Сесійний зал Верховної Ради України icon

Сесійний зал Верховної Ради України


Схожі
Сесійний зал Верховної Ради України...
Сесійний зал Верховної Ради України...
Сесійний зал Верховної Ради України...
Сесійний зал Верховної Ради України...
Сесійний зал Верховної Ради України...
Сесійний зал Верховної Ради України...
Сесійна зала Верховної Ради України...
Сесійна зала Верховної Ради України...
Сесійна зала Верховної Ради України...
Сесійна зала Верховної Ради України...
Лекція на тему...
Апарат верховної ради україни інформаційне управління відділ інформаційно-бібліотечного...Загрузка...
страницы:   1   2   3   4   5
скачать


ЗАСІДАННЯ ШІСТНАДЦЯТЕ

Сесійний зал Верховної Ради України

3 листопада 2009 року, 10:00 година

Веде засідання Голова Верховної Ради України В.М.ЛИТВИН


ГОЛОВУЮЧИЙ. Доброго ранку, шановні народні депутати, запрошені та гості Верховної Ради України! Прошу, шановні колеги, підготуватися до реєстрації. Увімкніть систему „Рада”.


10:03:07

Зареєструвалися картками у сесійній залі 437 народних депутатів. Ранкове засідання Верховної Ради України оголошую відкритим.

Шановні колеги, дозвольте надати вам інформацію про підсумки пленарної роботи Верховної Ради України у період з 20 по 23 жовтня 2009 року: відбулося шість пленарних засідань Верховної Ради України, розглянуто 67 питань порядку денного. За результатами розгляду: прийнято 21 закон та 17 постанов, 9 законопроектів прийнято за основу, 17 законопроекті в та 11 проектів постанов відхилено, за результатами розгляду пропозицій Президента України один закон направлено на доопрацювання до відповідного комітету, виголошено 105 депутатських запитів.

Шановні народні депутати, сьогодні день народження нашого колеги Синиці Артема Миколайовича. Давайте разом привітаємо його і побажаємо всіляких успіхів. (Оплески)

Шановні народні депутати, відповідно до статті 25 Регламенту Верховної Ради України у вівторок відводиться 30 хвилин для виступів уповноважених представників фракцій з внесенням пропозицій, оголошенням заяв, повідомлень. Прошу записатися на виступи від фракцій. Прошу вивести прізвища народних депутатів на табло. Микола Мартиненко, фракція "Наша Україна – Народна Самооборона”. Наступним буде виступати Ярослав Сухий. Олександр Єфремов буде виступати.


10:05:01

^ МАРТИНЕНКО М.В.

Шановний Володимир Михайлович, шановні колеги! Виборча кампанія – не єдине випробування для України. Ще одним потрясінням стала небезпечна епідемія грипу. Ми підтримуємо уряд, який робить все можливе для подолання біди. Необхідні ліки завозяться, вся вертикаль виконавчої влади мобілізована. Розправа над окремими міністрами у цей кризовий час епідемію не зупинить. Допомога Верховної Ради у боротьби з грипом має виражатись не в гучних заявах, а у виділенні, якщо це необхідно мільйонів гривень на боротьбу з епідемією. Обов'язок парламенту – підставити у цей тяжкий час плече виконавчій владі.

Наша фракція готова підтримати термінове прийняття змін до Держбюджету для виділення необхідних коштів. А чого не треба робити - так це нагнітати напругу в суспільстві. Ми бачимо, що після скасування передвиборчих мітингів трибуна парламенту стає головним майданчиком для піару. Прикро, але виборча кампанія негативно впливає на боротьбу не лише з епідемією, але і з економічною кризою. Політика задавила економіку та соціальну сферу. Віктор Ющенко дав зелене світло Закону про так зване підвищення соцстандартів. Цей закон підписав не Президент, а кандидат у Президенти. Глава держави демонстративно проігнорував всі аргументи проти цього популістського закону, хоча Президенту радило ветувати цей закон навіть профільне управління власного Секретаріату.

На жаль, у запалі війни з урядом Президент готовий навіть піти на розрив стосунків з МВФ, хоча в ці тяжкі часи міжнародна допомога є життєво важливою для нашої держави. Хай Партія регіонів та Віктор Ющенко чесно виступлять із спільною заявою, що вони беруть на себе відповідальність за трагічні наслідки для економіки та добробуту людей, бо Україну очікує сплеск безробіття, закриття підприємств, стрімке зростання інфляції, заборгованості по зарплаті. Ще пара таких законів, і країна може не дожити навіть до першого туру президентських виборів. Мало нам епідемії грипу, так на Україну насувається чергова газова епідемія. Російський Прем'єр-міністр по кілька разів на день обдзвонює всіх, кого може і лякає начебто порушеннями Україною своїх газових зобов`язань. Те, що ми вчасно сплачуємо за газ, це до уваги не береться. Напередодні опалювального сезону Росія знову починає сезон страшилок про Україну. З іншого боку, наш Президент, вимагаючи перегляду газових угод, підкинув росіянам нову тему – корегування угод. Це питання дипломатії, переговорів, а не ультиматумів. Прикро, що Ющенко фактично створює в Україні імідж недобросовісного та ненадійного партнера. Напевно радники Віктора Андрійовича наполегливо радять йому розігрувати газову карту, побудовану на звинуваченнях уряду в усіх гріхах. Але чи зрозуміють виборці таку гру на чужому полі?

В нашій енергетиці багато проблем, і треба докласти багато зусиль для непростих і навіть болючих реформ. Потрібно ухвалювати закон про ринок природного газу, він уже, до речі, поданий урядом до парламенту; рано чи пізно доведеться переходити на ринкові ціни для населення з одночасною адресною компенсацією малозабезпечених; потрібно мінімізувати частку газу у структурі енергоносіїв і ще мало чого, але давайте робити це зважено та професійно. Для виборців важливі не політичні інтриги, а результативна робота парламенту. Наша фракція до цього готова. Дякую за увагу.


ГОЛОВУЮЧИЙ. Олександр Сергійович Єфремов, фракція Партії регіонів. Наступним буде виступати Олег Зарубінський.


10:09:13

^ ЄФРЕМОВ О.С.

Шановні співвітчизники! Шановні колеги! Дозвольте висловити слова скорботи і співчуття родинам померлих від жорстокої хвороби. З цієї трибуни ми, представники фракції Партії регіонів, звертаємось до уряду і особисто до Прем'єра та міністра охорони здоров`я. Життя десятків людей на вашій совісті! Якщо вона ще у вас залишилась.

Ми вже дуже давно і багато разів попереджали усіх, що нинішня влада є величезною загрозою для України через свій жахливий непрофесіоналізм і популізм. Згадайте, скільки разів опозиційний уряд закликав так звану помаранчеву унікальну команду піти геть і не мучити країну, бо від того, як вона працює, рано чи пізно буде велике лихо.

Рік тому влада проспала економічну кризу, виявившись абсолютно неготовою до того, про що ми попереджали ще два роки тому, протиставивши кризі лише закликання Прем'єра Тимошенко, що криза обійде Україну стороною і нам немає чого боятися. В результаті криза тільки нас не обійшла, Україну, але й завдала нашій економіці таких втрат, яких не зазнала економіка жодної іншої країни світу, бо в жодній країні світу девальвація національної валюти не досягла 50 відсотків, як це відбулося з гривнею. В жодній країні світу обсяги промислового виробництва не скоротилися на 65 відсотків, а за деякими позиціями і на 90 відсотків, як у вітчизняному машинобудуванні. Як наслідок - сьогодні абсолютна більшість громадян України опинилася у злиднях. Десятки мільйонів наших співвітчизників за останній рік втратили або заощадження, або роботу, або житло, а нерідко і усе це разом. Ось так вона працює.

І ось в такому жахливому стані країна і народ зустріли новий, набагато більш страшний виклик: епідемію смертоносного каліфорнійського грипу, від якого вже померли десятки людей, бо країна знову виявилась абсолютно не готовою до нової страшної загрози.

Ще у вересні – на початку жовтня потрібні були професійні заходи, які б зупинили епідемію грипу. Так само, як торік увесь світ готувався зустріти кризу, цього року усі уряди готувалися до епідемії грипу, усі, крім уряду Тимошенко. Бо чим інакше можна пояснити той факт, що сьогодні усі наші сусідні країни не тільки повністю задовольняють власні потреби у профілактичних та лікувальних засобах, але й надсилають – дякувати їм за це – гуманітарну допомогу Україні, для уряду, якого цей грип, схоже, був, як грім серед ясного неба.

Ось, чому у наших сусідів, до деяких з яких епідемія прийшла навіть раніше ніж до нас, ситуація під контролем, а в Україні люди гинуть щодня, вони стають жертвами злочинної бездіяльності влади у сфері охорони здоров’я. Це страшна ціна, яку платить Україна та їх народ за непрофесіоналізм нинішньої влади. І якщо фінансовий хаос і економічну руїну ще можна подолати, вигнавши геть цей бездарний уряд і змінивши його на справжніх професіоналів, то людські життя вже ніяк не повернеш.

Ми запитуємо вас: хто несе за це відповідальність? Питання це риторичне, бо про відповідальність усім добре відома відповідь, це нинішня влада, це уряд Тимошенко. Якщо минулого року ціною помилок цього уряду була економічна фінансова катастрофа, то цього року це вже набагато страшніша ціна. Ми маємо справу із гуманітарною катастрофою, бо щодня втрачаємо не гроші, не робочі місця, не підприємства, а людські життя.

Дозвольте спитати вас: чого вартий цей, з дозволу сказати, уряд, який навіть попри чисельні попередження не зміг запобігти і допустив з початку руйнацію економіки, а потім ще й жахливу епідемію. І це питання теж риторичне, бо вже для всіх очевидно, в країні просто немає уряду, в країні немає влади. Бо якби в країні справді була влада, ми б не опинилися там, де є зараз. Україна переживає сьогодні дві епідемії, з одного боку – це жорстока хвороба, яка забирає у людей здоров’я і навіть життя, а з іншого – це епідемія брехні та бездіяльності влади, внаслідок якої люди залишилися сам на сам із грипом, злиднями, безробіттям, незахищеністю та безправ’ям. І якщо проти хвороби є ліки, то проти цієї влади допоможе лише хірургічне втручання. Зараз під прикриттям епідемії влада намагається підштовхнути країну до надзвичайного стану.

Всі ці горе-диктатори на чужій біді намагаються зберегти свою владу будь-якою ціною. Заявляємо: нічого у вас не вийде, ми подолаємо епідемію, але…


ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість завершити.


ЄФРЕМОВ О.С. … але без диктатур і надзвичайщини. Ми знаємо, що остаточно країна почне одужання при чому і в прямому, і в переносному значенні цього слова відразу, як народ прибере від Ради помаранчевих популістів і авантюристів. А він знобить це вже зовсім скоро – 17 січня 2010 року.(Оплески)


ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Олег Зарубінсткий, фракція "Блоку Литвина". Наступним буде виступати Адам Мартинюк.


10:14:54

^ ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О.

Олег Зарубінський, "Блок Литвина".

Шановні громадяни, шановні колеги! Проблема епідемії – це проблема бідності, це більшою мірою, ніж медична, проблема соціальна.

Майже три роки тому на черговому з’їзді у грудні 2006 року Народна партія визначила найважливішою передумовою утвердження України як сучасної економічно розвиненої здорової держави постійну, системно організовану і результативну роботу з подолання бідності. Три роки, що минули з того часу, однозначно підтвердили, а в умовах системної кризи ще більш актуалізували розуміння того, що бідність – це найболючіша проблема для країни. Бідна держава не може бути демократичною, самостійною і авторитетною на міжнародній арені, не може забезпечувати повноцінну обороноздатність країни, у міжнародних відносинах бідна країна ніколи не стане справжнім захисником інтересів своїх громадян. Бідна держава не здатна будувати партнерські взаємини з потужними країнами на паритетних засадах.

Але навіть не це найголовніше. Найголовніше те, що бідність – це джерело безнадії і розчарування, соціального песимізму і роз’їдання суспільної моралі, це, нарешті, прямий шлях до економічного колапсу і соціального вибуху, адже за рахунок податків з жебрацької оплати праці дедалі важче поповнювати Державний бюджет та утримувати на плаву економіку, хоча б мінімально забезпечувати незахищені верства населення.

Ні для кого не є секретом, що олігархічний капітал паразитує на бідності громадян та перешкоджає зміцненню середнього класу. Олігархічні імперії, що отримують величезні прибутки за мінімальних капіталовкладень, зосереджуються якраз у місцях з монопольною пропозицією роботи. За офіційними даними Державного комітету статистики у першому півріччі цього року в операційних витратах з реалізованої продукції робіт і послуг витрати на оплату праці по країні складають 7,1 відсотка. Занижена втричі вартість робочої сили – це відверта експлуатація десятків мільйонів наших громадян.

А у цих умовах процвітаюча тіньова економіка живиться від бідності і водночас ускладнює реалізацію соціальних програм. Утворюється замкнене коло. З одного боку, загострюються соціальні проблеми, а, з іншого боку, подальший відхід економіки в тінь зменшує кошти на боротьбу з бідністю.

Зважаючи на те, що тінізація економіки в Україні в умовах фінансово-економічної кризи набула тотального характеру, і політично не заангажовані експерти та дослідники її обсяг тіньової економіки оцінюють в межах від 50 до 60 відсотків валового внутрішнього продукту, вона становить на сучасному етапі реальну загрозу національній безпеці держави. Для кризового етапу розвитку України характерні такі основні види тіньової економічної діяльності: випуск і реалізація неврахованих товарів; надання неврахованих послуг; незаконне і контрабандне ввезення товарів і їх обіг; незаконна приватизація державного і комунального майна; кримінальні промисли; незаконне використання природних ресурсів і корисних копалин. Я назвав лише частину переліку основних видів тіньової економічної діяльності. До речі, про які всі, хто зобов’язаний не допускати її та боротися з нею, чудово знають.

Чому ж це не робиться? Відповідь очевидна: зацікавленість багатьох управлінців та правоохоронців у центрі та на місцях в існуванні тіньової економіки і в отриманні тіньових доходів. За умови спрямування сірих грошей тіньової економіки в офіційний сектор було б можливо збільшити податкові надходження до бюджету на десятки мільярдів гривень та посилити соціальний захист населення, підтримати інвестиції.

За оцінкою Національної академії наук цей ресурс є реальним для покращання життя громадян в умовах фінансово-економічної кризи. Але ж зараз, як ніколи, за це треба нарешті взятися. І відмовки щодо наявності тіньового сектору і в інших країнах, виглядають не щирими. Адже ті, хто наводить такий аргумент, точно знають про неспівставність відповідних масштабів. До того ж для України актуальність проблеми тіньової економіки значно вища, бо наша держава переживає подвійний шок. На світову фінансово-економічну кризу накладається правове свавілля і корупція, деградована система…


ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка.


ЗАРУБІНСЬКИЙ О.О. … деградована система державного управління, а також технологічна відсталість. Висновок один і він є очевидним. Масова бідність громадян і процвітаюча тіньова економіка взаємопов’язані і взаємно стимулюючі одна одну проблеми. Поборюючи другу, держава долатиме першу. Дякую за увагу.


ГОЛОВУЮЧИЙ. Адам Іванович Мартинюк, фракція комуністів. Потім буде виступати Микола Томенко.


10:20:40

^ МАРТИНЮК А.І.

Шановні колеги, шановні виборці, на превеликий жаль, кожен пленарний тиждень засідання Верховної Ради ми розпочинаємо із надзвичайної події. Кожен тиждень ми починаємо не з планової своєї роботи, а кожен тиждень ми починаємо вести мову про те, що не красить державу, про те, що державу руйнує. Я, виступаючи минулого тижня, говорив і весь час наголошував і повторював фразу, що „Так далі жити не можна!”. Це назва книги, яку нещодавно видав лідер лівоцентристських сил Симоненко. Дехто закликає не політизувати питання і говорити без політики, але дайте мені, будь ласка, відповідь на запитання, як можна говорити без політики про життя людей. Як можна говорити без політики про ту катастрофу, постійні катастрофи, які супроводжують нашу державу? Аж ніяк не можна.

Ви ж дивіться, нібито в держави все під контролем, нібито в державі все, ми зараз з вами будемо слухати більш детально нам розкажуть, що і як робиться. Але я цьому не вірю. І ви напевно не вірите, бо Кабінет Міністрів називає одні цифри, Міністерство охорони здоров’я називає зовсім інші цифри. За даними Кабінету Міністрів на сьогоднішній день тільки 14 підтверджених випадків, за даними Міністерства охорони здоров’я – вже біля 30. І таким цифр уйма. Кабінет Міністрів вводить ніби-то надзвичайну ситуацію, оголошує карантин. Вчора нам повідомляли про те, що протягом останніх одного-двох днів буде розглянуте питання, можливо, буде карантин на всій території держави. А представники Міністерства охорони здоров’я виступають і заявляють: „Епідемії свинячого грипу в Україні немає”. Так є вона чи немає її?

Ось вам рівень управління державою, ось вам кваліфікація тих, хто очолює надзвичайні, черезвичайні, повноважні, неповноважні комісії, включаючи на найвищому державному рівні.

Як ніколи актуальним, я користуючись нагодою, хочу ще раз і ще раз від імені виборців, від імені більше ніж 300 депутатів, які, спасибі, підтримали законопроект Симоненка і Матвєєва про те, щоб ввести мораторій на ціни препаратів лікарських, звертаюсь до Президента: не слухайте фармацевтів, які вас агітують не підписати цей закон.

Вдумайтесь, вчора представники Кабінету Міністрів наводили цифри на засіданні Погоджувальної ради, що протягом 4-5 днів в аптеках виконано річну норму. За 4-5 днів річна норма продажу певних видів продукції. Якщо врахувати, що ця продукція відпускалася ціною в 10 разів вища ніж раніше – то можна зробити легко висновок: за 4-5 днів фармацевти виконали 10-річну норму продажу своїх товарів. Так можна зупинитися, можна не грати на горі й біді держави і людей – можна. Але це приватний сектор. Це приватний бізнес, це наживання на горі людини. Невже в держави не вистачає розуму й глузду мати державну систему аптек? Невже важко державі тримати свою систему? Охорона здоров’я у нас поки що ж державна, так чому немає державної фармакології? А тому що не вигідно. А тому що ті, хто на цьому наживається, не дають такої можливості, щоб вона була.

Кожен із вас, хто особливо працював в радянський час, знає добре, що таке державний резерв. У явіть собі, якби в радянський час в державному резерві не виявилося такої дрібниці, як пов’язки. Що було б із тими керівниками, зрозуміло. А сьогодні пов’язок немає й не буде, бо його шиють у школах, шиють у школах, шиють там де тільки хто як може і хто як хоче.

Мені оди товариш сказав, що каже керівництво державних резервів усі за часи незалежності так його почистили, що навіть мишам немає що вже там робити. Так для чого державний резерв тоді, для чого управління держави?

І таких прикладів, на превеликий жаль, можна говорити дуже і дуже багато. Ми звертаємося дійсно без політизації допомогти людям. Ми, наприклад, дали вказівку, що весь транспорт, який є в розпорядженні наших товариші на місцях, допомогти і коли треба довезти до лікарні людей…


ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте, будь ласка.


МАРТИНЮК А.І. Ще раз і ще раз наголошую, шановні колеги, що на жаль, ми кожного тижня починаємо із ЧП і, на жаль, кожного тижня змушені констатувати, що так далі жити не можна! А як треба? Треба повернути владу комуністам! (Оплески)


ГОЛОВУЮЧИЙ. Микола Томенко, будь ласка.


10:26:22

ТОМЕНКО М.В. Шановні колеги! Я ще раз хочу констатувати, що напевно ця сесійна зала має якусь погану енергетику, оскільки вчора на Погоджувальній раді виглядало так, що все-таки ми переживаємо за країну і думаємо, як виходити з біди. Але тільки ми зайшли в цю залу і тільки всі сіли на свої фракційні місця, очевидно завдання кандидатів у президенти, партії почали брати гору. Я найбільше боюся що ми „партизуємо” уже й грип. Ми свого часу вакцину „партизували”, бо деякі політичні сили сказали, що в Україні вакцинація не потрібна, і два місяці чи три місяці переконували, що це зло. І зробили це партійним прапором, а тепер ми не знаємо, що робити, щоб пояснити людям, що це не зло партійне.

Президент наклав вето на урядове рішення закупити надважливі ліки, бо боровся з урядом. А тепер не знаємо, як вийти з цієї ситуації. То невже в нас не вистачає розуму сьогодні ще дійти до партизації грипу?

Я абсолютно переконаний, що вчорашня розмова на Погоджувальній раді повинна бути в основу сьогоднішньої розмови. В розмові спільного плану дій, як долати цю біду, а не в тому, як заробляти на цьому політичні бали. Тому що вже на епідемії грипу в нас три категорії людей появилося Одна категорія – я називаю їх інформаційними панікерами, які бігають по всіх ефірах, і розповідають: «Ви чули, що вже там померло стільки-то людей і цифри мелькають більше і більше?» Я хочу запитати: „Совість у цих людей є?” Краще б вони в Тернопіль поїхали, у Львів і допомогли цим людям, а не по каналах бігали.

Є категорія економічних мародерів, які вирішили скористатись цією ситуацією, і заробити на цьому все, що можна заробити.

І ще вчора появилася категорія, яку називаю російською мовою „інформаційних умніків», які приходять і говорять: «А, що в нас є епідемія? Нє, це придумали або американці, або росіяни, або уряд Тимошенко. Так само моя порада: поїхати в лікарні, і поспілкуватися з тими людьми, і розказати їм, що це придуманий політичний міф чи політична реклама.

Отож, друзі, я абсолютно переконаний, що сьогодні всі разом ми мусимо долати цю біду, а не займатися партизацією чи політизацією.

Я подивився в нас дві постанови зареєстровані. Одна – про звільнення міністрів. Давайте спочатку Україну звільнимо від грипу, потім – чиновників будемо звільняти. Це ноу-хау української опозиції, коли починається якась біда: давайте всіх звільняти тих, хто відповідає за вирішення цієї біди. Давайте це зробимо, наведемо порядок, а потім – викличемо сюди міністрів, послухаємо і кого треба – звільнимо.

Друге питання, яке я хотів підняти. У нас є погана прикмета, як тільки починається зима Президент починає говорити про газ і про Росію. Уже два роки ми пережили зиму – у 2006, 2009 році, коли Президент займався газом і українсько-російськими відносинами. Прохання нашої команди Президенту сконцентруватись на важливих, але не на таких жалких для України напрямках. Можливо мистецьких, можливо там ще якісь, ну не чіпати уже той газ нещасний, газові угоди з Україною і Росією. Хай цим займається уряд, хай цим займаються фахівці, бо якщо Президент третій раз влізе в газ, то це погано закінчиться.

Третя теза, яка є надзвичайно важливою, вона стосується того, щоби ми, друзі, підіть в Секретаріат Президента покричіть там. Там нормальна ситуація, там маски роздали і всі нормально там себе почувають.

Так от про виборчі питання. Ми повинні спокійно сьогодні вийти з ситуації, яка склалася. Є рішення Конституційного Суду і наша фракція пропонує пройтись по принципових застереженнях Конституційного Суду, по принципових застереженнях Венеціанської комісії, внести зміни до Закону „Про вибори Президента”. Не робити з цього великої проблеми і спокійно рухатися вперед, доводячи, що ми цивілізована європейська країна.

Натомість хотів звернути увагу на одну обіцянку всіх політичних сил. Сьогодні є законопроект від нашої фракції. Ми не претендуємо на виключність партійну, про проведення виборів до органів місцевого самоврядування за відкритими списками. Дуже багато людей борців за відкриті списки. Ми переконанні, що ми сьогодні почнемо переходити на цю модель і до виборів органи місцевого самоврядування і до виборів до парламенту. Отож, якщо є бажання, є настрій, ми можемо спокійно в робочому режимі вирішувати всі питання і не переносити сюди мітингову передвиборчу стихію.

Я абсолютно переконаний, що ми повинні працювати таким чином. Щоби головним лозунгом у нас було робота не на кандидатів в Президенти, а робота для людей. Робота не на свою політичну партію, а робота на Україну. Якщо так будемо працювати – будемо гордитися і країною, і парламентом. Дякую за увагу. (Оплески)


ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати, виступи від фракцій завершено. Я прошу Секретаріат з приводу пропозицій, які прозвучали у виступах, заявах і в зверненнях народних депутатів підготувати відповідні доручення.

Шановні колеги, зараз ми маємо з вами розглянути питання „Про ситуацію, що склалася в Україні у зв’язку з епідемією грипу та пандемічного грипу A/H1N1 і першочергові заходи протидії поширення пандемічного грипу в Україні.

Пропонується такий регламент розгляду питання. Шановні колеги, доповідь Прем'єр-міністра України Тимошенко Юлії Володимирівни - до 20 хвилин, відповіді на запитання – до 20 хвилин, співдоповідь голови Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Бахтеєвої Тетяни Дмитрівни – до 10 хвилин, інформація міністра з питань житлово-комунальної сфери Олексія Кучеренка – до 10 хвилин, інформація голови відповідного комітету Верховної Ради України - до 5 хвилин, інформація заступника голови Рахункової палати Верховної Ради України Яременка Олександра Степановича – до 7 хвилин, виступ від наукового співтовариства Комісаренка Сергія Васильовича, директора Інституту біохімії імені Паладіна Національної академії наук України - до 7 хвилин, обговорення питання – до 30 хвилин, далі прийняття рішення. Немає заперечень?

Шановні колеги, оскільки проблема незвична і ми визначаємо з вами процедуру і регламент розгляду цього питання, нам потрібно проголосувати за регламент розгляду запропонованого питання. Я щойно озвучив пропозиції. Немає заперечень? Прошу голосувати.


10:34:17

За-355

Рішення прийнято.

Зараз зачекаєм хвилину Прем’єр-міністра України і перейдем до розгляду питання. Шановні колеги, перед початком розгляду цього питання є велике прохання. Розуміючи, що ця тема безпрограшна під час виборчої кампанії, усвідомити одне, що ми повинні продемонструвати відповідальну розсудливість, я наголошую, відповідальну розсудливість в обговоренні цього питання. Щоб суспільство отримало спокій, а головне, результати. Бо, судячи з того, що відбувається, якби не було цієї біди, її варто було придумати для того, щоб закрити всі інші теми і списати всі інші проблеми нашого життя. Тому я просив би спокійної, зваженої і відповідальної розмови. А головне, пропозицій щодо рішень, на які ми маємо вийти.

Вам роздано проект постанови, який підготовлений з цього приводу. Оскільки ми маємо приймати невідкладне рішення, тому я дуже просив би, щоб виступаючі пропонували уточнення, зміни і доповнення до цього проекту. Це по-перше.

По-друге, Кабінет Міністрів України вніс проект закону, реєстраційний номер 5301 про внесення змін до Закону України „Про Державний бюджет України на 2009 рік”, згідно з яким пропонується 1 мільярд гривень направити до Резервного фонду Кабінету Міністрів для виділення відповідних коштів на такі та інші події. Я просив би, щоб і комітет розглянув це питання оперативно, і всі ми визначились щодо прийняття цього рішення.

Я вже ж виголосив, шановні колеги, регламент розгляду питання. Ви за нього проголосували.

Так давайте ми, можливо, послухаємо спочатку міністра з питань житлово-комунальної…

Шановні колеги, то у мене така пропозиція, одну хвилиночку, вона вас влаштує. То давайте ми, поки немає Прем`єр-міністра, послухаєм міністра житлово-комунальної сфери. (Оплески) Є Прем`єр-міністр?

Шановні колеги, у роботі Верховної Ради України бере учать Прем`єр-міністр України Тимошенко Юлія Володимирівна. Юлія Володимирівна, доброго здоров’я і запрошуєм вас до виступу.


ТИМОШЕНКО Ю.В. Шановні співвітчизники, шановний Голово Верховної Ради України, шановні народні депутати, шановні міністри! Сьогодні я хотіла би подякувати Верховній Раді за те, що розглядається одне із найважливіших питань сьогоднішнього дня – це ситуація з розвитком захворювань на грип, на гострі респіраторні захворювання в Україні, і що ми сьогодні у колі спільному Верховної Ради та уряду зможемо відпрацювати найбільш ефективні шляхи подолання цих не дуже приємних обставин – збільшення захворювань в Україні людей на грип та гострі респіраторні захворювання.

Шановні друзі, ви знаєте, що ще з початку весни у світі на рівні Всесвітньої організації охорони здоров’я було констатовано, що в світі з’явилися нові захворювання на абсолютно нову модифікацію грипу – це грип H1N1, так званий каліфорнійський. І саме з цих часів сталося так. що всі країни, маючи директиви і поради від Всесвітньої організації охорони здоров’я почали готуватися до очікуваних епідемій грипу з новою модифікацією цього грипу. Так само і Україна також почала готуватися. І якщо 11 червня 2009 року ВОЗ оголосив шостий – найвищий рівень небезпеки цієї пандемії, то ми в квітні-місяці прийняли певні перші постанови уряду, які виділили необхідні гроші з Резервного фонду Кабінету Міністрів - 50 мільйонів гривень. А крім того ми прийняли всі необхідні рішення уряду щодо організаційного забезпечення нерозповсюдженню грипу на території України, а саме: 9 червня 2009 року була створена спеціальна комісія, яка і мусила координувати всю діяльність в Україні по запобіганню розповсюдженню інфекцій, і було затверджено організаційний план поведінки влади по трьом рівням небезпеки. Перший – найнижчий, другий – середній і третій – найвищий рівень небезпеки.

Для кожного рівня небезпеки в цих документах цієї комісії був повністю передбачений весь алгоритм дій влади від центральної до місцевої. І саме таким чином ми підготувалися до того, що країна мала всі рівні небезпеки увійти в епідемію грипу. 50 мільйонів гривень були передбачені на закупівлю, я підкреслюю, виключно для лікарень на безкоштовній основі всіх необхідних медичних засобів, а крім того, лабораторій, яких в Україні зовсім не було такого рівня, як потрібно, в регіонах, і плюс це апарати штучної вентиляції легенів і все інше, що потрібно для того, щоб вивести людину з важкого стану.

На 50 мільйонів гривень були укладені всі контракти і здійсненні всі необхідні закупівлі. Крім того, ми зробили все, що потрібно, щоб укласти контракти на закупівлю медичного обладнання за рахунок гарантій уряду в інших державах, роблячи упор якраз на ті системи медичної техніки, які потрібні для запобігання епідемій, а також надання людям першої допомоги. Але я мушу констатувати, що все ж таки, незважаючи на всі заходи, які були здійснені, Україна 30 жовтня оголосила в 9-ти областях України карантин, який був відповіддю на перевищення епідеміологічного бар`єру в цих областях, це значить, кількість щоденних захворювань на 100 тисяч населення. І ми зобов`язані були це зробити для того, щоб застосувати всі без виключення заходи третього рівня небезпеки, це найвищий рівень небезпеки в державі, і щоб це втілення цих заходів дало можливість зупинити розвиток епідемії. Для того, щоб ви відчували загальні цифри і загальну статистику і розуміли в якому стані сьогодні знаходиться Україна, я хотіла би надати декілька важливих статистичних цифр. В першу чергу, ми з вами щорічно ведемо статистику кількості хворих і померлих від грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій. Можу назвати вам декілька цифр, щоб ви відчували порівняння. Наприклад, за 9 місяців 2009 року кількість хворих і померлих від грипу та гострих респіраторних вірусних захворювань складає 5 мільйонів 316 тисяч 524 людини. Якщо для порівняння ми візьмемо такі самі 9 місяців 2007 року, який вважався більш-менш благополучним, то ми на той же період мали кількість хворих і померлих від грипу та ГРВІ 6 мільйонів 279 тисяч 819 людей, тобто майже не мільйон більше.

Крім того, цифри, які, на мій погляд, заслуговують на увагу, і які зараз ми мусимо проаналізувати, це кількість хворих та померлих тільки від грипу і його ускладнень за мінусом якраз гострих респіраторних вірусних інфекцій. Там, де було чітко поставлено діагноз „грип” і внаслідок ускладнень є статистика померлих людей.

Якщо ми візьмемо 2007 рік, 9 місяців – це жорстка статистика, - то ми маємо всього захворівших на грип 472 тисячі 198 людей, за 9 місяців 2007 року.

За 9 місяців 2009 року – 163 тисячі 091. Це тільки грип, без ГРВІ, я підкреслюю.

А тепер померлих, що важливо. За 9 місяців 2007 року померли від грипу та його ускладнень 4 тисячі 720 людей. За 9 місяців 2009 року померли від грипу та його ускладнень 3 тисячі 822 людини. Це статистика, яка зафіксована Держкомстатом, кожну цифру можна перевірити.

Тоді питання: чому ми вводили епідеміологічний стан в 9 областях і карантин? Саме тому, що щоденна кількість захворювань перевищує епідемічний поріг. Це значить, що це абсолютно точно вимагає введення епідемічного стану, введення карантину.

Тепер, що стосується підготовки і цифр на сьогоднішній день. На цю хвилину, от на цю хвилину у нас за обліком на 2 листопада 2009 року грипом захворіло 19 тисяч 189 людей, а ГРВІ – 236 327. Всього – 255 тисяч 516. І, крім того, на сьогоднішній день з моменту початку цієї події, яка називається епідеміологічним станом і карантином, померла 71 людина.

Також хотіла би повідомити вам наступні речі. Якщо на сьогоднішній день ГРВІ – це і грип, і все інше – разом – захворіло 255 тисяч 516 людей, то на початок епідемії, як ми говоримо, у нас в розпорядженні було 220 тисяч упаковок „Таміфлю”. Це те, що було підготовлено за рахунок централізованих закупок і за рахунок перевіреної наявності в аптечних мережах. Це значить, що на початок епідемії країна „Таміфлю” була забезпечена. Крім того, якщо говорити, що кількість захворювань і встановлених таких захворень грип 19 тисяч 189, то зрозуміло, що ми мали повний запас перших ліків, які необхідні.

В той же час ми буквально позавчора в ночі отримали по спеціальній процедурі закупівель, всього за дві доби організували і закупили 300 тисяч упаковок „Таміфлю”, які, якщо брати загальну кількість, загальний обсяг „Таміфлю” в країні, вже вдвічі перевищує кількість захворювань в цілому і на ГРВІ, і на грип.

І крім того, на цьому тижні ми ще 300 тисяч таких упаковок закуповуємо. Все це, я підкреслюю, розповсюджується в лікарнях, а не в аптеках. І коли сьогодні ми чуємо деякі повідомлення, що завезли 300 упаковок, а в аптеках цього немає, то, дійсно, ми закуповували не для аптек, а для того, щоб забезпечити всі лікарні, які надають сьогодні невідкладну допомогу, станції швидкої допомоги цим препаратом, а також антибіотиками. І щоб, якщо людина звертається до лікаря, то 100 відсотків такі препарати були в наявності. І сьогодні ми досягнути такого рівня забезпеченості, і, безумовно, це видається людям безкоштовно. Якщо препарати віддати в аптеки, а особливо враховуючи, що майже вся мережа сьогодні це – приватні аптеки, то це значить, що людям ці препарати будуть передані не безкоштовно, а будуть передані за спекулятивними, завищеними цінами. І люди іноді не зможуть навіть добратися до цих ліків тоді, коли їм буде потрібно.

Саме тому наш пріоритет головний - це забезпечення виключно лікарень і на безкоштовній основі надання допомоги людям. Те, що ми сьогодні маємо таку підвищену статистику щодня в той же час пояснюється і широкою інформаційною кампанією, яка сьогодні ведеться по всій Україні, що люди не мусять займатися самолікуванням, що вони не мусять сьогодні вживати препарати, які їм не приписав лікар. І тому сьогодні ми вимагаємо від людей звернення до лікарень, до швидких допомог, до лікарів. І ми їх всіх обліковуємо, тобто ми запобігаємо розповсюдженню епідемії таким саме шляхом. І тому статистика, яка сьогодні, дійсно, виглядає збільшеною на щоденному рівні, у тому числі і є відповіддю на те, що люди почали звертатися до лікарів.

Але в той же час, ситуація в дев’яти областях виглядає наступним чином: у восьми областях за останню добу ми маємо або стабілізацію ситуації, або незначне зменшення щодобових приростів захворювань, Волинська область єдина з тих дев’яти, яка сьогодні збільшила приріст щодобових захворювань, і тому на це ми реагуємо абсолютно адекватно, забезпечуючи додатковими медикаментами і забезпечуючи додатковим медичним обладнанням.

Крім того, мова іде про те, що у нас є проблема з марлевими медичними пов’язкам. Всі медичні пов’язки потрібно поділити на дві групи: перша – це одноразові, які можна використовувати в залежності від часу перебування в містах скупчення людей від двох до чотирьох годин, і потім цю маску потрібно викидати. Ці маски виходять у підсумку на порядки дорожче, ніж використання марлевої, багаторазового використання медичної пов’язки. І саме тому ми на це і звернули увагу.

Готуючись до таких прогнозних обсягів епідемії, ми підготували в держрезерві, точну цифру вам зараз назву, 10 мільйонів 950 тисяч погонних метрів медичної марлі, з якої можна виготовити на сьогоднішній день 98 мільйонів 550 тисяч медичних пов’язок для людей. Весь державний резерв медичної марлі розблокований був три дні тому і сьогодні по всіх областях налагоджено пошив марлевих пов’язок. Ви навіть на перший погляд бачите, що кількості марлі і медичних пов’язок, яка може бути виготовлена з цього, удвічі перебільшує кількість населення України.

Крім того, по потужностям, які сьогодні розгорнуті на території України в кожній області, за що відповідає кожен голова обласної державної адміністрації за 10 днів, а ми вже шиємо 2 дні, ми можемо повністю із цієї марлі зробити марлеві пов’язки. Але не треба скидати з рахунків, що крім того в країні були десятки мільйонів одноразових медичних масок, які на перший період були якраз тим запобіжником, які людьми використовувався.

А крім того, ви бачите, що далеко не всі люди готові носити ці пов’язки, і далеко не всі ними користуються. І я думаю, що і до людей наших також не треба ставитися, як до людей безпорадних і ні до чого не здатних. Кожна людина або, можливо, родина може з банального ситцю пошити собі такі медичні маски за 2 години робити. Всі абсолютно технології пошиву цих масок, медичні стандарти сьогодні повідомлені людям через засоби масової інформації.

А тепер окремо я хотіла би сказати про аптеки в Україні, головні нарікання людей сьогодні на те, що відбувається в аптеках. Я вважаю, що абсолютно не правильно була застосована за всі останні роки політика, що всі аптеки у нас сьогодні або приватні, або незначна частина залишків з них є комунальними. Держава не має сьогодні потужної інтервенційної мережі аптек, де можна було би продавати ліки, які закуплені централізовано, і гарантувати, що на них не будуть встановлені ціни в 2, в 3 рази вище. І саме тому, скориставшись панічними настоями, які народилися у суспільстві, саме тому, що люди почали закуповувати препарати не тільки для хворих, а впрок, і те, що за 2-3 дні був проданий піврічний запас на всіх складах і в усіх аптеках медичних препаратів, зрозуміло, що дефіцит в аптеках медичних препаратів виник.

А крім того, мародерствувати почали самі власники аптечних мереж, а крім того і деякі виробники медичних препаратів. Тоді коли антибіотики і всі апарати, які є подібними до „Таміфлю” і сам „Таміфлю” подорожчали в два-три рази. І тут питання вже не тільки до уряду, а питання до всіх силових структур. Я звернулася до Генеральної прокуратури порушити масштабні масові перевірки аптек, аптечних складів і притягувати до кримінальної відповідальності тих власників і менеджерів, які сьогодні наживаються на людській біді.

Крім того, до цієї роботи долучені Податкова адміністрація, долучено Міністерство внутрішніх справ, Державна цінова інспекція і Державна інспекція по контролю за якістю лікарських засобів. І можу сказати, що два-три дні і всі справи кримінальні, які може порушити МВС, будуть порушені, які можуть бути порушені податковою, будуть порушені. І ті, хто є сьогодні злочинцями, обов’язково будуть притягнуті до кримінальної відповідальності. Того самого я очікую і від Генеральної прокуратури, якій тільки листи можу писати і розраховувати на добру відповідь.

Шановні друзі, є ще питання, яке піднімалося в суспільстві і яке стосується наявності лабораторій, які можуть робити адекватні високоякісні аналізи на території України. Я думаю, що всі ми розуміємо, що є декілька рівнів таких лабораторій, є аналітичні лабораторні центри, які можуть з’ясовувати, що це за вірус, можуть аналізувати перебіг подій епідемії і, безумовно, відпрацьовувати стратегію реакції на ті епідемії, які очікуються або розповсюджуються в Україні. Таких лабораторій сьогодні в Україні дві, одна з них є на найвищих стандартах європейських і далеко не кожна країна Європи має такого рівня лабораторії. Вона почала фінансуватися і будуватися в 2005 році. На сьогоднішній день вона повністю запущена і функціонує. Вчора ми відвідали цю лабораторію і подивилися як і з якою швидкістю можуть бути зроблені ці аналізи. Але цього недостатньо.

Є і мусить бути в кожній області спеціальна лабораторія на рівні санепідстанцій, які можуть робити масові аналізи по зверненню громадян і медичних закладів. Саме для того, коли ми виділили 50 мільйонів гривень, ми закупили 37 лабораторій по одній-дві на область в залежності від кількості населення в Україні. Ці лабораторії сьогодні або вже знаходять в регіонах, або ті, що зараз довозяться, вони постачаються в регіони. І думаю, що один раз в Україні за 18 років мусить бути створена лабораторна мережа, яка не уступає іншим європейським країнам.

Якщо зараз ви чуєте, що потрібно зробити аналіз на цей вірус в лабораторіях Лондона, то це не значить, що в Україні немає таких лабораторій. А це значить, що Всесвітня організація охорони здоров’я може підтримувати і виділяти передбачену Регламентами допомогу країні тільки в тому випадку, якщо лондонська лабораторія підтверджує наявність, як незалежна лабораторія, такого грипу в кожній країні. Саме те, що стосується лабораторій, я думаю, що у нас зараз є все для того, щоб встановлювати ці діагнози.

Ще питання є. Чи достатньо в Україні спеціальних експрес-тестів, які можуть проводити експрес-аналізи? По-перше, такі експрес-аналізи можуть проводитися тільки в лабораторних умовах. А, по-друге, і досвід країни, і досвід світу говорить про те, що ці тест-аналізи, на жаль, не мають стовідсоткової достовірності того, що вони встановлюють. І це значить, що завжди є якась погрішність.

І тому всі країни світу, а так саме і Україна прийняли іншу концепцію реакції на вірус – це значить, що як тільки є симптом: вискова температура, і є сухий кашель, і є ще інші побічні ефекти, лікарі миттєво застосовують всі необхідні лікувальні заходи. Це економить час, це дає можливість не допустити втрати того, що є сьогодні найдорожчим – це саме час.

І тому я хотіла би, шановні друзі, щоб сьогодні ми, як одна команда, мали можливість уточнити і покращити тактику і стратегію боротьби з щорічними епідеміями грипу, і щоб ми мали можливість в Україні раз і назавжди створити дієву систему реакції на загрозу або розповсюдження епідемії. Ми сьогодні докладаємо всі зусилля, щоб саме так це і було.

Я думаю, що безумовно, недоліки в роботі і Міністерства охорони здоров’я, і санітарних державних служб є так само, як є недоліки в роботі кожної системи влади, кожної гілки влади. Бездоганних, ідеальних я просто і в цьому залі, і за межами цього залу, просто не знаю, можливо ви назвете мені, хто є ідеальний і бездоганний.

Але я точно можу сказати, що починаючи з квітня місяця, країна готується до епідемії і сьогодні країна адекватно реагує на всі ці виклики. І якщо би замість паніки і нагнітання істерії у нас були ще добрі поради, добрі системні підходи, які ми могли б в якості таких порад отримати, в тому числі і від фахових людей у Верховній Раді, за межами Верховної Ради, ми з великим задоволенням це враховуємо.

Зараз я готова дати відповіді на питання, які є у народних депутатів.


ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги! Прошу записатися на запитання до Прем’єр-міністра України, будь ласка. Ми домовилися з вами 20 хвилин на запитання і відповіді. Прошу вивести прізвища народних депутатів на інформаційне табло.

Олександр Стоян, фракція Партії регіонів.


11:01:38

^ СТОЯН О.М.

Шановний доповідачу! Позавчора ви непогано попрацювали бригадиром біля літака, сьогодні ви непогано виступили як просвітитель з трибуни, як медсестра, але ми хотіли від вас іншого почути – як від Прем’єра. Ми знаємо, що ви добре працюєте, про це кажуть всі біл-борди і в містах, і в селах. Ви працюєте день і ніч, і тому, мабуть, не випадково, завдяки вашій праці, ми займаємо почесне позорне перше місце по кризі, почесне позорне місце по корупції, а тепер, бачите, ми виходимо і на перше місце по тому, що у нас найбільша захворюваність. Скажіть, будь ласка, може ви не в тому напрямку працюєте? І може, дійсно, вам треба серйозніше зайнятись працею як Прем’єр-міністр, дайте якісь рекомендації.

І ще одне, пані Тимошенко, ви несете відповідальність за те, що ви зібрали 200 тисяч людей із Западної України на Майдані, вони перемішалися, заразили один одного грипом, і заразили киян. Як ви могли це зробити, знаючи, що в нас може бути така епідемія? Дякую за відповідь.


ТИМОШЕНКО Ю.В. Я так і зрозуміла, що крім брудної політичної болтовні язиком, ніхто ні на що не здатний, вибачте. Я хотіла поради отримати.
залишити коментар
Сторінка1/5
Дата конвертації24.10.2013
Розмір0.97 Mb.
ТипДокументы, Освітні матеріали
Додати документ в свій блог або на сайт

страницы:   1   2   3   4   5
Ваша оцінка цього документа буде першою.
Ваша оцінка:
Додайте кнопку на своєму сайті:
uadocs.exdat.com

Загрузка...
База даних захищена авторським правом ©exdat 2000-2017
При копировании материала укажите ссылку
звернутися до адміністрації
Реферати
Автореферати
Методички
Документи
Поняття

опублікувати
Загрузка...
Документи

Рейтинг@Mail.ru
наверх