачає дуже слабкий попит на свою продукцію у 2009 р., повідомила в понеділок про скорочення 3.000 додаткових робочих місць на своїх підприємствах у світі, не дивлячись на чистий дохід, що удвічі виріс в четвертому кварталі 2008 р. та досяг рекордної суми 2,91 мільярда крон (274 мільйони євро), з підвищенням на 112 % в порівнянні з таким же періодом 2007 р. В цілому ж у 2008 р. чистий дохід компанії виріс на 36%, до 10,19 мільярдів крон (957 мільйонів євро). Коментуючи своє рішення про скорочення кадрів, компанія Atlas Copco заявила, що економічна ситуація під час кризи дає дуже невизначені прогнози, але попит буде слабким у всіх індустріях і у всіх регіонах.

03.02.09 видання „L’Echo” публікує повідомлення Європейської комісії, згідно якого близько 60% споживачів відмічають підвищення ціни з боку свого постачальника енергії, тоді як тільки 3-4 % відчувають зниження ціни. Менше двох третин споживачів задоволено своїм постачальником енергії. Головним чином, це спричинено підвищенням цін.

01.02.09 видання „Libre Belgique” та інші опублікували статті де засуджуються дії компанії „Electrabel”, одного з основних газопостачальників на бельгійському внутрішньому ринку. Як ми повідомляли 28.01.09, „Electrabel” надіслала більше 1,6 млн. своїх клієнтів повідомлення про значне зменшення ціни на газ для побутових споживачів (до 20-25%). Ця заява була піддана різкій критиці з боку Міністра енергетики Бельгії П.Маньєтта, який заявив, що „Electrabel” вводить в оману своїх клієнтів, намагаючись певним чином пом’ягшити можливе підвищення ціни з квітня ц.р.

03.02.09 видання „L’Echo” інформує про винахідливості керівників брюссельського готелю «Блум», який знаходиться в центрі бельгійської столиці. Після того, як кількість постояльців із-за світової фінансової кризи значно зменшилася, вони вирішили збільшити кількість своїх клієнтів в оригінальний спосіб: керівництво готелю організувало акцію для молодих художників. Юним майстрам дали можливість розписати кімнати готелю на тему квітів. Європейська художня ліга підтримала винахідливість господарів готелю. Влаштовано конкурс для художників не старше 15 років та відібрано близько трьох сотень юних майстрів з більшості країн ЄС.

06.02.09 видання „L’Echo” повідомляє, що Європейський центральний Банк ухвалив рішення знизити свою незмінну процентну ставку до 2 %, повідомив один з його офіційних представників. Очікується, що на Прес-конференції у Франкфурті, президент установи, Ж.-К.Тріше, сповістить список нової ради управляючих банку. Економісти сподіваються, що будуть поінформовані стосовно планів дій банку на найближче майбутнє, в умовах фінансової кризи. Між жовтнем і січнем, головна процентна ставка, яка визначає рівень кредиту в зоні євро, впала від 4,25 % до 2 %, свого найбільш низького історичного рівня.

05.02.09 ЗМІ інформують про подробиці зустрічі керівників урядів Бельгії та Голландії Г.Ван Ромпея та Я.П.Балкененде, що відбулася напередодні в Гаазі. Головну увагу її учасники приділили проблематиці подолання міжнародної фінансової кризи. У цьому зв’язку пролунав спільний заклик урядовців до більш тісної співпраці з метою віднайдення шляхів для подолання наслідків кризи, від якої в однаковій мірі потерпають як Бельгія, так і Голландія. Обидва політика висловилися проти застосування протекціоністських заходів, наголосивши, водночас, на важливості більш концентрованих та узгоджених дій між двома країнами. Крім того, Г.Ван Ромпей та Я.П.Балкененде обговорили ситуацію, пов’язану з банком Фортіс, наголосивши на спільній думці, що „домовленості, досягнуті між бельгійською державою, банком Фортіс та фінансовою групою Паріба є позитивним як для Фортіс, так і для його акціонерів”.

06.02.09 Віце-прем’єр-міністр, міністр закордонних справ Люксембурга Ж.Ассельборн 5 лютого 2009 р. відвідав з робочим візитом Великобританію, де відбулася його зустріч з керівником зовнішньополітичного відомства цієї країни Д.Мілібандом. За інформацією урядової Інтернет-сторінки Люксембурга, під час зустрічі сторони мають обговорити як двосторонні відносини, так і актуальні питання міжнародної політики. Зокрема, передбачається обмін думками щодо ситуації на Близькому Сході, а також відносини між Росією, Україною та Європейським Союзом. Крім того, порушуватиметься афганська тематика. Згідно з повідомленням, програмою візиту люксембурзького урядовця передбачені також його зустрічі з К.Флінт, уповноваженим міністром з європейських питань, а також з Ж.Строу, лорд-канцлером та міністром юстиції.

06.02.09 інформагентство „L’Echo” повідомляє, що європейці матимуть змогу користуватися досить незвичною в умовах фінансової кризи послугою - необмеженим таксі за 48 євро на місяць. Принцип простий: клієнт, який придбав місячний абонемент, зможе зателефонувати у будь-який час дня і ночі і скористатися послугами таксі в межах свого міста. Щоб збільшити прибутковість, компанія залишає за собою право з’єднувати шляхи декількох користувачів, якщо вони слідують одним і тим же маршрутом. Таке рішення ухвалене, щоб розвантажити міста, і дозволити споживачам користуватися „приватним” авто для своєї зручності. Таким чином, можна буде уникнути численних витрат, пов'язаних із утриманням власної машини, таких як реєстрація, страховка, штрафи за паркування і т.д. Послугу почнуть надавати на початку 2009 в місті Боблінген на півдні Німеччини. За умови успіху, за цим послідкують й інші європейські міста.

06.02.09 видання „Belga” повідомляє, що у Бельгії винайшли спосіб, як боротися з водінням в нетверезому стані за допомогою нових технологій. Бельгійські сенатори виступили із законопроектом, згідно якому при повторному затриманні водія в стані сп’яніння, в його автомобілі буде встановлений спеціальний замок. Даний прилад підключається до системи запалення і блокує її. «Ключем» до цього пристрою стане тільки свіже дихання водія. Перш ніж завести автомобіль, водій повинен буде дихнути в спеціальний мундштук, після чого прилад визначить, чи варто випускати його на дорогу. Сенатори винесли свій законопроект на розгляд парламенту Бельгії. Якщо проект знайде підтримку в парламенті, то бельгійським автоаматорам доведеться дуже уважно поводитися з алкоголем.

04.03.09 Бельгійські ЗМІ інформують про візит до Брюсселя нового Держсекретаря США Х.Клінтон (перший візит до Європи керівника зовнішньополітичного офісу Адміністрації Президента США Б.Обами). У цьому зв’язку Міністр закордонних справ Бельгії К. Де Гухт відзначив, що новий Держсекретар США продемонструвала добру обізнаність щодо найбільш важливих питань міжнародного порядку денного, продемонструвавши, водночас, й свою готовність до уважного діалогу. Зустріч, на яку було запрошено міністрів закордонних справ країн-членів ЕС та НАТО, надала можливість ознайомитися з планами США щодо Афганістану та проблемних відносин з Росією. Водночас, запланована окрема зустріч Х.Клінтон з Міністром закордонних справ Бельгії була скасована через протокольні ускладнення (пізнє прибуття американської делегації до Брюсселя). Однак, як зазначив К.Де Гухт, чітко помітним було те, що нова Адміністрація США демонструє нове ставлення як до Близького Сходу, так і до Росії, яка залишається впливовою у світі країною. „США прагнуть діалогу з Росією”, - наголосив він. В ході зустрічей Х.Клінтон в Брюсселі питання протидії світовій економічній кризі поглиблено не обговорювалися.

04.03.09 закінчився триденний страйк працівників бельгійської пошти проти „необдуманої реструктуризації” цієї служби, що призводить, за словами організаторів акції, до руйнації та знищення бельгійської поштової служби. Між Загальною федерацією праці Бельгії, Конфедерацією християнських профспілок та дирекцією пошти досягнуто домовленості про початок переговорів.

04.03.09 Міністр економіки і зовнішньої торгівлі Люксембургу Ж.Креке та Міністр зв’язку країни Ж.-Л.Шульц оприлюднили нову інвестиційну програму розвитку інфраструктури електронного зв’язку Великого Герцогства на 2009 – 2011 роки. Головна мета цієї програми – підтримка та розвиток систем електронного зв’язку країни в умовах економічної кризи. Виділення значної частини коштів передбачається на впровадження нових інформаційних технологій. Аналітики відзначають, що розвиток інформаційних комунікацій і надалі залишатиметься одним із пріоритетних напрямів діяльності люксембурзького уряду.

05.03.09 видання „L’Echo” повідомляє, що франко-бельгійський банк Dexia експонував 13 млрд. євро в країни центральної і східної Європи, про що в середу в рамках слухання перед комісією з фінансів французького Сенату повідомив його директор П. Мар’яні. За його словами, йшлося, в основному, про фінансування місцевих органів влади. Він додав, що процес конверсії в місцеву валюту позик, які були видані в іноземній валюті (найчастіше в євро або в швейцарських франках) в січні мали місце в Угорщині. Декілька країн центральної Європи і колишнього східного блоку - особливо Угорщина, Румунія, Україна і Латвія – викликають побоювання з приводу надійності своїх фінансових систем, ослаблених кризою. У цих країнах значна кількість позик оформлена в іноземній валюті, а стрімке пониження курсу місцевих валют збільшує суму боргу населення і підприємств.

05.03.09 видання „L’Echo” повідомляє, що бельгійське газопостачальне підприємство Distrigaz відтепер належить італійській нафтогазовій компанії ENI. Сума операції складає близько 1,5 млрд. євро. Коментарії спеціалістів з цього приводу поки що відсутні.

05.03.09 видання „L’Echo” інформує, що найбільше броварне підприємство AB Inbev відмовилося від продажу свого південно-корейського філіалу Oriental Brewery, про що повідомило корейське інформаційне агентство "Edaily". На думку агентства, пропозиції не перевищували 1,3 млрд. доларів, тоді як AB InBev сподівався отримати як мінімум 2,5 млрд. доларів від продажу.

05.03.09 видання „L’Echo” повідомляє про погіршення фінансових результатів багатьох найбільших бельгійських підприємств, що викликано світовою фінансовою кризою і скороченням попиту на товари та послуги. Продовжуючи цю сумну тенденцію, відоме підприємство Option, що спеціалізується на бездротових комунікаціях, повідомило сьогодні про чисті збитки 19 млн. євро в 2008 р, проти чистого прибутку 6,4 млн. євро в 2007 р.

27.03.2009 р. Характеризуючи економічну ситуацію в країні, Прем’єр-міністр Бельгії В.Ромпей заявив 26 березня ц.р. у Палаті представників парламенту Бельгії, що масштаб заходів, необхідних для врегулювання бюджетного питання, вимагає збалансованого залучення усіх гілок влади. За його оцінкою, оздоровлення державних фінансів є набагато більшою проблемою, ніж вирішення єдиного питання про проведення державної реформи. Аналітики вважають, що рецесія національної економіки Бельгії ще не досягла своєї межі, на що вказує зниження рівня тимчасової зайнятості. За даними Федерації партнерів у сфері зайнятості Бельгії „Федергон”, кількість відпрацьованих годин, згідно з тимчасовими контрактами, знизилась у лютому ц.р. на 23,6%, у порівнянні з аналогічним періодом 2008 р. Водночас Національний офіс зайнятості Бельгії „Онем” оприлюднив 25 березня ц.р. інформацію, згідно з якою, протягом лютого 2008 р. – лютого 2009 р. кількість тимчасових безробітних у країні збільшилась на 86,1% і складає на сьогодні 290 тис.

Головною небезпекою збільшення кількості тимчасово непрацюючих, експерти вважають імовірність їх остаточного звільнення і, відтак, загострення ситуації на ринку зайнятості. У лютому ц.р. показник безробіття в Бельгії склав 11,5%. З іншого боку, експерти привертають увагу до збільшення кількості осіб, які достроково виходять на пенсію, і як наслідок до зростання бюджетних виплат. Так, протягом січня-лютого ц.р. достроково на пенсію вийшло майже 700 осіб (більше ніж протягом усього 2008 р.), а загальна кількість таких осіб складає на сьогодні 116.758. У Бельгії лише 35% осіб у віці 55-64 років працюють, що на 10% менше ніж, у середньому, в інших європейських країнах.

30.03.09 видання „L’Echo» повідомляє, що дві третини бельгійців підтримують ідею відновлення функціонування великого державного банку. Більшість в країні також готова до того, щоб держава здійснювала додаткові зусилля по порятунку банків в умовах розвитку економічної кризи. Ці результати дало опитування громадської думки, яке було здійснено виданням La Libre Belgique. Пропорційно на користь цих заходів висловилися 62% фламандців, 69% валлонів і 66% жителів Брюсселя. У разі поглиблення розвитку фінансової кризи, більша частина жителів всіх трьох регіонів висловилися на підтримку посилених антикризових заходів держави для порятунку банків. Серед пріоритетних заходів у порятунку банків, дві третини опитаних назвали – загальну стабільність країни, 22-30% респондентів назвали посилення роботи банків з клієнтами, 3-6% - вдосконалення роботи персоналу банків, 1-3% - активність акціонерів банків.

30.03.09 видання „Belga» повідомляє, що продаж броварної продукції у Бельгії знизилася минулого року на 4 %, зменшилася нижче за рівень 9 млн. гектолітрів. Споживання на душу населення складає 86 літрів в рік, тоді як 50 років тому воно складало 118 літрів. Ці цифри, оприлюднені в п'ятницю асоціацією бельгійських броварних підприємств, підтверджують тенденцію, яка вже не є новиною. Лише цього року відмічено зменшення продажів у кафе і ресторанах (з 4,78 до 4,68 млн. гектолітрів) і в роздрібній торгівлі (з 4,58 до 4,45 млн.гектолітрів). З 2004 по 2007 рік, споживання пива в секторі Horeca (готелі, ресторани, кафе) скоротилося на 9,62%, тоді як приватне споживання збільшилося на 1,67 %. Пивовари, які не мають в своєму розпорядженні всієї статистики на 2008 рік, вважають, що ця негативна тенденція продовжилася минулого року. Рентабельність пивоварного бізнесу залишається лише завдяки експорту. З 1997 по 2007 рік, експортні постачання подвоїлися і охоплюють нині більше 50% бельгійської продукції. При цьому динаміка зростання експорту стабілізувалася. Франція і Нідерланди залишаються головними замовниками бельгійського пива за кордоном. Останнім часом у Бельгії було закрито 124 пивні заклади, що пропонували широку палітру різних сортів пива. У 2007 році, броварний сектор у Бельгії давав пряму роботу 5.500 працівникам і ще декільком десяткам тисяч опосередковано.

30.03.09 бельгійських ЗМІ повідомляють про початок низки акцій протесту серед сільгоспвиробників країни. 30 березня вранці близько 100 робітників галузі блокували тракторами центр розподілення продукції мережі супермаркетів „Aldi” у м. Ерп Мер (Фландрія). Голова Генерального синдикату робітників сільського господарства Бельгії Г.Депраетер заявив, що акція протесту викликана зменшенням реалізаторами продукції закупівельних цін на молоко, свинину, яловичину та м’ясо птахів, що призводить до збитків у виробників. Загалом у Фландрії планується проведення 87 аналогічних акцій.

L’Echo 22.05.09. В опублікованому звіті Королівського союзу бельгійських судновласників (URAB) зазначається, що сектор переживає одну з найгостріших криз у своїй історії. До початку кризи, у 2008 світовий тоннаж Бельгії становив 1,038 млрд., бельгійський флот (149 суден, з яких 72 задіяні в галузі торгівлі) був на 19 позиції, забезпечуючи 1,17% всього вантажообігу. За статистичними даними участь цього сектору у створенні безпосередньої додаткової вартості країни становить 1,5 млрд євро. З 2004 року цей показник мав зростання на 52%. Щодо зайнятості у секторі, зростання зафіксовано на 1,6%. За прогнозами СОТ міжнародна торгівля знизиться на 9% у 2009 р. З червня 2008 по лютий 2009 експорт із Китаю зменшився на 50%. За повідомленням „Le Monde” із 850 французьких кораблів 300 майже зовсім не мають замовлень. Експерти стверджують, що бельгійський флот має сильні переваги (сучасна надійна техніка, кваліфікований персонал, спеціальні клієнтські програми тощо), що дозволить йому більш впевнено подолати кризовий період.

З 2000 р. орендні ціни на житло у Бельгії зросли на 30%, що в двічі перевищує рівень росту інфляції. З вересня 2007 вони піднялися всього на 5 %. За основу даних було взято щомісячні показники другого за величиною бельгійського сайту нерухомості Vlan.be (перший – Immoweb). Спостерігається великий ціновий розрив між районами Брюсселю: лідируючі позиції займають Forest, Evere, Auderghem. Проблема недостатньої кількості житла, зокрема у столиці, залишається гострою (до 2020 планується збільшення кількості мешканців на 170 тис.). Темпи росту цін на оренду не збігаються з темпами росту цін на продаж житла, які за останні 10 років збільшилися в двічі, в той час як вартість витрат на будівництво зросла лише на 46%.

Бельгійське видання L’Echo від 25.05.09 публікує статтю під назвою „Москва запрошує ЄС в Сибір для того, щоб зняти напруження”. Стаття, зокрема зазначає, що Президент Росії запросив керівників ЄС на саміт в Хабаровську з метою обговорення гострих питань. В першу чергу - угоду про партнерство, дія якої закінчилася у 2007 р., і яка тимчасово поновлюється щороку. Європа прагне широкої рамкової угоди, що включає, зокрема, проблематику прав людини, Москва ж – конкретного стратегічного партнерства. Росія вбачає загрозу для себе у спробі ЄС зблизитися з шістьма колишніми радянським республіками через програму „східного партнерства”. Окрім того РФ та ЄС мали бути поєднаними енергетичною хартією ще з 1994 р., проте, Москва відмовлялася її ратифікувати. Натомість вона запропонувала нову версію своєї участі у цьому документі у квітні цього року. І все це відбувається на фоні суперечностей між двома сторонами щодо використання ресурсів Каспійського моря, через газопроводи Nabucco (ЄС) та South Stream (Росія).

Зростає напруга в секторі роздрібної торгівлі Бельгії. Видання “Echo” повідомляє, що в наступні два тижні діяльність сектора роздрібної торгівлі буде значним чином паралізована. Персонал декількох мереж гіпермаркетів організували страйк, щоб висловити своє незадоволення щодо умов праці. Дирекція гіпермаркетів ввела в дію т.зв. „кризовий план”, згідно з яким передбачається скорочення тимчасових робочих контрактів, дочасний вихід на пенсію, відмова замінювати хворих працівників, тиск на робітників з тим, щоб вони брали неоплачувану вимушену відпустку тощо.

25.05.09. Міністр бюджету Люксембургу Л.Фріден заявив про наміри Уряду Великого Герцогства укласти протягом 2009 р. близько 15 двосторонніх угод щодо подвійного оподаткування з метою приведення люксембурзького законодавства у відповідність до норм, встановлених Організацією економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) у сфері обміну інформацією. Відсутність зазначених угод призведе до занесення Люксембургу до „чорного списку країн, що не співробітничають у податковій сфері”. 20 травня відбулось підписання відповідної оновленої угоди з США, тривають переговори з ФРН, Францією та Великобританією.

25.05.09 Бельгійські ЗМІ повідомляють про сьомий випадок в країні захворювання на грип A/H1N1.


Сполучене Королівство Великобританії та Північної Ірландії


Ознаки економічної кризи, які виявилися ще в другому півріччі 2008 року, на початку 2009 р. продовжували наростати. За уточненими даними, опублікованими в березні (див. таблицю в кінці бюлетеню), спад ВВП склав у четвертому кварталі минулого року -1,6%.

Оскільки впровадження першого етапу програми оздоровлення фінансового сектора в жовтні 2008 р. дало обмежений ефект, 19 січня 2009 р. урядом Великобританії було оголошено другий пакет надання допомоги банківській системі. Серед довгого переліку заходів можна насамперед виділити план, згідно з яким банкам пропонується страхування від втрати коштів через неліквідні борги (через що, власне, і розпочалася кредитна криза). Банкам доведеться вносити плату за цю страховку, проте уряд не очікує, що ця плата вноситиметься шляхом придбання державою акцій. Згідно зі страховою схемою, банки узгоджуватимуть з урядом суму, котру, як очікується, вони втратять через наявність конкретного боргу. Після цього Казначейство продасть банкові страховку на суму до 90% від очікуваних додаткових втрат банківської установи від боргу. За заявами уряду, йдеться про «ті активи, які найбільше постраждали від поточних економічних умов» (фахівці, однак, зазначають, що обсяги такого боргу визначити важко, тому що власне ринок боргових зобов’язань зазнав колапсу). Цей план дістав назву «Схема захисту активів». Його вартість оцінюється в понад 200 млрд. ф. ст., проте Казначейство відмовляється офіційно назвати цю цифру, адже вона залежатиме від обсягів «зіпсованих» активів банків.

Допомога національній банківській системі здійснюється в обмін на акції банків, яким вона надається. Мова йде про фактичну націоналізацію окремих банків. Зокрема, міністерство фінансів країни й керівники банків розробляють деталі плану по страхуванню кредитних організацій. Таким чином, поки що в Англії не буде створюватись "поганий банк ", ідея якого вже давно розглядається урядами розвинених країн. Держава не буде витрачати гроші на купівлю "токсичних" активів у банків відразу, вона відстрочить бюджетні витрат на порятунок кредитних організацій. План наступний: банки повинні будуть погодитися взяти на себе перші втрати по застрахованих активах (на 5-6% від їхньої ціни), а також відразу заплатити державі 2-3% від суми застрахованих для них активів, причому ця плата може бути у формі привілейованих акцій. Передбачається витратити на страхування 500 млрд. фунтів стерлінгів ($729 млрд.), причому більша їхня частина припадає на «Роял Бенк оф Скотленд» (325 млрд. ф.). Схема такого страхування вже призвела до збільшення частки держави у РБС до 95%.

До рівня 50 тис. ф. ст. підвищено також суму гарантій уряду по поверненню вкладів індивідуальних клієнтів у разі банкрутства банків.

Інші сектори економіки. А. Будівництво. Уряд Великобританії 5 січня оголосив про виділення 40 млрд. ф. ст. на потреби капітального будівництва, включаючи школи, житлове будівництво, розвиток транспорту та інших галузей. Крім того, на початку лютого він виділив банкам і будівельним компаніям позику у вигляді держоблігацій на загальну суму в 185 млрд. фунтів стерлінгів (263 млрд. дол. США) в рамках заходів, спрямованих на оздоровлення іпотечного кредитування. Одержувачами цієї позики, що надавалася з квітня минулого року по січень 2009 включно, стали 32 банки й компанії, які погодились брати участь у запровадженій Банком Англії схемі вирішення проблеми ліквідності. За умовами схеми, її учасники обміняли свої ризиковані авуари на гарантовані держоблігації. Замість цього, банки й компанії передали державі свої цінні папери на загальну суму в 287 млрд. фунтів стерлінгів, які з того часу втратили, за деякими оцінками, близько 16% своєї ринкової вартості й у цей час оцінюються у 242 млрд. фунтів стерлінгів. У зв'язку із цим знецінюванням "застави" Банк Англії заявив про можливе збільшення "відповідного внеску" з боку учасників схеми.

Зайнятість. 12 січня уряд зобов’язався виділити до 500 млн. ф. ст. для допомоги безробітним, що перебувають у цьому статусі тривалий час. Передбачається, що таку допомогу отримають до 500 тис. чол., що допоможе їм пройти виробниче навчання або одержати роботу в наступні 2 роки. Компанії одержать 2500 ф. ст. за прийом на роботу особи, яка була безробітною більш ніж 6 місяців; ці кошти надійдуть з фондів створеного в листопаді 2008 р. пакету фіскальних стимулів. Додатково буде виділено 140 млн. ф. ст. на створення в 2009-2010 рр. 35 тис. місць для навчання молодшого виробничого персоналу, що доведе кількість таких робочих місць, що фінансуються урядом, до 250 тис.

Допомога малому та середньому бізнесу. 14 січня уряд оголосив про допомогу малому та середньому бізнесу в одержанні кредитів від банків з тим, щоб утримувати їх «на плаву». За цим планом, банкам надаються гарантії (на загальну суму 20 млрд. ф. ст.) для покриття половини суми ризику при видачі кредитів на повсякденні потреби компаній, обіг яких складає до 500 млн. ф. ст.

Автомобільна промисловість. 27 січня Держсекретар у справах бізнесу П.Мендельсон оголосив про початок програми державного гарантування (на суму до 2,3 млрд. ф. ст.) виданих кредитів для подолання кредитної кризи, включно з гарантіями на розблокування до 1,3 млрд. ф. ст. від Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) для інвестицій у виробництво автомобілів, що даватимуть менше викидів вуглецю.

На додачу до дій уряду, свій внесок у подолання кризи вносить Банк Англії. Так, рівень базової облікової ставки знижено з 5,0% (у жовтні 2008 року) до 0,5% в березні 2009 р. – це найнижчий показник за всю 315-річну історію цієї установи. Банк оголосив також про плани розблокування кредитних ринків шляхом створення нового фонду в сумі 50 млрд. ф. ст. (74 млрд. дол. США) для придбання банківських активів. В повідомленні зазначається, що починаючи з 13 лютого він купує у комерційних банків їхні цінні папери з тим, щоб вони за ці кошти надавали кредити клієнтам на період до 90 днів. Однак стосовно кредитів на більш тривалі періоди Банк продовжить консультації з фахівцями. Компанії, які наразі не випускають комерційні папери1, також за певних умов зможуть користуватися фондом. Спочатку Банк планує купувати лише папери, деноміновані у фунтах стерлінгів, проте може розглянути й можливість переходу до використання інших валют. Цінний папір, що купується, повинен мати «інвестиційний рейтинг», а Банк купуватиме його за спредом, що перевищує відсоткову ставку свопових контрактних зобов’язань, які мають аналогічний термін погашення. Висококласний папір буде мати вартість на три чверті процентного пункту вище від цих контрактів (тобто, менше ніж поточна ринкова ціна у сумі повного процентного пункту, однак вище ніж звичайна ціна приблизно в 0,55 процентного пункту вище для цих контрактів). Цінний папір з найнижчим інвестиційним рейтингом буде купуватися за ставкою три процентних пункти понад довідкову ставку – це той рівень, який свідчить про суттєву знижку в порівнянні з номіналом. Банк продовжує консультації про аналогічні схеми придбання корпоративних бондів та боргових зобов’язань, а також планує розповсюдити цей механізм на довгострокові запозичення. Однак поки що не до кінця зрозуміло, чи Банк обмежуватиме кількість придбань акцій у одного учасника схеми та чи буде накладати обмеження на придбання боргових зобов’язань, випущених однією компанією.

Політика «кількісного пом’якшення». Банк Англії погодився звернутись до уряду за дозволом щодо збільшення грошової маси з метою відновлення економічного зростання («кількісне пом’якшення»), оскільки подальше зниження облікової ставки може зашкодити рентабельності банків. Комітет з монетарної політики в ході таємного голосування одноголосно прийняв таке рішення. Експерти зазначають, що центральний банк країни робить все можливе для підтримання ліквідності. Ефект від зниження облікової ставки буде відчутний не відразу. Урядовці мають застосовувати інші фінансові інструменти (окрім зниження ставок) для ефективного впливу на економічну ситуацію, а також тримати інфляцію на рівні запланованих 2%.

Схиляючись до того, щоб надалі не знижувати облікову ставку, більшість членів Комітету з монетарної політики Банку Англії повідомили, що незрозуміло, яким саме чином зниження вплине на реальні сектори економіки та висловили застереження, що цілком вірогідним є зростання ризику негативного впливу таких дій на економіку країни. Саме тому очікується, що на наступному засіданні (5 березня) Банк оголосить не про чергове зниження ставки, а про початок «кількісного пом’якшення».

Нове законодавство. 21 лютого 2009 р. набув чинності Закон Великобританії «Про банки» (Banking Act 2009). Його основними рисами стали наступні:

- Банку Англії надаються можливості для більш швидкого реагування на проблеми комерційних банків та вжиття заходів для захисту інвесторів. Зокрема, Банк зможе надавати приховану (з метою уникнення розголосу та, відповідно, ринкової паніки) допомогу проблемним банкам з метою підтримання фінансової стабільності. Основоположною ідеєю при цьому є ізоляція такого банку та недопущення розповсюдження кризових явищ;

- за законом, дозволяється уникати розкриття певних видів банківських рішень, як це зазвичай має робитися згідно з законодавством про свободу інформації;

- якщо комерційний банк все ж зазнає колапсу, новий Закон дозволяє власникам ощадних рахунків одержати компенсацію протягом тижня (до цього такі процедури могли затягуватися на декілька тижнів). Крім того, полегшується переведення клієнтів з проблемної установи до кращого банку – такі перекази будуть робитися до «здорових» установ навіть до початку вирішення інших питань проблемного банку;

- нове законодавство робить постійними деякі зміни, запроваджені при націоналізації банку «Норзерн Рок» у лютому 2008 року. Як правило, донедавна практики визнання банками своїх проблем майже не існувало, адже це вело б за собою їх ганьбу та втрату до них довіри; після відкритого звернення цього банку по допомогу 18 місяців тому він зазнав навали клієнтів, що ледве не призвело до його банкрутства, а згодом таки призвело до націоналізації.

ІІ. Зовнішньоекономічна ситуація. Саміт «Великої двадцятки». Падіння курсу фунта стерлінгів по відношенню до долара та євро – а саме США та решта Європи є основними торговельними партнерами Сполученого Королівства – не змогло привести до бажаних результатів у вигляді покращення зовнішньоторговельного балансу країни. За останніми наявними на момент складання звіту статистичними даними, торговельний дефіцит Великобританії зріс в січні 2009 р.2 більше, ніж очікувалося, оскільки експорт до країн Америки та Азії різко впав (на 16%) на тлі світового економічного спаду, За повідомленням Національного статистичного відомства Великобританії, дефіцит у торгівлі товарами зріс до 7,745 млрд. ф. ст. у січні з 7,232 млрд. ф. ст. (уточнені дані) у грудні 2008 р. В цілому, обсяги експорту знизилися на 4,0 % м/м, а імпорт скоротився на 1,0%.

За четвертий квартал експорт зменшився на 9,3 %, а імпорт на 7,2 %. Дефіцит у торгівлі товарами з країнами поза зоною ЄС зріс до 5,7 млрд. ф. ст. з 4,3 млрд. у грудні. При цьому з’явилися певні ознаки того, що європейських споживачів стали більше приваблювати британські товари через зниження курсу фунта стерлінгів по відношенню до євро. Однак аналітики попереджають, що спад у промисловості свідчить про те, що до справжнього пожвавлення попиту (а відповідно, і виробництва) поки що далеко. Економіст «Кепітел Економікс» М.Редвуд, наприклад, зазначає, що експортні замовлення залишаються на низькому рівні, а слабкість глобального попиту призводить до відкладення в часі такого потрібного всім економічного відновлення. Крім того, з часом нинішнє зростання цін на імпортні товари (14,3% за останній рік без урахування нафти – найбільші темпи з 1981 р.) приведе до збільшення інфляції в країні.

2 квітня в Лондоні завершив роботу саміт «Великої двадцятки». У його роботі взяли участь 30 делегацій - 22 країни та угруповань держав, а також 8 міжнародних організацій.

На економічному порядку денному лондонського саміту стояли п'ять головних питань. Їх у пріоритетному порядку оголосив його головуючий – Прем’єр-міністр Великобританії Гордон Браун. Це такі напрями, як контроль за роботою фінансових ринків; стимулювання економічного зростання; зміцнення міжнародних фінансових інститутів, включаючи Міжнародний валютний фонд; підтримка всесвітньої торгівлі й протидія протекціонізму; допомога найбіднішим країнам.

Перший день роботи нинішнього саміту "двадцятки" пройшов в інтенсивних двосторонніх консультаціях лідерів провідних світових держав, про що Посольство вже повідомляло. На другий день (2 квітня) відбулися дискусіях світових лідерів щодо нового світового економічного устрою. За заявою господаря саміту Г.Брауна, його проведення знаменувало собою перехід до «нового світового порядку», адже на ньому було оголошено про пакет заходів вартістю 1,1 трлн. дол. для подолання світової кризи, включно з коштами для оздоровлення фінансової системи, пожвавлення міжнародної торгівлі, а також допомоги найбіднішим та найбільш охопленим кризою країнам. Ставки були досить високі – якби лідерам домовитися не вдалося, це могло б відкинути світову економіку назад та поглибити кризу. Оглядачі нагадували, що саме це і сталося в 1933 р., коли американський президент Ф.Рузвельт відкинув плани, які пропонувалися на аналогічній конференції в Лондоні, зі стабілізації валютних курсів, через що західний світ ще довго вибирався з депресії.

Більшість експертів вважають, що цього разу успіху було досягнуто. За результатами зустрічі було прийнято підсумкове комюніке (текст англійською мовою додається), яке, на думку французького президента Н.Саркозі, «перегорнуло сторінку англо-саксонської моделі вільних ринків». Зі свого боку, канцлер Німеччини А.Меркель назвала декларацію «перемогою здорового глузду», адже ще до початку кризи в 2007 р. вона вимагала від американського та британського лідерів вжити подібних заходів.

В документі встановлюються більш жорсткі рамки для діяльності хедж-фондів, кредитних агентств, виплат бонусів, взяття банками надмірних ризиків, а також правил функціонування фінансових інструментів. Лідери країн визнали «значні прорахунки» в регулюванні, які стали фундаментальними причинами ринкового безладу, який нині їм доводиться долати.

В організаційному плані основним результатом переговорів є створення Управління фінансової стабільності (Financial Stability Board) з метою об’єднання зусиль регуляторів із діяльністю МВФ у плані раннього виявлення потенційних загроз. Як тільки економіка вийде з рецесії, почнеться робота над виробленням нових правил, котрі дозволять уникнути застосування надмірних фінансових важелів та змусять банки в кращі часи відкладати кошти для використання в критичних ситуаціях.

"Велика двадцятка" також схвалила збільшення «рятункових» ресурсів МВФ з нинішніх 250 млрд. до 750 млрд. дол. Японія, ЄС та Китай нададуть перші 250 млрд. з цього приросту, а решта мають надійти від поки що не названих держав. На думку фахівців, це дозволить надати Фонду кошти для задоволення потреб східноєвропейських країн та забезпечити фінансування більш широкого ряду країн у майбутньому.

Було прийнято також рішення про розміщення 250 млрд. SDR ($373 млрд.) серед акціонерів (МВФ).3 Підвищується роль Китаю, Індії та Бразилії в прийнятті рішень Міжнародним валютним фондом. Це також зіграє на руку багатьом країнам, що розвиваються: так, Мексика оголосила, що вона звернеться до МВФ за фінансуванням в обсязі 47 млрд. дол.. згідно з умовами нової «гнучкої кредитної лінії», яка дозволить деяким країнам звертатися за кредитами без виконання багатьох жорстких умов, як це відбувається нині.

Ще одним значним досягненням вважається обіцянка не вдаватися до протекціоністських заходів у торгівлі. Цього року й без того очікується її значний спад: так, за підрахунками ОЕСР, обсяги світової торгівлі впадуть на 13%, переважно через те, що вражена кризою банківська система країн значно скоротила видачу кредитів імпортерам та експортерам. Щоб запобігти цьому, «двадцятка» оголосила про виділення протягом наступних двох років не менше 250 млрд. дол.. для підтримки фінансування торгівлі через експортні кредитні агентства й банки розвитку (насамперед, Світовий банк).

Лідери вирішили також жорстко підійти до питання функціонування офшорних зон та «податкових гаваней», заявивши, що їх потрібно «виявити та засудити», проте конкретних заходів узгоджено не було, а було повторено лише засади, на яких ОЕСР бореться з цим явищем.

Більшість лідерів та фахівців позитивно оцінюють результати саміту. Звичайно ж, про успіх поспішили заявити Прем’єр-міністр Великобританії Г.Браун та міністри фінансів і бізнесу лейбористського уряду (відповідно А.Дарлінг та П.Мендельсон). Схвально відгукнувся про нього й Президент США Б.Обама, хоча оглядачі зазначають, що одним з результатів заходу стане певне зменшення впливу США на світовій арені та перехід від стихійного ринку до більш жорстких елементів регулювання. Раніше Б.Обама наполягав на застосуванні пакету значних фіскальних стимулів, проте згодом пом’якшив свою позицію.

Тепер, на думку більшості фахівців, основним завданням є втілення рішень зустрічі в життя, і на цьому шляху ще передбачається немало труднощів. У деяких країнах почали з’являтися певні, хоча ще й слабкі, ознаки покращення ситуації (наприклад, вперше за останні сім місяців зросла кількість замовлень на підприємствах у США, дещо зросли ціни на будинки у Великобританії, збільшилися обсяги виробництва в Китаї). Якщо економіці вдасться вже найближчим часом показати ознаки оздоровлення (в заяві висловлено сподівання, що до кінця 2010 року темпи зростання світової економіки можуть відновитися до 2%), то зустріч двадцятки в майбутньому позитивно оцінюватиметься істориками.

ІІІ. Хроніка українсько-британських стосунків. А. Візит Президента України до Великобританії.

15 січня Лондон з одноденним візитом відвідав Президент України В.А.Ющенко. Під час зустрічі з Прем’єр-міністром Великобританії Г.Брауном було обговорено проблематику українсько-російського газового конфлікту. Україна в особі керівника британського уряду знайшла розуміння та підтримку своєї позиції. За результатами візиту надіслано окремий звіт до Києва.

Б. Традиційний інвестиційний саміт. З 9 по 11 березня 2009 р. у Лондоні пройшла п’ята щорічна конференція «Український інвестиційний саміт», організатором якої виступила компанія «Адам Сміт Конференсиз». Захід відбувся за безпосередньої участі та при підтримці Посольства України у Великобританії.

Незважаючи на глобальну фінансово-економічну кризу, саміт (попри початкові сумніви в можливості його організації) був не тільки проведений на високому рівні, а й викликав значний інтерес серед ділової громадськості Великобританії, держав континентальної Європи та США. Слід також відзначити рівень офіційного представництва як від України, так і Великобританії – у заході взяли участь представники Уряду України та Верховної Ради, причому як від правлячої коаліції, так і від опозиції.

Всього в саміті взяло участь близько 250 учасників з 20 країн світу, в тому числі високі посадовці двох країн, співробітники міжнародних організацій, транснаціональних корпорацій, стратегічні інвестори, що ведуть свою діяльність в Україні, а також працівники провідних українських компаній. Це менше, ніж минулого року, але, зважаючи на поточну складну ситуацію, такий рівень участі можна вважати успіхом.

Участь у роботі форуму взяла офіційна українська делегація, до складу якої увійшли: заступник міністра економіки України Валерій Пятницький, Голова комітету з питань фінансів і банківської діяльності ВРУ Микола Азаров, заступник голови Фонду державного майна Олександр Потімков, перший заступник Міністра юстиції України Євген Корнійчук, народний депутат та радник Прем’єр-міністра України з іноземних інвестицій та розвитку Владислав Каськів, Голова Державної комісії з цінних паперів та фонового ринку України Анатолій Балюк, Голова Львівської ОДА Микола Кміть. З вітальним словом до учасників конференції звернулися Посол України у Великобританії Ігор Харченко та Посол Великобританії в Україні Лі Тернер.

Під час заходу було розглянуто наступні блоки питань: макроекономічна ситуація України в контексті глобальної економічної кризи; поточний стан та перспективи вкладення прямих іноземних інвестицій в Україну; тематичні дискусії, присвячені ринку нерухомості, банківським і фінансовим послугам, транспортній інфраструктурі, Євро-2012, енергетиці тощо. У своїх виступах делегати акцентували свою увагу на засобах, за допомогою яких Уряд може більш тісно та ефективно співпрацювати з діловою та інвестиційною спільнотою. Як і в минулі роки, в центрі уваги були найдинамічніші українські компанії з різних секторів економіки: харчова промисловість, сільське господарство, будівництво, комунікації, енергетика.

Під час виступу заступник міністра економіки України В.Пятницький охарактеризував наслідки вступу України до СОТ. Зокрема, він зазначив, що Україна знаходиться в першій 30-ці серед найбільших торгуючих країн світу з товарообігом 170 млрд. дол. США (2008 р.). Незважаючи на негативне сальдо зовнішньої торгівлі, яке, в свою чергу збільшувалося зі зростанням цін на енергоносії, товарообіг у 2008 році збільшився на 38% у порівнянні з минулим роком. Головними рушіями зростання експорту в 2008 р. було збільшення експорту сталі на 30%, с/г та харчової промисловості на 70%, хімічної продукції на 20%. Також було відмічено, що Україна має найліберальніший доступ до ринку послуг та найменшу частку субсидування у сільському господарстві. Заступник міністра також наголосив, що перспективи укладення угоди про вільну торгівлю з ЄС, незважаючи на поточну кризу, є цілком реальними.

Більш критичний погляд на розвиток економіки висловив Голова комітету з питань фінансів і банківської діяльності ВРУ М.Азаров, який, зокрема, зазначив що темпи наповнення державного бюджету в поточному році є недостатніми (8% за два місяці), а стимулювання економіки через підвищення споживчого попиту не можна розглядати як дієвий механізм. Окремо було зазначено, що девальвація гривні (на 60%), не в останню чергу викликана неконструктивними відносинами між НБУ та Урядом, а кредити МВФ мають бути спрямовані на конкретні програми підтримки банківського сектора. В той же час, промовець категорично виключив можливість державного дефолту, не дивлячись на виснаження валютних резервів.

Член Парламенту Великобританії Стівен Байєрс наголосив на важливості розвитку українсько-британського співробітництва по всіх напрямах та висловив підтримку євроатлантичним прагненням нашої держави. Провідний фахівець Інституту міжнародної економіки ім. Петерсена Андерс Аслунд дав детальну характеристику поточної економічної ситуації та запропонував можливі виходи з кризи, наголосивши на необхідності досягнення політичного консенсусу. Глибокий науковий аналіз світової фінансової кризи було представлено директором Лондонської школи економіки сером Говардом Дейвісом. Стратегію співпраці Європейського банку реконструкції та розвитку в своїх виступах висвітлили перший віце-президент ЄБРР Варел Фрімен та директор представництва ЄБРР в Україні Андре Куусвек. Окремий звіт про захід надіслано до Києва.

Показники економічного розвитку Великобританії (за останніми наявними даними Казначейства Великобританії, станом на 20 березня 2009 року та Національного статистичного відомства, якщо не зазначено інше) Показник

Період

Рівень

Динаміка (до відповідного періоду минулого року)

1. Забезпечення зростання ВВП

 ВВП (ІV квартал)

-1,6% до минулого кварталу
-2,0%

 в т.ч. послуги (за 3 місяці до листопада)

0,4 до попередніх 3-х місяців
0,6%

 промислове виробництво (за 3 місяці до січня)

-5,6 до попередніх 3-х місяців
-9,6%

 обробна промисловість (за 3 місяці до січня)

-6,4 до попередніх 3-х місяців
-10,4%

 споживання домогосподарств (І квартал 2009 р.)

1,4 до попереднього кварталу
3,0%

 обсяги роздрібної торгівлі (січень)

0,8 до попереднього місяця
3,6%

2.Ринок праці

 Безробіття (за 3 місяці до січня)
6,5%
 Доходи населення (за 3 місяці до січня)3,5%

3.Інвестиції

 Інвестиції в економіку (ІІ квартал)-2,1%

 Інвестиції в бізнес (ІІІ квартал)-0,1%

4. Інфляція

  CPI - індекс споживчих цін (станом на 9 березня)
3,2%

0,9 %до минулого місяця

  RPI - індекс роздрібних цін (станом на 9 березня)
0,0%

0,6 %до минулого місяця

  RPIX - індекс роздрібних цін, що виключає іпотечні платежі (станом на 9 березня)
2,5%

1,0 %до минулого місяця

5.Платіжний баланс

 Поточний рахунок (ІV квартал)
-7,6 млрд.£
 Торгівля товарами (ІV квартал)
-23,1 млрд.£
 Торгівля послугами ( ІV квартал )
12,1 млрд.£
 Експорт товарів (за 3 місяці до січня)-10,3%

 Імпорт товарів (за 3 місяці до січня)-12,0%

6.Фінанси

 Облікова ставка (змінено 5 березня 2009 р.)
0,5%Грецька Республіка


Щодо прогнозів Міністра економіки та фінансів Греції. У ході спілкування з провідними грецькими ЗМІ 21.01.2009 р. новопризначений Міністр економіки та фінансів Греції Я.Папатанасіу повідомив, що незважаючи на те, що 2009 рік вважається важким періодом майже для усіх галузей грецької економіки, все ж таки Я.Папатанасіу має надію на значні поліпшення показників грецької економіки під кінець року, які мають бути більш позитивними у порівнянні з прогнозними показниками Європейської Комісії. Він також підкреслив, що на даний час, незважаючи на наслідки світової кризи, рівень безробіття в країні залишається нижчим від середнього рівня країн ЄС. Щодо статистичних даних.За інформацією Національної статистичної служби Греції, у січні та у лютому ц.р. інфляція в країні знизилася до рекордного за останні 40 років рівня – 1,8% та 1,6% відповідно у річному еквіваленті. У січні-лютому 2008р. інфляція складала 3,9%, а у травні-липні – 4,9%. Зниження інфляції пояснюється падінням споживчого попиту та зниженням цін на пальне. Очікується, що у травні інфляція знизиться ще мінімум на 0,3% у річному еквіваленті, що збільшить дефляційні ризики грецької економіки. Єврокомісія припускає, що грецька економіка у 2009 році зросте всього на 0,2%. В оновленій державній Програмі Стабільності та Росту Міністерство фінансів Греції попередньо визначило економічне зростання країни в 2009 році лише на 1,1%.

Щодо рекомендацій Європейської Комісії. Міністр економіки та фінансів Греції Яніс Папатанасіу, коментуючи у вівторок 24 березня ц.р. рекомендації, розроблені Європейською Комісією щодо подолання проблеми надмірного дефіциту бюджету Греції, повідомив, що зазначені рекомендації повністю підтверджують необхідність впровадження державної програми, яка передбачає скорочення витратної частини бюджету та корегування дохідної частини бюджету. Міністр також зауважив, що цю програму вже розпочав здійснювати грецький уряд та висловив сподівання, що скорочення бюджетного дефіциту до рівня 3% буде можливо досягти до 2010 року.

До рекомендацій ЄК входить наступне:

  1. Впровадження програми збалансування державного бюджету повинне розпочатися вже у 2009 році з метою скорочення бюджетного дефіциту до рівня 3% до 2010 року.

  2. Греція повинна збалансувати державний бюджет шляхом чіткого визначення статей бюджету, які мають бути скорочені та удосконалити політику регулювання доходних статей бюджету, що, в свою чергу, сприятиме необхідному зменшенню державного боргу.

  3. Продовження впровадження реформ у сфері охорони здоров’я та системи соціального забезпечення населення.

Щодо змін в податковій політиці уряду Греції. Новопризначений Міністр економіки та фінансів Греції Я.Папатанасіу повідомив про зміни в податковій політиці уряду, що має на меті підтримати підприємства малого бізнесу.

Я.Папатанасіу пообіцяв відновити систему звільнення від оподаткування прибутків, які не перевищують 10500 євро. Зазначена система була скасована попереднім Міністром економіки та фінансів в серпні минулого року. В той же час, податки на алкогольні вироби та тютюн будуть збільшені з метою компенсації нестачі в бюджеті країни.

Згідно з попередніми розрахунками експертів, зазначена схема змін у податковій політиці уряду в результаті збільшить надходження до державного бюджету на додаткових 350 млн. євро.

Щодо приватизації компанії “Олімпійські Авіалінії”. 23 березня 2009 р. відбулося підписання заключної угоди щодо приватизації національного авіаперевізника “Олімпійські Авіалінії” (Olympic Airlines) грецькою компанією Marfin Investment Group (MIG), процес якої тривав більше двох років.

За словами Міністра розвитку Греції К.Хатзідакіса, компанія «Олімпійські авіалінії», яка перебувала в державній власності близько 30 років, стала справжнім тягарем для уряду створюючи мільйонні заборгованості та значні юридичні проблеми для країни. Він також висловив задоволення, що національна компанія перейшла в руки такого впливового та надійного інвестора, який процвітає в умовах глобальної економічної кризи, що дає підстави сподіватися на хороше майбутнє авіакомпанії.

За інформацією зазначеного інформаційного агентства, вартість авіакомпанії становить 177,2 мільйони євро та 150 мільйонів держава отримуватиме щорічно від податкових стягнень та соціального страхування.

Щодо енергетичних питань. Після засідання Уряду Греції, присвяченому енергетичним питанням, Міністр розвитку К.Хадзідакіс повідомив ЗМІ: “Остання криза з постачання природного газу довела, що Греція захищена в плані енергетичної безпеки завдяки зусиллям уряду. Крім того, Греція продовжуватиме втілення проектів “Південний потік” та “Бургас-Александруполіс”, а також пошук інших альтернатив”. Зокрема, грецький Уряд оголосила 2009 рік роком відновлюваних джерел енергії.

Щодо страйків грецьких фермерів. В Грецькій Республіці протягом другої половини січня ц.р. тисячі фермерів, незважаючи на пропозицію уряду щодо виділення 500 млн. євро для компенсації зниження Євросоюзом цін на агропродукцію, блокували рух на основних магістралях Греції.

В багатьох регіонах країни перекритими були центральні автошляхи, а також контрольно-пропускні пункти на кордонах Греції: Еврос, Орменіо та Доірані. Блокування пропускного пункту Промахонас на кордоні з Болгарією, викликало обурення сусідньої країни, оскільки грецькі фермери пропускали лише вантажівки з продуктами харчування із коротким терміном зберігання.

Аграрії Греції вимагали зобов’язань Уряду щодо рівноцінного розподілення між областями країни коштів, передбачених на підтримку фермерської діяльності.

За повідомленням інформаційного агентства “АНА”, грецькі фермери складають 10% робітничого класу Греції та об’єднані у міцну профспілкову структуру, яка дозволяє їм проводити масштабні акції.
залишити коментар
Сторінка1/8
Дата конвертації23.10.2013
Розмір1.86 Mb.
ТипДокументы, Освітні матеріали
Додати документ в свій блог або на сайт

страницы:   1   2   3   4   5   6   7   8
Ваша оцінка цього документа буде першою.
Ваша оцінка:
Додайте кнопку на своєму сайті:
uadocs.exdat.com

Загрузка...
База даних захищена авторським правом ©exdat 2000-2017
При копировании материала укажите ссылку
звернутися до адміністрації
Реферати
Автореферати
Методички
Документи
Поняття

опублікувати
Загрузка...
Документи

Рейтинг@Mail.ru
наверх