Довідка про розвиток та забезпечення діяльності позашкільних навчальних закладів області icon

Довідка про розвиток та забезпечення діяльності позашкільних навчальних закладів області


Схожі
23. 12. 2011р. Довідка про підсумки проведення тематичної перевірки...
Міністерство освіти І науки україни навчально-методичний центр професійно-технічної освіти в...
Кіцманська районна державна адміністрація чернівецької області відділ освіти...
Програма для загальноосвітніх навчальних закладів філософія...
1. Загальна інформація про заклад 3...
Розвиток персоналу як засіб забезпечення його конкурентоспроможності...
"За високі досягнення у навчанні" та похвальну грамоту...
Програма комплексної перевірки діяльності вищих навчальних закладів київ 2012 передмова...
Методичні рекомендації підготували...
Інструктивно – методичний лист про вивчення інформатики у 2008-2009 навчальному році...
Проект Інструктивно – методичний лист про вивчення інформатики у 2008-2009 навчальному році...
Програма для загальноосвітніх навчальних закладів хімія...Загрузка...
скачать


Довідка

про розвиток та забезпечення діяльності

позашкільних навчальних закладів області


Повноцінним інститутом у системі безперервної освіти є позашкільна освіта. Вона має свої напрацювання, традиції, особливості, закономірності, специфіку впливу на підростаюче покоління.

З прийняттям Закону України “Про позашкільну освіту” розпочався важливий етап розвитку системи позашкільної освіти України, переходу її до більш якісного стану. Визначений нині вектор модернізації позашкільної освіти знаходиться в площині вдосконалення державного регулювання. Збереженню мережі позашкільних навчальних закладів та їх розвитку сприяла реалізація завдань, визначених Програмою розвитку позашкільних навчальних закладів на 2002 – 2008 роки, інших нормативних актів, що регулюють діяльність позашкільних навчальних закладів.

Відповідно до комплексної програми “Освіта Сумщини” позашкільні навчальні заклади надають освітні послуги, створюють умови для духовного, творчого, інтелектуального, фізичного розвитку дітей і молоді.

Область має розвинену та розгалужену мережу закладів позашкільної освіти. Додаткову освіту у сфері вільного часу надають 137 позашкільних навчальних закладів, з них 35 початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів системи Міністерства культури і туризму України;
27 дитячо-юнацьких спортивних шкіл, що знаходяться в підпорядкуванні Міністерства України у справах молоді та спорту, спортивних товариств “Спартак”, “Колос”, “Динамо”, “Україна”. У творчих об’єднаннях та секціях цих закладів займається 15380 дітей і підлітків.

Функціонує 75 закладів позашкільної освіти системи Міністерства освіти і науки України, що становить 55 % від загальної кількості позашкільних навчальних закладів області. Це центри, будинки, палаци дитячо-юнацької науково-технічної творчості, естетичного виховання; станції юних натуралістів, туристів; військово-патріотичні клуби; дитячо-юнацькі спортивні школи.

За останні три роки мережа ДСШ, початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів залишається сталою. Упродовж останніх десяти років мережа інших позашкільних навчальних закладів області не змінювалася: їх налічувалося 50. Проте, в серпні 2008 року з метою оптимізації позашкільної освіти рішенням Роменської міської ради
від 07.05.2008 міські станції юних натуралістів, техніків, міський центр позашкільної роботи реорганізовано в Роменський міський центр позашкільної роботи. У зв’язку з цим мережа позашкільних закладів зменшилася на дві одиниці.

У гуртках, секціях та інших творчих об’єднаннях позашкільних навчальних закладів займається понад 57 тис. дітей та учнівської молоді, що становить 42, 9 % від загальної кількості дітей шкільного віку, які проживають в області. По Україні цей показник становить 32,9 %.

Слід відмітити позитивну динаміку охоплення дітей позашкільною освітою. У 2005 році цей показник становив 29 %, у 2007 році – 31 %.

Кількість вихованців позашкільних навчальних закладів протягом останніх чотирьох років зросла на 11,9 %. Найбільша кількість учнів, охоплених позашкільною освітою у Лебединському (89,9 %), Кролевецькому (69,4 %), Ямпільському (61,6 %), Тростянецькому (57,3 %), Білопільському (43, 5 %) районах, містах Суми (62,4 %), Шостка (60,0 %), Лебедин (47,4 %), Конотоп (42,6 %).

З метою забезпечення доступності позашкільної освіти гуртки районних позашкільних навчальних закладів працюють на базі сільських шкіл. Для більш широкого залучення до гурткової роботи дітей і підлітків створено філії позашкільних закладів у Білопільському, Ямпільському районах, містах Глухів, Охтирка, Суми. Гуртки обласного центру позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю працюють у містах Глухів, Конотоп, Сумському, Білопільському районах.

З 2007 року реалізується соціально-педагогічний проект – пересувний позашкільний навчальний заклад, за період діяльності якого різними формами навчально-творчої діяльності охоплено понад 5,5 тис. школярів сільських шкіл та вихованців шкіл-інтернатів. Проект успішно пройшов апробацію в Недригайлівському, Роменському, Ямпільському, Краснопільському, Великописарівському, Охтирському районах. Досвід роботи обласного центру позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю щодо роботи пересувного позашкільного навчального закладу підтримано Міністерством освіти і науки України та рекомендовано до запровадження в інших областях держави.

Позашкільною освітою охоплено 900 учнів сільських шкіл, які займаються в 51 філії початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів.

Збільшення контингенту дітей є результатом цілеспрямованої роботи галузевих управлінь обласної державної адміністрації, місцевих органів державної виконавчої влади та органів місцевого самоврядування. Завдяки їх скоординованим діям нині позашкільна освіта області розвивається планомірно. Підтвердженням цьому є той факт, що згідно з розпорядженням голови облдержадміністрації від 15.07 2007 № 405 “Про додаткові заходи щодо розвитку позашкільних навчальних закладів області” 2008 рік був оголошений в області Роком позашкільної освіти. Проведено естафету навчально-виховних, творчих здобутків педагогічних та учнівських колективів позашкільних навчальних закладів “Наші творчість і пошук тобі, рідна Сумщино!”, низку освітньо-виховних заходів, спрямованих на розвиток позашкільної освіти, формування позитивного іміджу позашкілля області. Зокрема розроблено систему роботи щодо підвищення креативності позашкільного навчального закладу в Лебединському районному будинку дитячої та юнацької творчості. Педагогами Білопільського центру дитячої та юнацької творчості впроваджено авторський проект “Центр дитячої та юнацької творчості в школах району”. У Конотопському міському центрі дитячо-юнацької творчості реалізується освітній проект “Школа, сім’я, позашкільний заклад – консолідація виховних зусиль”. На Ямпільській районній станції юних натуралістів проходить апробацію освітня програма “Школа юного фермера”. На території Глухівського міського центру дитячо-юнацької творчості побудовано басейн для судномодельного спорту, що дало змогу провести на високому рівні Всеукраїнські змагання з судномоделізму.

У позашкільних навчальних закладах триває робота з модернізації змісту та форм навчально-виховної роботи, що відповідають принципу трирівневого навчання. Діяльність закладів позашкільної освіти традиційно побудована за художньо-естетичним, декоративно-ужитковим, туристсько-краєзнавчим, еколого-натуралістичним, техніко-технологічним, військово-патріотичним, соціально-реабілітаційним, фізкультурно-спортивним, гуманітарним напрямами. Гурткову роботу організовано за 120 профілями. Комплексні та спеціалізовані дитячо-юнацькі спортивні школи розвивають 20 видів спорту.

Спостерігається значна зацікавленість учнів до занять у гуртках туристсько-спортивного та екскурсійно-краєзнавчого напрямів. Лише у 2008 році в них здобували позашкільну освіту понад 4 тис. вихованців, що на 19 % більше у порівнянні з 2007 роком. Протягом багатьох років юні краєзнавці Сумщини є активними учасниками Руху за збереження і примноження звичаїв, традицій та обрядів українського народу: “Моя земля – земля моїх батьків”, Всеукраїнської експедиції “Краса і біль України”. Реалізуються обласні історико-краєзнавчі експедиції “Міста і села рідного краю”, “Колосок пам’яті”, “Материнські долі”, “Свята спадщина”, “Слобожанська кераміка”. Щороку у 270 учнівських експедиційних загонах займаються пошуково-дослідницькою роботою понад 5 тис. школярів.

З метою формування екологічної культури школярів працюють гуртки еколого-натуралістичного напряму, в яких сьогодні займається 8199 дітей, що на 4 % більше, ніж у 2007 році. Учнівська молодь залучається до експериментально-дослідної, природоохоронної роботи в рамках акцій “Зелений паросток майбутнього”, “Парки – легені міст і сіл”, “Майбутнє лісу у твоїх руках” та регіональних проектів “Ландшафтний дизайн”, “Парад квітів біля навчального закладу”, “Сад лікарських рослин”. У рамках освітньої програми “Громадська антирадіаційна мережа України” юні натуралісти Сумщини беруть участь у Всеукраїнській екологічній акції з вирощування рослин антиоксидантної та радіопротекторної дії “Рослини – рятівники від радіації”.

Про результативність роботи гуртків декоративно-ужиткового, художньо-естетичного та технічного напрямів у 2008 році свідчить той факт, що за підсумками загальнодержавного рейтингу область займає ІІІ місце. У комплексних позашкільних навчальних закладах займаються 29 дитячих творчих колективів, що мають звання “Зразковий” та “Народний”.

Позашкільні навчальні заклади виконують організаційно-координаційну функцію щодо виховної, культурно-просвітницької, організаційно-масової роботи навчальних закладів області в позаурочний час. З метою охоплення позашкільною освітою учнівської та студентської молоді реалізуються регіональні освітньо-виховні програми “Край мого дитинства”, “Я, родина, батьківщина”, “Молодь – за здоровий спосіб життя”, “Чарівні барви Сумщини”, “Обдаровані діти”.

Для набуття навичок і практичного досвіду, стимулювання та самоствердження вихованців проводяться обласні масові конкурсні та освітні заходи. Слід зазначити, що їх кількість з кожним роком збільшується: у 2006 – 45 заходів; у 2008 – 92. Зростає й кількість учасників цих заходів, удосконалюється рівень їх виконавської майстерності.

Протягом 2007-2008 років у всеукраїнських змаганнях брали участь
76 команд ДЮСШ. У складі збірних команд області на всеукраїнських змаганнях Сумщину представляли 364 вихованці дитячо-юнацьких спортивних шкіл, що на 10 % більше, ніж у 2007 році. Результат їх участі у цих змаганнях – 283 медалі різного ґатунку.

Заслуговує на увагу перспективний досвід інтеграції позашкільних навчальних закладів з промисловими підприємствами, вищими навчальними закладами, громадськими творчими осередками. Як результат цієї роботи – в області працюють 16 учнівських лісництв, 48 учнівських виробничих бригад, профільні заочні школи: техносервісу, журналістики, мистецтв, флористики та фітодизайну, народних ремесел. З 2008 року спільно з АТЗТ «Сумський фарфоровий завод» розпочато реалізацію проекту «Слобожанська кераміка», в рамках якого організовано екскурсії на підприємство понад 2 тис. школярів області, роботу майстер-класів, творчих майстерень з художнього розпису фарфору.

У травні цього року підписано тристоронню угоду між концерном «Укрросметал», благодійним фондом «Благовіст» та обласним центром позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю, згідно з яким останньому надано в безкоштовне користування приміщення для занять гуртків у торговому комплексі «Київ» та виставковому центрі концерну загальною площею 1000 кв. метрів. Це дасть змогу значно розширити мережу гуртків закладу, покращити умови проведення обласних масових заходів.

З метою реалізації державної політики щодо роботи з обдарованою молоддю обласним центром позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю забезпечено діяльність територіального відділення Малої академії наук України. За дванадцять років у наукових секціях додаткову освіту отримали до одинадцяти тисяч старшокласників області.

У закладах освіти області працює 22 наукових товариства учнів
(2007 рік – 10 НТУ). Слухачі МАН, учні НТУ займаються пошуково-дослідницькою роботою під керівництвом провідних науково-педагогічних працівників Сумського державного університету, Сумського державного педагогічного університету ім. А.С. Макаренка, Сумського національного аграрного університету. Завдяки цій співпраці обдаровані учні Сумщини займають призові місця у Всеукраїнському конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт. У 2008 році зі 126 учасників обласного етапу конкурсу переможцем став 51 слухач; із 22 учасників Всеукраїнського етапу –
11 переможців. У 2009 році збільшилася кількість переможців обласного і Всеукраїнського етапів: 75 і 16 осіб відповідно.

Про цілеспрямовану роботу педагогічних та учнівських колективів позашкільних навчальних закладів свідчить той факт, що на теренах області за період з липня 2008 року по травень 2009 року проведено один міжнародний та шість всеукраїнських методико-педагогічних і масових заходів для учнівської молоді. Досвід роботи педагогів-позашкільників Сумщини з проблем біологізації позашкільного навчально-виховного простору, формування навичок здорового способу життя, організації пошуково-дослідницької роботи в НТУ та секціях МАН вивчається державними позашкільними навчальними закладами. Укладено угоди про співпрацю між обласним центром позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю, Інститутом проблем виховання, Інститутом обдарованої дитини Академії педагогічних наук України щодо розроблення науково-методичної проблеми “Формування та розвиток творчих здібностей учнівської молоді в умовах комплексного позашкільного навчального закладу”.

Крім освітніх функцій, позашкільні навчальні заклади виконують соціальну роботу: залучають до занять у гуртках дітей з обмеженими можливостями. У гуртках і творчих об’єднаннях займається 437 таких дітей.

У канікулярний період позашкільні навчальні заклади організовують роботу профільних таборів. Так, під час оздоровчої кампанії влітку 2008 року організованими формами оздоровлення і відпочинку було охоплено 738 дітей. З обласного бюджету на ці цілі витрачено майже 190 тис. гривень. Улітку 2009 року планується оздоровити 800 вихованців.

Усе це дає підстави стверджувати, що в загальній системі безперервної освіти позашкільні навчальні заклади області виконують не додаткову, а компенсаторну функцію.

Управлінням освіти і науки облдержадміністрації, його структурними підрозділами на місцях здійснюється постійний контроль за навчально-виховною діяльністю позашкільних навчальних закладів. Усі вони пройшли державну атестацію, за підсумками якої 12 з них (23,3%) отримали оцінку «високий освітній рівень», 36 (74,4 %) – «достатній», 1 – «середній».

Здійснюється послідовна робота щодо вдосконалення системи кадрового забезпечення позашкільних навчальних закладів. Навчально-виховний та тренувальний процес у дитячо-юнацьких спортивних школах забезпечують 384 тренери-викладачі, у інших позашкільних навчальних закладах працюють 1343 педагоги, з них основних працівників – 928 осіб, мають вищу освіту 668 (71,9 %), незакінчену вищу – 48 (5,5 %), середню спеціальну – 184 (19,8 %), загальну середню освіту – 28 (3,6 %). Безперервний стаж на займаній посаді мають 398 (45,7 %) педагогів; 43 % від загальної кількості педагогів мають стаж педагогічної роботи від 10 до 20 й більше років.

Середній вік педагогів – позашкільників становить 40 років. Кожного року в заклади позашкільної освіти працевлаштовується 20-30 випускників педагогічних вищих навчальних закладів.

З метою підготовки майбутніх учителів трудового навчання до гурткової роботи в школах і позашкільних навчальних закладах у Глухівському державному педагогічному університеті введено спеціалізацію “Технічна творчість”. Програмою підготовки передбачено різні види навчальних практик, зокрема, студенти другого курсу проходять практику на станціях юних техніків у містах Глухів, Конотоп, Кролевець, Шостка.

У Кролевецькому інституті цього університету при підготовці вчителів фізичної культури запроваджено спеціалізацію «Методика туристичної роботи».

У Сумському державному педагогічному університеті ім. А.С.Макаренка на спеціальностях “Біологія і хімія”, “Біологія. Психологія” викладаються спецкурси “Шкільна науково-дослідна ділянка та гуртки Юних біологів”, “Позакласна робота з біології”, спецкурс “Позакласна робота з хімії”.

Велика увага приділяється підвищенню кваліфікації педагогічних кадрів, що здійснюється через курсову підготовку, семінари, семінари-практикуми, науково-практичні конференції, методико-педагогічні виставки, обласний педагогічний консультпункт, обласні профільні методичні об’єднання, конкурси професійної майстерності.

Управлінням освіти і науки облдержадміністрації вживаються заходи щодо вдосконалення змісту післядипломної освіти, переходу на інтегровані плани і програми. До плану курсової підготовки включено нові спецкурси “Теоретико-методичні основи виховання творчої особистості в умовах позашкільних навчальних закладів”, “Громадянське виховання учнівської молоді у позашкільній роботі”.

З метою морального та матеріального стимулювання педагогів позашкільних навчальних закладів, вихованці яких мають високі досягнення, встановлено 5 % надбавку до посадового окладу керівникам дитячих творчих об’єднань позашкільних навчальних закладів міста Шостка; 10 % - міст Суми, Охтирка; 20 % - міст Тростянець, Ромни, Путивль; 30 % - міста Конотоп, Сумського обласного центру позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю, смт Ямпіль.

Забезпечення якості позашкільної освіти значною мірою залежить від науково-методичного супроводу навчально-виховного процесу. З цією метою створено обласний інформаційно-методичний банк, на обліку в якому станом на 01.01.2009 знаходиться 3506 методичних матеріалів.

Для забезпечення закладів позашкільної освіти науково-методичними матеріалами педагогами обласного центру позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю за звітний період розроблено та розповсюджено
23 методичні рекомендації, програми, посібники з різних напрямів позашкільної освіти.

Підготовлено та видано 5 навчально-методичних посібників з питань розвитку творчих здібностей вихованців в умовах позашкільного навчального закладу, матеріали з досвіду роботи педагогічних колективів позашкільних навчальних закладів до спецвипуску “Освіта Сумщини”, 3 збірники матеріалів міжнародної і всеукраїнських науково-практичних конференцій, що проходили на теренах області.

Оновлення освіти вимагає переведення матеріально-технічної бази навчальних закладів на сучасний рівень. Питання покращання матеріально-технічної бази позашкільних навчальних закладів є одним із домінуючих у структурі стосунків органів управління освітою та позашкільних навчальних закладів. У порівнянні з 2007 роком відбувся ріст фінансування галузі. Видатки з обласного та місцевих бюджетів на утримання позашкільних навчальних закладів області у 2008 році становили 25700 тис. гривень, що на 7035 тис. гривень більше у порівнянні з 2007 роком. Фінансування освітянських спортивних шкіл збільшилось на 3850 тис. гривень і становить понад 11104 тис. гривень. У 2007 році вартість утримання одного вихованця в рік становила 414 гривень, у 2008 році – 660 гривень; у ДЮСШ – 683 та
1037 гривень відповідно.

За рахунок бюджетних коштів забезпечено проведення різних видів господарських робіт. Виконано капітальні та поточні ремонти в позашкільних навчальних закладах міст Ромни, Лебедин, Шостка, Глухів, Конотоп, Путивльського, Ямпільського, Білопільського, Тростянецького, Красно-пільського районів.

Закуплено меблі, оргтехніку, музичну апаратуру, інше технічне обладнання для закладів позашкільної освіти міст Конотоп, Шостка, Путивль, Кролевець, Білопільського, Недригайлівського, Сумського, Ямпільського, Шосткинського, Краснопільського районів. Значна увага приділяється покращенню матеріально-технічної бази в ДЮСШ міст Шостка, Конотоп, Глухів, Середино-Будського, Великописарівського, Буринського, Краснопільського районів та обласній ДЮСШ. У цих школах зроблено капітальний або поточний ремонт, придбано спортивний інвентар та обладнання. У цьому році заплановано введення в експлуатацію приміщення під спортивну базу для ДЮСШ № 2 по вулиці Курській міста Суми.

Стовідсотково здійснюється фінансування заходів, пов’язаних з участю вихованців позашкільних навчальних закладів у всеукраїнських масових заходах. У 2008 році з обласного бюджету на ці цілі було витрачено 120 тис. гривень.

Робота щодо пошуку додаткових джерел фінансування закладів позашкільної освіти, а саме: надання додаткових платних освітніх послуг, залучення добровільних грошових внесків і пожертвувань підприємств, установ, організацій. Їх розміри становлять близько 3 % від загальної суми коштів, що витрачаються на утримання закладів позашкільної освіти.

Напрацьований позитивний досвід залучення спонсорських коштів. У 2008 році на розвиток матеріально-технічної бази Путивльського центру позашкільної освіти використано майже 225 тис. гривень, у Білопільському будинку дитячо-юнацької творчості на будівництво нової теплиці площею
22 кв. метри – 26 тис. бюджетних та залучених кошті, на покращення матеріально-технічної бази Сумського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді близько 30 тис. гривень.

Незначний щорічний ріст розмірів асигнувань на забезпечення діяльності позашкільних закладів спрямовується в основному на підвищення рівня оплати праці працівників позашкільних навчальних закладів. У повному обсязі здійснюються видатки на заробітну плату, нарахування на заробітну плату, оплату енергоносіїв і комунальних послуг. Їх питома вага в середньому по галузі становить 92-94 % від загальної суми коштів, виділених на утримання закладів.

Поряд з цим проблема фінансування закладів позашкільної освіти залишається актуальною – вони, як і раніше, не включені до загального формульного розрахунку бюджету освітньої галузі. Щорічні розміри асигнувань на утримання позашкільних установ є незначними.

У 2008 році недофінансовано заклади позашкільної освіти Буринського, Великописарівського, Конотопського, Краснопільського, Липоводолинського, Недригайлівського, Лебединського, Тростянецького, Середино-Будського, Ямпільського районів, Лебединської, Охтирської міських станцій юних техніків.

У 2009 році зменшено фінансування у Глухівському, Сумському, Тростянецькому районах, містах Лебедин, Охтирка.

Не виділено жодної копійки з місцевих бюджетів у 2008 році на розвиток матеріально-технічної бази позашкільних навчальних закладів Великописарівського, Шосткинського районів, Сумських міських центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді та центру військово-патріотичного виховання.

Без власної спортивної бази працюють 7 спортивних шкіл, або 26,18 % від загальної кількості ДЮСШ.

Найнижчий рівень фінансування на проведення навчально-тренувальної роботи в ДЮСШ міста Охтирка (21,57 гривень), Тростянецькій (15,12 гривень), Недригайлівська ДЮСШ (15,07 гривень). Не проведено оздоровлення учнів ДЮСШ № 2, СДЮШОР “Грат” міста Суми, ДЮСШ Краснопільській, Ямпільській, Кролевецькій ДЮСШ, ДЮСШ Шосткинського району.

Не вирішеним на сьогодні в державі залишається питання щодо статусу педагога-позашкільника. Він нижчий за статус шкільного вчителя за оплатою праці, тривалістю відпустки, можливістю отримати категорію за підсумками атестації. Саме з цих причин спостерігається плинність висококваліфікованих кадрів, що негативно впливає на навчально-виховний процес уцілому. Аналіз вікового складу педагогів-позашкільників показує, що останніми роками зменшується кількість педагогів віком до 30 та від 31 до 35 років, водночас збільшується кількість педагогів передпенсійного і пенсійного віку.

Протягом декількох років не вирішується проблема забезпечення спортивних шкіл штатними працівниками. Так, у ДЮСШ Шосткинського району з 14 тренерів-викладачів лише 1 штатний. Низький відсоток штатних працівників у ДЮСШ Конотопського району та Буринській ДЮСШ, 33 % і 37 % відповідно. Досить низький кваліфікаційний рівень тренерських кадрів у ДЮСШ Шосткинського, Лебединського районів, Ямпільській, Недригайлівській, Кролевецькій ДЮСШ, в яких протягом останніх двох років жодному тренеру не присвоєно кваліфікаційної категорії.

Незадовільно відбувається процес комп’ютеризації закладів позашкільної освіти. У них нараховується 259 одиниць комп’ютерної техніки, з яких 185 використовується для занять гуртків, тобто в середньому на
250 вихованців припадає 1 комп’ютер. До мережі Інтернет підключено 35 % позашкільних навчальних закладів області.

Виконання завдань щодо ефективної організації навчально-виховного процесу ускладнюється незадовільним станом матеріально-технічної бази навчальних закладів, що в цілому негативно впливає на якість проведення гурткової роботи. Відсутність необхідного технічного обладнання, туристського спорядження, обчислювальної техніки, музичних інструментів, сценічного одягу, взуття суттєво знижує якість освітніх послуг.

Негативно впливає на організацію навчально-виховного процесу з дітьми в Сумському, Роменському, Охтирському районах невиконання місцевими органами виконавчої влади п. 3 розпорядження голови облдержадміністрації від 09.07.2007 № 405 в частині надання закладам позашкільної освіти окремого приміщення. Відтак – рівень охоплення гуртковою роботою учнів у Роменському районі становить 7,4 %, Сумському – 18 %.

Низьким також є рівень охоплення позашкільною освітою дітей та підлітків у Буринському (14,5 %), Краснопільському (17, %), Липово-долинському (17, 3 %), Недригайлівському (20,8 %), Середино-Будському (22,4 %) районах, містах Ромни (25,8 %), Охтирка (24,8 %).

Незважаючи на актуальність питання психологізації навчально-виховного процесу, ставки практичних психологів введено лише в 12 позашкільних навчальних закладах, що становить 25 % від потреби. Внаслідок цього не на належному рівні проводиться корекційна робота з усіма суб’єктами навчально-виховного процесу, відсутній психологічний супровід профільного навчання, допрофільної і професійної підготовки вихованців.

Час та зміни в суспільстві вимагають від педагогічних колективів перегляду питання щодо напрямів позашкільної освіти, щоб протистояти факторам духовної кризи, що деформують розум і душі дітей. Особливо актуальним в умовах неконтрольованого потоку інформаційної продукції, що має агресивну спрямованість і низький рівень культури, є розширення мережі гуртків національно-патріотичного спрямування. На жаль, сьогодні таких гуртків у закладах позашкільної освіти працює лише 1,8 % від їх загальної кількості.

Беручи до уваги позитивні здобутки та проблемні питання ми усі разом маємо спрямувати зусилля на вирішення першочергових завдань позашкілля.


Пропозиції щодо розвитку позашкільних навчальних закладів освіти області:


розширення оптимальної мережі гуртків та інших творчих об’єднань учнівської молоді, їх профільності з метою забезпечення права дітей і підлітків на здобуття позашкільної освіти;

забезпечення максимального охоплення учнівської молоді позашкільною освітою шляхом розширення мережі гуртків і інших творчих об’єднань, запровадження клубних форм роботи, особливо в сільській місцевості, через організацію роботи пересувних позашкільних навчальних закладів;

зміцнення матеріально-технічної бази закладів позашкільної освіти шляхом поліпшення їх ресурсного забезпечення, комп’ютеризації за рахунок раціонального використання бюджетних коштів, збільшення позабюджетних надходжень;

поліпшення забезпечення позашкільних навчальних закладів науково-методичними матеріалами;

розповсюдження досвіду роботи обласного центру позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю з формування творчих здібностей дітей та учнівської молоді, видати серію збірок з даного питання;

розроблення новітніх методик науково-дослідницької та дослідно-експериментальної роботи з обдарованою молоддю;

проведення своєчасної діагностики здібностей дітей і підлітків;

забезпечення психологічного супроводу усіх суб’єктів навчально-виховного процесу.


Начальник управління освіти

і науки облдержадміністрації Л.В. Пшенична


Скачати 169.79 Kb.
залишити коментар
Дата конвертації24.10.2013
Розмір169.79 Kb.
ТипДокументы, Освітні матеріали
Додати документ в свій блог або на сайт

Ваша оцінка цього документа буде першою.
Ваша оцінка:
Додайте кнопку на своєму сайті:
uadocs.exdat.com

Загрузка...
База даних захищена авторським правом ©exdat 2000-2017
При копировании материала укажите ссылку
звернутися до адміністрації
Реферати
Автореферати
Методички
Документи
Поняття

опублікувати
Загрузка...
Документи

Рейтинг@Mail.ru
наверх