скачать
МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ВИХОВНОЇ РОБОТИ Зміст виховної роботи в центрі ПТО визначається, виходячи з її пріоритетів, зокрема:
Нова мета освіти – це особистісно орієнтована модель освітнього процесу, яка спрямована на формування освіченої людини, що добре орієнтується та активно і творчо діє в умовах демократичного суспільства. Тому, в нашому навчальному закладі реалізація даних завдань спрямована на:
Комплексний підхід у виховній роботі проявляється у єдності впливів на свідомість, почуття, поведінку учня, тобто на всі сторони особистості: інтелектуальну, емоційну, вольову і практичну. Це можливо при забезпеченні органічної єдності навчальної та позаурочної виховної діяльності учнів, зосередженні наших зусиль не на хаотичному нагромадженні виховних заходів, а на тому, щоб підтримати, розвинути в учневі кращі моральні якості, духовні та громадянські цінності. Відповідно, системний підхід до формування особистості знаходить відображення у річному плані центру ПТО, розділ «Організація позаурочної роботи», де планується зміст заходів, спрямованих на поглиблення професійних знань і вмінь та виховання учнів, який реалізується через інтегровані напрями виховання, що в своїй єдності мають забезпечити гармонійний розвиток, можливості для активної творчої діяльності та самовиховання учнів, а саме:
На це спрямована і обласна комплексна програма «Молодь Чернігівщини», розроблена з метою проведення цілісної молодіжної політики, яка окреслює пріоритетні напрямки діяльності центру ПТО, що працює над вирішенням проблем молоді – забезпечення духовно-культурного, фізичного розвитку молоді, формування морального-правової культури. Особливістю організації позаурочної виховної роботи в умовах особистісно-зорієнтованого виховання є пріоритет індивідуальних та групових форм роботи, вивільнення часу викладача (майстра виробничого навчання) й учня для вільного спілкування і діяльності. Індивідуальній виховній роботі відповідатимуть методи, що допомагають реалізувати виховну взаємодію на основі поваги і довіри. Це бесіди, індивідуальні заняття, консультації, доручення, створення виховних ситуацій, приклад, переконання тощо. Використовуються групові форми позаурочної діяльності учнів і об’єднання учнів за інтересами, групові збори, виховні години, години спілкування, круглі столи, дискусії, перегляди фільмів, тренінги, Дні здоров’я, тижні методичних комісій, презентації, конкурси професійної майстерності, огляди художньої самодіяльності, тематичні виставки, тощо. ![]() ![]() Щорічний традиційний захід для учнів І курсу «Професійна естафета» ![]() Презентація нових видів товарів на позаурочному заході «Осінній вернісаж» ![]() ![]() Тематична виставка квіткових композицій ![]() День здоров’я ![]() Майстер – класи з предметних гуртків ![]() ![]() Концертна програма «Это праздник с сединою на висках» Співпраця з волонтерами громадських організацій ![]() ![]() Участь учнів ЧЦ ПТО у ярмарках професій Представлення учнями тематичних газет з предметів ![]() Представлення учнями тематичних газет з предметів С ![]() Учнівське самоврядування «Перспектива» в нашому навчальному закладі дає можливість удосконалювати систему виховної роботи, створювати належні умови для виявлення, підтримки та розвитку здібностей, обдаровувань учнів, задоволення їх інтересів, потреб. Ми поважаємо власну гідність кожного учня, його індивідуальну життєву мету, створюємо сприятливі умови для його самовизначення, самореалізації та розвитку. Основними сферами діяльності учнівського самоврядування центру ПТО «Перспектива» є:
Демократизація виховної діяльності навчального закладу передбачає широкий спектр напрямків формування активної особистості і пробудження національної самосвідомості учнів, розвиток самостійності, готовності займати активну позицію в колективній діяльності й брати на себе відповідальність, вміння відстоювати власні та колективні інтереси, розвиток здатності до розв’язання нестандартних проблем тощо. Орієнтуючись на це, в ЧЦ ПТО було створено учнівське самоврядування «Перспектива», до складу якого входять такі центри.
Враховуючи традиції, особливості діяльності нашого навчального закладу, інтереси та побажання учнів, Рада учнівського самоврядування складає план роботи на навчальний рік, який доповнюється протягом року. Кожен із центрів учнівського самоврядування контролює певну ділянку роботи. ![]() ![]() Правова вітальня ![]() ![]() «Психологічний всеобуч» ![]() ![]() Бібліотечний центр «Етикет» ![]() Центр «Етнографія і фольклор України» ![]() ![]() ![]() ![]() «Кафедра здоров’я» ![]() Центр «Культура і дозвілля» ![]() ![]() ![]() Важливим напрямком навчально-виховного процесу є спільна робота керівників навчальних груп, викладачів, адміністрації. В центрі діють творчі групи педагогів в співпраці з методичною комісією керівників навчальних груп по таким напрямкам:
Всі ці творчі групи в процесі виховної роботи з учнями тісно переплітаються одна з одною, направляють свою роботу на вироблення програми дій, визначення основних напрямів удосконалення виховного процесу. Вся виховна система – це чітка гармонійна система заходів, які спрямовані на формування компетентної особистості, а насамперед, проведення щотижневих (кожної середи) виховних годин на різноманітну тематику з використанням інноваційних методів роботи – ділові ігри, круглі столи, проблемні семінари Підведення підсумків заходів дає можливість оцінити ефективність діяльності кожного керівника навчальної групи, обмінятись думками, поділитись досвідом, а також зробити висновок про результативність та ефективність роботи методичної комісії. Для аналізу роботи методичної комісії було проведено анкетування 20 керівників навчальних груп і поставлено питання та запропоновані варіанти відповіді: ![]()
Відповіді розподілились наступним чином: ![]() Всі державні документи розвитку освіти України зазначають про необхідність виховання високоосвічених, компетентних енергійних всебічно розвинених молодих людей. Тому, головною метою виховного процесу в ЧЦ ПТО є формування в учнів соціального досвіду, унаслідування духовних цінностей українського народу, досягнення високої культури міжнаціональних відносин, формування особистісних рис громадянина української держави, розвинутої духовності, фізичного розвитку, моральної, художньо-естетичної , правової, трудової і екологічної культури. Соціальні перетворення в Україні вимагають внесення доцільних змін у зміст індивідуального розвитку учня, що передбачає індивідуально-особистісний підхід до виховання. Це й визначило шляхи методичної роботи з керівниками навчальних груп. ^ : на основі особистісно-розвивального підходу створити систему виховної роботи у ПТНЗ, спрямовану на соціалізацію учнів, з урахуванням потенційних можливостей кожного учня, утвердження його як особистості, включення в суспільне життя закладу, міста, держави як активної дієвої сили. Наукова новизна даного шляху полягає у створенні нової моделі системи виховної роботи на основі психолого-педагогічного проектування соціального розвитку особистості, що максимально оптимізує процес психолого-соціального та духовного розвитку особистості учня та педагога. Пріоритетним напрямом даної роботи є організація на діагностичній основі цілісного виховного процесу, спрямованого на особистісний розвиток учнів центру. ^
З метою засвоєння засобів та формування навичок психолого-педагогічного проектування соціального розвитку особистості в системі роботи навчального закладу розроблено систему постійно діючих теоретико-методичних заходів для учасників виховного процесу. На основі діагностично-прогностичного аналізу результатів дослідження щодо пошуків ефективних шляхів організації виховної системи було конкретизовано мету, основні напрями й форми методичної роботи з керівниками навчальних груп.
«Роль керівника навчальної групи в розвитку особистості учня, його здатності до самовдосконалення, виробленні ціннісного ставлення до власного життя». Для досягнення поставленої мети було розроблено план роботи методичної комісії. Пріоритетними напрямами методичного забезпечення виховної системи визначено:
Зміст роботи охоплює адміністрацію закладу, керівників навчальних груп, учнів та їх батьків, громадськість. Особливістю цієї роботи є те, що до кожного етапу розроблено шляхи, за якими працюють керівники навчальних груп, практичний психолог, керівники гуртків і секцій та заступник директора з навчально-виховної роботи. Форми та методи методичної роботи з організаторами виховної роботи залежать від мети кожного етапу. Наприклад, для аналітико-інформаційного, метою якого с розробка концепцій виховної системи на діагностичній основі, забезпечення цілеспрямованої взаємодії та створення умов для соціальної активності, самовизначення усіх учасників виховного процесу, притаманно організація і проведення:
![]() ![]() ![]() Заходи з практичним психологом:
![]() ![]() ![]() Заходи з бібліотекарем:
![]() ![]() ![]() Для забезпечення підвищення професійного рівня заступником директора з навчально-виховної роботи, головою МК, методистом, практичним психологом, бібліотекарем і керівниками навчальних груп до кожного заходу готується пакет документів:
![]() ![]() ![]() Важливою частиною методичної роботи центру є робота з молодими та малодосвідченими керівниками навчальних груп, яка повинна мати творчий, конструктивний характер. Ще В. Сухомлинський сказав, що: «молодий спеціаліст стає хорошим учителем перш за все завдяки обстановці творчої праці педагогічного й учнівського колективів». За останні роки склалася певна система організації роботи з молодими керівниками навчальних груп. Зрозуміло, що ці молоді спеціалісти мають неповні уявлення про методику, оскільки теоретичні знання, які вони отримали у вищих навчальних закладах, не підкріпленні повною мірою практичними навичками роботи в ПТНЗ, тому систематична робота з ними сприяє становленню фахівців сучасного рівня. Результативною формою роботи є ^ , Мета: Допомога керівнику навчальної групи у розв'язанні на уроці і в позаурочний час конкретних проблем щодо методики виховної роботи. Під час засідань молоді керівники навчальних груп вчаться планувати виховну роботу, готувати виховний захід, організовувати роботу з батьками, робити діагностику особистості учня та учнівського колективу, вчаться правильно вести ділову-документацію керівника навчальної групи. Враховуючи те, що наша робота з підлітками потребує емоціональної віддачі, робимо акцент на збереженні здоров'я учнів керівником навчальної групи під час навчання та виховання. Заняття проводяться у формі консультацій, практикумів, ділових ігор, тренінгів, оглядів методичної літератури та ін. До уваги молодих керівників навчальних груп послуги куточка методичної комісії керівників навчальних груп в методичному кабінеті і бібліотеки, де вони можуть ознайомитися з новинками методичної літератури. ![]() ![]() ![]() Там же можна ознайомитися із зібраними найбільш цікавими розробками, матеріалами роботи керівників навчальних груп, знайомлячись з якими вони вивчають педагогічний досвід своїх колег підчас за слухання і обговорення доповідей за наступною тематикою:
Така система організації роботи з молодими керівниками навчальних груп забезпечує їх послідовне, поступове, фахове становлення, полегшує адаптацію в сучасних умовах. Діяльність роботи методичної комісії дає змогу вивчити та оцінити зміни у виховному процесі, проаналізувати головні чинники розвитку інновацій в виховній роботі, скласти прогноз розвитку закладу на майбутній період. З цією метою було розроблено показники, критерії та діагностичний інструментарій для проведення моніторингу діяльності методичної комісії. У проведенні моніторингових досліджень брали участь керівники навчальних груп, тому що такі дослідження сприяють оволодінню новими методиками, підвищують їхню кваліфікацію, вдосконалюють навички виховної діяльності, поглиблюють вивчення здібностей учнів, підвищують ефективність роботи. Отже, дослідження роботи методичної комісії керівників навчальних груп спонукають керівників навчальних груп до виявлення динаміки розвитку й вихованості; підвищення педагогічної майстерності та культури; мотивації на якісне виховання учнів; формування здатності викладача до творчості. «Діти, як квіти. Доторкнись до кожної із них – і вона задзвенить, і розсиплеться аромат, не схожий один на одного» В. О. Сухомлинський Одне з найголовніших завдань освіти – зробити людину творчою особистістю. Тому і навчально-виховний процес в центрі ПТО тісно поєднує в собі спрямованість на розвиток здібностей учнів, як на уроках, так і в позаурочний час. В центрі ПТО забезпечено:
Особистісно зорієнтоване навчання допомагає виявити здібних та обдарованих учнів, працювати з ними, розвивати їхній дар, привчати до щоденної роботи над собою. Робота з обдарованими учнями центру ПТО включає в себе: діагностичну (психологічну та педагогічну); організацію навчальної діяльності (індивідуальні заняття, посилена увага з боку викладачів, майстрів виробничого навчання, участь в конкурсах професійної майстерності, майстер-класах, конкурсах художньої самодіяльності, змаганнях, конкурсах, презентаціях); організацію пізнавальної діяльності (гурткова робота, волонтерська робота); аналіз успіхів та досягнень учнів; моральне та матеріальне їх заохочення; рекомендації батькам, учням, викладачам стосовно роботи в даному напрямі. Проведено психологічне діагностування по виявленню обдарованих учнів, розвиток самопізнання та самопрезентації учнів, тренінгові заняття «Хто Я?», дискусія з учнями по темі «Гармонійна особистість, яка вона?», круглий стіл на тему: «Як я бачу своє майбутнє», навчальний тренінг з обдарованими учнями по програмі «Рівний – рівному». Отже, робота в центрі ПТО налагоджена таким чином, щоб надати всім учням можливість проявити себе в різних галузях. ![]() ![]() ![]() Результативність роботи в цьому напрямі очевидна, оскільки учні центру – активні учасники обласних конкурсів, змагань. Так, протягом 2008 – 2009 навчального року учні та педколектив центру приймали активну участь в обласних виховних заходах. В обласному ярмарку творчих молодіжних проектів «Світ наших захоплень» за розкриття змісту проекту «Творчість, активність, ініціатива – основа самоврядування у навчальному закладі» заступник директора з НВР Мохнач І.Г. нагороджена грамотою НМЦ ПТО, в наказі НМЦ ПТО відзначено оригінальність та активність учасників номінацій: декоративно-ужиткове мистецтво, фото аматорів, професійно-технічна творчість. ![]() ![]() ![]() На ІІ форумі лідерів рад учнівського самоврядування та бібліотечних активів ПТНЗ області відзначено виступ-презентацію ЧЦ ПТО (бібліотекар Курданова Т.М.) Учні центру стали лауреатами обласного історико-краєзнавчого конкурсу «Велика Вітчизняна війна очима дітей» в номінації «Герої поруч з нами». Психологічний кабінет ЧЦ ПТО визнано переможцем обласного огляду-конкурсу психологічних кабінетів ПТНЗ, методичні матеріали направлені на другий етап Всеукраїнського огляду-конкурсу психологічних кабінетів ПТНЗ. п ![]() ![]() В ![]() У Всеукраїнському огляді-конкурсі «Робітнича професія – 2009» дипломом І ступеня – переможців Конкурсу нагороджено в номінації «Викладачі» Куліш С.Г. за документальний нарис про ЧЦ ПТО, диплом ІІ ступеня – лауреата конкурсу в номінації «Викладачі» нагороджено Марценюк Л.І. за сценарій виступу агітбригади «ПТУ-шки», диплом ІІ ступеня – лауреата Конкурсу в номінації «Майстри виробничого навчання» нагороджено Шакун Н.В. – за сценарій презентації професії «Касир (в банку)». ![]() ![]() ![]() М ![]() атеріали методичних розробок позаурочних виховних заходів членів педагогічного колективу ЧЦ ПТО надруковані в періодичних українських виданнях.
Найголовнішим завданням виховання А.С. Макаренко вважав: вироблення дисциплінованості, працездатності, чесності, політичної свідомості. Сучасний процес виховання ставить собі за головну мету – збудити, дати виявитися самостійним творчим силам дитини. Мета виховання – сформувати людину з незалежним високорозвиненим розумом, людину, яка реалізує в житті свою незалежну думку. Софія Русова. ![]()
|