Розділ І позитивний досвід роботи органів місцевого сам оврядування по виконанню власних та делегованих повноважень icon

Розділ І позитивний досвід роботи органів місцевого сам оврядування по виконанню власних та делегованих повноважень


Схожі
Погоджено
Про виконання доручення Кабінету Міністрів України від 20. 06. 2011 р. №29606/1/1-11...
Звіт про виконання Болградською районною державною адміністрацією власних І делегованих...
Інформація про стан виконання делегованих повноважень виконкомом Острозької міської ради за І...
Рівненська міська рада виконавчий комітет...
Організація роботи із зверненнями громадян навчально-методичний збірник...
Червоноградський навчально-виховний комплекс №13 Виховна програма Червоноградського...
Відпустки полтава...
Зміст
Реферат Циклу наукових праць «Європейський досвід організації та діяльності публічної...
Волинська обласна рада з в І т про виконання обласною державною адміністрацією делегованих...
Звіт про діяльність Асоціації органів місцевого самоврядування...Загрузка...
страницы:   1   2   3
скачать

Офіційний вісник Сумської обласної ради Лютий 2008З М І С Т


РОЗДІЛ І

ПОЗИТИВНИЙ ДОСВІД РОБОТИ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ ПО ВИКОНАННЮ ВЛАСНИХ

ТА ДЕЛЕГОВАНИХ ПОВНОВАЖЕНЬ………………………………………..2


РОЗДІЛ ІІ

Аналіз виконання “Регіональної програми

з будівництва, ремонту і утримання автомобільних

доріг у сільській місцевості Сумської області

на 2003-2007 роки”………………………………………………………………..
13


^ РОЗДІЛ ІІІ

СТАН І ОСНОВНІ НАПРЯМКИ РОБОТИ В

ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННІ ТА ВИКОРИСТАННІ АЛЬТЕРНАТИВНИХ

ВИДІВ ПАЛИВА В ОБЛАСТІ .………...............................................................25


^ РОЗДІЛ ІV

ДИНАМІКА СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИХ

ПОКАЗНИКІВ СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ….……………………………………..33


РОЗДІЛ V

^ АНАЛІТИЧНІ МАТЕРІАЛИ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ
СОЦІОЛОГІЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ


«ЖІНКИ У ВЛАДІ»…………………………………………………………………40


1

РОЗДІЛ І


^ ПОЗИТИВНИЙ ДОСВІД РОБОТИ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ ПО ВИКОНАННЮ ВЛАСНИХ ТА ДЕЛЕГОВАНИХ ПОВНОВАЖЕНЬ


Будильська сільська рада

Лебединського району

(сільський голова - Шкурко В. О.)До складу Будильської сільської ради входить 8 населених пунктів, в яких проживає 2341 чоловік, в т.ч.: с.Будилка - 1879 чол., с.Гарбарі – 128 чол., с.Дремлюги - 5 чол., с.Селище – 87 чол., с.Софіївка – 9 чол.,с.Чернецьке – 135 чол., с.Куличка – 98 чол., с.Гребці – 0 чол.

На підвідомчій території працюють сільськогосподарські підприємства: ВАТ „Лебідь”, ТОВ „Будильське”, Лебединський санветутильзавод, цех по переробці м’яса, млин, олійниця, дільниця РЕМ, дільнична ветлікарня, відділ зв’язку, дві аптеки, пункт прийому молока, 11 магазинів, кафе, бар. Також працюють 26 приватних підприємців, 3 фермерських господарства. У цьому році відновило свою роботу промислове підприємство ДП „Будильський експериментальний завод”.

Завдяки тісній співпраці сільського голови з керівниками підприємств, установ та організацій, приватними підприємцями сплата надходжень податків до бюджету сільської ради проводиться регулярно і вчасно . Так, за 2006 рік надходження власних доходів склало 209273 грн. ,що становить 116 % до плану, а за перше півріччя 2007 року-180467 грн., що становить 112% до плану.

Але незважаючи на це, бюджет сільської ради є дотаційним на 43%.

За рахунок сільського бюджету утримується дитячий садок , який відвідують 40 дітей, лікарняна амбулаторія, яка обслуговує не лише жителів Будильської сільської ради, а й жителів сусідніх сільських рад, ФП с. Куличка, сільський будинок культури, бібліотека .Для утримання об’єктів соціальної сфери в належному стані коштів у сільському бюджеті не вистачає.


2
З метою покращання ситуації з усіма підприємствами та приватними підприємцями були укладені угоди про соціально-економічне співробітництво.

І завдяки тісній співпраці виконавчого комітету з суб’єктами господарської діяльності лише за минулий рік були проведені ремонт у сільському будинку культури, капітальний ремонт сходів сільського будинку культури з облаштуванням їх пандусом, ремонт приміщення Куличанського ФП та паркану біля нього довжиною 40 м, косметичний ремонт дитячого садка та лікарняної амбулаторії, побудовано паркан біля дитячого садка довжиною 180 м, ремонт теплотраси до будинку культури довжиною 200 м, побудовано 200 м паркану на кладовищі в с.Будилка та 170 м паркану біля господарств, які пустують, пішохідний місток довжиною 10 м по вул. К.Маркса в с.Будилка, зрізано 40 старих дерев у парку по вул. Леніна та біля лікарняної амбулаторії, проведено озеленення території (висаджено 200 дерев та 50 кущів).

Також за підтримки підприємств і приватних підприємців здійснюються всі урочисті, культурно-мистецькі та спортивні заходи.

До послуг жителів села теніс, комп’ютерний клуб , більярд. Діють гуртки сольного співу для дітей та дорослих, хореографічний гурток, учасники якого неодноразово ставали призерами багатьох районних конкурсів. Працює духовий оркестр, керівником якого є ветеран війни Кравченко Олександр Іванович. Для поліпшення роботи з молоддю уведена ставка художнього керівника сільського будинку культури та придбана музична апаратура на суму 3,2 тис. грн.

Щомісячно для жителів села проводяться традиційні масові культурні заходи :

Січень - фольклорний колектив здійснює селом театралізоване дійство колядок та щедрівок

Лютий – концертна програма до Дня Святого Валентина „Пісні кохання”

Березень – святкування жіночого свята з концертною програмою „Кожна жінка із весною схожа”

Квітень – день сміху „Сміх до забуття продовжує життя”

Травень - тематичні заходи до Дня Перемоги (Мітинг біля Меморіалу Слави та концерт для ветеранів)

Червень – концертна програма „Передзвін дитячих голосів” до Дня захисту дітей

Липень – театралізоване дійство на центральній площі села „Ой на Івана, ой на Купала”

Серпень - святкування всім селом Дня Незалежності України з концертною програмою „Дихай вільно, моя Україно”

Вересень – святкування спільно з місцевою школою Дня знань

Жовтень - святкування Дня вчителя

Листопад – святкування Дня працівників сільського господарства

Грудень – святкування Нового Року

Також проведено багато бесід з молоддю і підлітками, лекцій та пізнавальних зустрічей. За результатами своєї роботи сільський будинок культури неодноразово займав перші місця на районних фестивалях та конкурсах.

Постійно проводиться робота по утриманню території сільської ради в належному санітарному стані. Проведений ремонт пам’ятників та Монументу Слави, відремонтовано 4 шахтних колодязі ( 2 в с. Куличка, 2 в с. Чернецьке).

Вся робота проводилась із залученням громадськості.

З кожним проведеним заходом стає все менше людей, байдужих до проблем села. І в цьому є головний пріоритет діяльності виконавчого комітету і сільського голови.^ Куянівська сільська рада

Білопільського району

(сільський голова – Дурноп’ян В.І.)


Питання утримання і функціонування об’єктів соціальної структури постійно знаходяться на контролі у виконкомі Куянівської сільської ради, його голови В.І.Дурноп’яна, який працює над пошуком форм і принципів управління та використання об’єктів, що перебувають у комунальній власності. З цією метою рішенням Куянівської сільської ради від 15 квітня 2003 року було утворено державне торгово-комунальне підприємство в сільській місцевості нашого району.

Комунальне підприємство утримує місцевий водогін, вирішує питання благоустрою села, займається обробітком земель населення, надає відповідні послуги житловому фонду.

З 2004 року підприємство почало надавати ритуальні послуги, а з 2005 - виготовляє столярні вироби.

Розповідає директор комунального підприємства Павло Смальченко:

- Кілька років тому і гадки не мав, що знайду роботу у своєму селі. Після закриття заводу я, механік за фахом, працював на інших цукрозаводах області. Вдома чекала дружина, яка працює в місцевій школі, та двоє діток. Їздити набридло, тож пішов на біржу. Жили на зарплату дружини та з того, що мали від підсобного господарства. зараз маю нелегку роботу, бо самому доводиться і техніку ремонтувати, і приміщення відновлювати, і складати численні звіти та допуски на користування приладами... Та за два роки зарплату, хоч і не таку велику, отримую вчасно. А торік дружина свій наділ віддала в обробіток нашому підприємству. А це ще і орендна плата - 400 кг зерна...

До розмови залучився столяр комунального підприємства Олександр Нагорний:

- Після закриття заводу я шукав роботу і в області, і в Москві. Сьогодні повернувся додому і сподіваюсь, що ми розширимо наше підприємство. І нам заробіток буде, і людям користь.

Н
3
а запитання, на що надходить найбільше замовлень, молодий чоловік відповів:

- На труни. В селі дожились до того, що труни зробити ніде було, тож возили аж з райцентру. А з інших послуг - найчастіше звертаються односельці з проханням виорати город, перевезти вантаж.

За кошти КП відремонтовано дорожнє покриття до сіл Черванівка та Новопетрівка, збудовано котельню для газифікації місцевої школи, дільничної лікарні, відремонтовано Будинок культури і бібліотеку, відновлено до них електропостачання. Придбано два музичні центри, і на селі запрацювали центри культурного дозвілля для молоді, а з ними - і художня самодіяльність. Почали проводитися дискотеки, вечори відпочинку.

Для місцевої футбольної команди придбано спортивну форму. Зміцнюється матеріально-технічна база школи, спортивних споруд, відремонтовано спортзал у школі, облаштовано сільській стадіон, відновлено роботу тиру.

Комунальне підприємство не має заборгованості зі сплати заробітної плати та прибуткового податку.

Повністю проведений розрахунок за оренду земельних паїв (100 га) працівників соціальної сфери.

У подальшому підприємство планує організувати випуск товарів народного споживання, надання побутових послуг населенню, закупівлю й переробку сільгосппродукції, надання транспортних послуг.

У листопаді того ж таки 2003 року приклад куянівців наслідували нововирківці. На базі майна, переданого під час ліквідації КСП «Сейм» Нововирківській сільській раді, було створено сільське комунальне підприємство «Світанок». На соціальну сферу було передано автомобіль-самоскид, екскаватор, приміщення гаража, вісім житлових будинків, місцевий водогін.

Комунальному підприємству «Світанок» частково були передані в оренду майнові паї громадян.

Спочатку «Світанок» займався обслуговуванням місцевого водогону протяжністю вісім кілометрів. Зокрема, було прокладено 300 м нового водогону, мешканців села централізовано було забезпечено водопостачанням.

Нині підприємство здійснює свою роботу за такими напрямками:

обслуговування внутрішніх доріг села протяжністю 18 км;

очищення та переробка зернових культур на корми для худоби;

надання послуг по перевезенню вантажів, екскаватора;

покращання благоустрою села.

З липня 2007 року планується відкрити деревообробний цех, що дасть можливість створити два додаткові робочі місця.

КП «Світанок» також узяв в оренду 20 га земель запасу та резервного фонду для обробітку, а також комбайн, який було передано на майнові паї громадян.

Заробітну плату всі шестеро працівників отримують вчасно. Прибутковий податок сплачується в повному обсязі.

КП «Світанок» надає спонсорську допомогу під час організації свят та інших сільських заходів.

Таким чином, функціонування комунальних підприємств у сільській місцевості дає змогу створити нові робочі місця, що деякою мірою зменшує рівень безробіття, задовольнити потреби населення в товарах повсякденного попиту та в інших послугах.


^ Слоутська сільська рада

Глухівського району

(сільський голова - Костюченко О.І.)Р
4
оль сільського голови стає все більш вагомою у вирішенні питань життєд
іяльності підвідомчих територій. Адже основними рисами сучасного керівника мають бути його економічна грамотність, підприємливість, практичне застосування законів, які діють у сучасній економічній ситуації, його організаторські здібності, вміння управляти колективом та спілкуватись з людьми.

Слоутська сільська рада займає площу 9203 га земель, з них ріллі: 3897 га.

До складу сільської ради входить 2 населених пункти: с. Слоут і с. Далина, на території яких проживає 1555 чол.

Очолює сільську раду досвідчена, мудра і чуйна людина – Костюченко Олександра Іванівна, 1952 року народження, яка має вищу освіту, в 1973 році закінчила Глухівський державний педагогічний інститут, на посаді сільського голови працює з 1994 року, до обрання сільським головою 18 років працювала секретарем Слоутської сільської ради.

Сільська рада свою роботу будує у тісній співпраці з сільськогосподарським підприємством ім. Чапаєва, Слоутським лісництвом, підприємцями.

Соціальна сфера сільської ради представлена навчально-виховним комплексом (загальноосвітня школа 1-Ш ступенів – дошкільний навчальний заклад „Волошка”), фельдшерсько-акушерським пунктом, сільським будинком культури, сільською філією ЦБС, мережею магазинів.

Всі знають, що для вирішення будь-яких соціальних питань потрібні кошти. Отже, одним із головних завдань сільської ради – є наповнення бюджету. Доходна частина сільського бюджету за 1-е півріччя 2007 року виконана. Орендна плата за землю з юридичних осіб виконана на 73,3 %, орендна плата за землю з населення виконана 66,6 %,

- комунальний податок на 52,9 %;

- держмито – 78,7 %;

Питому вагу займають видатки на заробітну плату працівникам бюджетних установ, які фінансуються з сільського бюджету, і складають 57 % від загальної суми видатків.

Виконання бюджету сільської ради кожного кварталу розглядається і аналізується на засіданнях виконавчого комітету.


5
Для покращання соціально-економічного розвитку території між сіл
ьською радою та підприємствами різних форм власності підписуються соціально-економічні угоди. Згідно підписаних угод за 1-е півріччя 2007 року сільська рада отримала допомоги на суму 1620 гривень. Ці кошти були використані для благоустрою сільської ради та надання допомоги незахищеним верствам населення.

Значну увагу сільський голова в своїй роботі приділяє використанню землі. В користування місцевому товариству АФ ім. Чапаєва надана земельна ділянка площею 2276 га. Крім того, 22 громадяни отримали земельні частки (паї) на площі 78,7 га і використовують земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Для ведення особистого селянського господарства в користування громадянам надано земельні ділянки на площі 558 га. Для комерційного використання надано земельні ділянки 4 громадянам на площі 0,269 га.

Слоутською сільською радою організовані роботи по видачі державних актів громадянам, власникам земельних ділянок, які надані для ведення особистого селянського господарства та обслуговування житлових будинків та споруд ще в 1997 році. Проведені роботи по нормативній грошовій оцінці земель населених пунктів. Ведуться роботи по отриманню правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розташовані об’єкти комунальної сільської ради.

Централізованим водопостачанням забезпечено 88% населення села Слоут. Зони суворого режиму навколо артезіанських свердловин огороджені, павільйони закриті на замок, в наявності крани для відбору зразків води. Водопостачання населення здійснюється 41 водорозбірної колонки та 46 колодязів, із них шахтних - 23.

На території сільської ради функціонує Слоутський фельдшерсько-акушерський пункт, який обслуговує 1555 чоловік, у т.ч. дітей – 215, дітей першого року життя – 8. Фельдшерсько-акушерський пункт розміщено в будівлі сільської ради в 4-кімнатному приміщенні з централізованим водопостачанням та газовим опаленням. У фельдшерсько-акушерському пункті працює фізіотерапевтичний кабінет.

Лікарі – представники найгуманнішої професії, цим людям ми довіряємо не лише здоров’я, а іноді – життя, вони незмінно супроводжують людину по всьому її життєвому шляху, словом і ділом підтримують фізичне і моральне здоров’я людей, віру у свої можливості, торжество життя.

У 2006 році на розгляд виконкому сільської ради виносилось 9 питань щодо стану медичного обслуговування населення.

На потреби фельдшерсько-акушерського пункту в поточному році було використано на придбання матеріалів та інвентарю – 171 грн., на придбання медикаментів – 700 грн., на ремонт медичного обладнання - 715 грн. Велика увага виконкому сільської ради, сільського голови приділяється наданню соціальних допомог, які покликані підтримати сім’ї, які з незалежних від них обставин опинилися в скрутному матеріальному становищі і потребують підтримки держави.

На території сільської ради проживає 328 пільговиків, з яких інвалідів війни – 4, учасників бойових дій – 11, учасників війни та членів сімей загиблих – 152. За 1 півріччя 2007 року на всі домогосподарства, в яких проживають пільговики, оформлені відповідні документи на отримання пільг на тверде паливо та скраплений газ готівкою.

На виконання Закону України „Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям” допомога нараховувалась 20 сім’ям, із них 8 сімей є багатодітними, згідно Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” нарахована допомога 31 особі. Житлова субсидія в 2007 році призначена по 111-ти заявах громадян на суму 28.3 тис. грн.

На території сільської ради функціонує 4 дільниці з обслуговування одиноких та одиноко проживаючих престарілих громадян. Обслуговуванням соціальними представниками охоплено 45 осіб зазначеної категорії громадян, тобто всі, хто потребує цього виду обслуговування.

Питання соціального захисту населення сільської ради щоквартально розглядається на засіданні виконавчого комітету при підведенні підсумків соціально-економічного розвитку.


6
Слоут - перше село в Глухівському районі, куди в 1994 році прийшов приро
дний газ і було газифіковано лише 70 будинків, школа та сільська рада. Справжня газифікація села розпочалась у 2006 році, коли було створено єдиний на все село кооператив по будівництву вуличного газопроводу, до якого увійшли 284 господарства. В програму газифікації Глухівського району до 2010 року було включено і село Слоут на умовах співфінансування. В це будівництво населення вклало 710 тис. грн., придбавши за власні кошти проектно - кошторисну документацію, поліетиленові труби потрібних діаметрів у достатній кількості, всі комплектуючі деталі, частково сплачено підрядчику - корпорації «Украгроенергозбереження» при Мінагрополітики за виконані роботи. В минулому році було виділено 295 тис. грн. з коштів «Укрнафти». Готовність об’єкта на сьогодні до 90%.

Відповідно до Законів України „Про загальну середню освіту”, „Про дошкільну освіту”, виконком сільської ради забезпечує реалізацію права громадян на здобуття безоплатної освіти. У навчально-виховному комплексі навчається 181 учень (100%), дошкільний заклад „Волошка” має дві різновікові групи, які відвідують 24 вихованця віком від 3 до 6 років. Дошкільною освітою охоплено 48 % дітей віком від 1 до 6 років, в тому числі 100% дітей 4-х річного віку і старше.

Виконком сільської ради і особисто сільський голова Костюченко О.І. приділяють постійну увагу розвитку усіх видів освіти. З ініціативи сільського голови членами територіальної громади були проведені роботи по ремонту та облаштуванню додаткових приміщень для дитячого садка „Волошка” Слоутського НВК. Це дало можливість повністю задовольнити освітні запити населення.

Також позитивно вирішується працевлаштування випускників школи. Із 32 випускників 2006 року всі працевлаштовані, в тому числі 16 із них навчаються у вищих навчальних закладах Ш-1У рівня акредитації.

Працівниками закладів культури Слоутського СБК та сільської філії ЦБС проводиться велика робота по культурному обслуговуванню населення.

Приміщення СБК та бібліотеки опалюється.

Сільським головою вирішуються питання придбання вугілля та дров, вирішено питання про введення до штатного розпису посади кочегара.

Протягом року організовано і проведено 12 тематичних масових заходів, при Будинку культури працює 10 гуртків художньої самодіяльності, в яких беруть участь 105 чоловік, дискоклуб та любительські об’єднання.

Самодіяльні артисти Слоутського СБК організовують концерти не тільки в своєму селі, а також є постійними учасниками районних свят та заходів. Це стосується танцювального колективу, вокального та фольклорного гуртків, колективу троїстих музик.

Розвиток фізичної культури та спорту на території села здійснюється у відповідності з вимогами комплексної програми «Фізичне виховання - це здоров’я нації». На території села проводиться практична робота по залученню якнайбільшої кількості населення до занять у спортивних секціях. Від дитячо - юнацької спортивної школи в нашому селі працюють з учнями 2 тренери: волейбол та футбол. Футбольна команда «Чапаєвець» у 2007 році бере участь в чемпіонаті району з футболу, у весняному кубку зайняли 2 місце. На території сільської ради є волейбольні команди: чоловіча та жіноча. В 2007 році в першості району з волейболу команда «Чапаєвець» зайняла 2 місце.

Велику увагу виконавчий комітет та культармійці приділяють наданню платних послуг. За 1 півріччя 2007 року сума платних послуг становила 3,1 тис. грн. Це найбільший показник платних послуг серед закладів культури в районі.

Велику роботу по пропаганді книги серед населення проводить Слоутська філія . Протягом 2007 року придбано 217 екземплярів книг. За 1 півріччя 2007 року - книг на суму 200 грн. За поточний рік бібліотекою надано платних послуг на суму 174 грн.

Робота зі зверненнями громадян у Слоутській сільській раді проводиться відповідно до Закону України „Про звернення громадян”, Указів Президента України, відповідних розпоряджень голів обласної та районної адміністрацій.

Відповідно до плану роботи ці питання виносяться для розгляду на засідання виконкому двічі на рік, за підсумками півріччя та року.

На засіданні виконкому заслуховуються звіти керівників підприємств та посадових осіб апарату сільської ради.

У поточному році на особистому прийомі у сільського голови побував 61 громадянин. Питання, з якими звертаються жителі – різні, і всі вони вирішуються на місці, тобто жодне звернення не пройшло поза увагою сільського голови. Повторні звернення відсутні. Від жителів сільської ради звернень до районної ради та райдержадміністрації не надходило.

Позитивний досвід в роботі Слоутського сільського голови Костюченко О.І. говорить про те, що на посаді працює відповідальна, ініціативна людина, уважна до людей, вимоглива до себе, яка користується авторитетом і повагою жителів сільської ради.


^ Кіндратівська сільська рада

Сумського району

(сільський голова – Торяник М.)


Чи є на території господар, можна відразу визначити по тому, наскільки тут стежать за порядком. Мабуть, що диплом Кабінету Міністрів України за зайняте III місце у Всеукраїнському конкурсі «Населений пункт найкращого благоустрою і підтримки громадського порядку», одержаний с. Кіндратівкою Сумського району у 2006 році, - підтвердження щодо цього вагоме.

П
7
ідтвердження чого? Того, що ми стараємося бути господарями. Підтвердження саме системної, цілеспрямованої роботи у цьому напрямку, якої нам вдалося досягти. Зрозуміло, що сільській раді, її виконкому вдається справлятися із поставленими завданнями завдяки конкретному визначенню всього ланцюжка відповідних завдань. А щоб їх справді визначити, треба бачити всю територію - і які проблеми, і що потребує подальшого розвитку. Тоді вже - до організаційних заходів. Отже, щороку виконком затверджує план та заходи щодо благоустрою населених пунктів, впорядкування сіл та вулиць. Ми переконалися: результат буде, якщо завдання розв'язуватимуться у комплексі.

Нам дуже допомагає активізувати практичні дії змагання за звання «Двір зразкового порядку» ( у номінації входять по одному господарству з кожної вулиці), а також конкретна відповідальність підприємств, установ, організацій. Вони всі мають закріплені території, пам'ятники, могили загиблих воїнів, парки, сквери, які зобов'язані вчасно прибирати й утримувати у належному стані. І в цьому повне взаєморозуміння з трудовими колективами та їх очільниками.

У наших населених пунктах ви не побачите сміття, будівельних матеріалів на вулицях. Нам вдалося впорядкувати звалища побутових відходів. Вже стало правилом громадою чепурити вулиці і території громадського користування: дружно білимо дерева і обрізаємо кущі, впорядковуємо газони, клумби. Господарі у Кіндратівці та у Костянтинівці стежать, щоб фасади будинків виглядали привітно й охайно, щоб порядок був і на садибах, і на прилеглих до них вуличних територіях. Зрозуміло, що особлива увага - зовнішньому вигляду об'єктів соціальної сфери - візитівці будь-якого адміністративного центру. А на території Кіндратівської сільської ради таких чотирнадцять. Маємо три школи, два дитячих садка, три медичних заклади, три бібліотеки, три будинки культури.

Зрозуміло, що утримувати та забезпечувати життєдіяльності всіх цих установ сільській раді за обмеженості бюджетних надходжень (а вони на 35 відсотків дотаційні) далеко не просто. Для цього вдалося порозумітися з базовими сільгосппідприємствами - ТОВ АФ «Степ», ТОВ АФ «Лан». І йдеться не просто про банку фарби і робочі руки для лопат. Адже виникли нові об'єкти: у Кіндратівці - футбольний стадіон і меморіальний комплекс «Загиблим воїнам у роки Великої Вітчизняної». А витрачено не мало - не багато, а 55 тисяч гривень. Додають культури загальному вигляду населених пунктів чотири нові автобусні зупинки. Всюди дістала рука ремонтника, завдяки якій привітний й комфортний вигляд мають Будинок культури у Кіндратівці, у цьому ж селі - загальноосвітня школа, амбулаторія загальної практики - сімейної медицини тощо. Сьогодні дійсно на всіх об'єктах соціальної сфери проведені капітальні ремонти. Добродійником виступило ТОВ «АФ «Лан». До речі, побудова футбольного стадіону - це теж у благочинному активі цього товариства. А меморіальний комплекс «Загиблим воїнам у роки Великої Вітчизняної» у Ленінському в 2006 році - це благодійний дар ТОВ «АФ «Степ». Як і відремонтований та переданий на баланс сільської ради Будинок культури у цьому ж селі.

Зрозуміло, що налагоджений контакт з базовими сільгосппідприємствами, а також їхнє бажання зробити суттєвий внесок на добробут територіальної громади, членами яких є працівники їх трудових колективів, сприяв суттєвим змінам на краще загальної культури населених пунктів Кіндратівської сільради. А її адміністративний центр, село Кіндратівка, неодноразово посідав призові місця як найкращий населений пункт. У 2005 році село мало перше місце у районному огляді-конкурсі з благоустрою населених пунктів. Для нас така перемога є важливою. Адже це визнання серед громад району, де ми всі навчаємося одне у одного. І, зрештою, працюємо на загальну візитівку належної культури населених пунктів Сумського району.^ Лутищанська сільська рада

Охтирського району

(Сільський голова – Авраменко В.І.)


Ф
8
ізичне виховання - цілеспрямований, організований процес зміцнення здоров'я, загартування організму, розвитку рухових умінь і навичок. Правильно організоване фізичне тренування створює передумови для повноцінної розумової діяльності, підвищує функціональні можливості організму, фізичну працездатність, сприятливо впливає на розвиток інтелектуальних якостей. Регулярні заняття фізичним вправами впливають на організм людини, дають змогу розвивати , вдосконалювати і коригувати його.

Тому головою сільської ради В.І.Авраменко та адміністрацією Лутищанського навчально-виховного закладу створено умови для якісного проведення уроків фізичної культури. Уроки проводяться у відповідності з санітарними та віковими вимогами.

Знання учнів, уміння і навички з предмета „Фізична культура" відповідають достатньому та високому рівню.

Для проведення уроків з легкої атлетики та спортивних ігор у навчальному закладі є спортивний майданчик, обладнаний всім необхідним: нестандартне гімнастичне містечко, перекладини, яма для стрибків, бігові доріжки на 30, 60, 100 метрів, волейбольне, баскетбольне та футбольне поля. Для проведення уроків гімнастики є обладнана спортивна кімната.

Учні Лутищанського навчально-виховного комплексу беруть участь в усіх змаганнях районної спартакіади, туристичних зльотах. Команда школи зайняла І місце в осінньому краєзнавчому зльоті - привалі з проходженням смуги перешкод. В 2006 році за результатами районної спартакіади школярів команда зайняла III місце.

Учениця 7 класу Лутищанської школи Денисенко Аліна другий рік бере участь в обласних змаганнях з легкої атлетики та кросової підготовки. У 2006 році, у вересні, зайняла II місце з бігу на дистанцію 200 метрів.

Поряд з уроками фізичної культури значне місце в навчально-виховній роботі займає фізкультурно-оздоровча робота, основне завдання якої покращити всебічний та фізичний розвиток школярів. Двічі на рік діти разом з вчителями школи вирушають в туристичні походи, де знайомляться з історією рідного краю, розвивають спритність, сміливість, витривалість. Більше восьми років підряд вихованці школи здійснюють подорожі по різних куточках нашої України. Знайомилися з красотою природи та звичаями Карпатського краю, піднімались на вершину гори Говерли. У 2006 році діти здійснили туристичну подорож до Криму, вивчаючи незрівнянну красу даного краю, підкорили вершини гір Ай-Петрі, Чатир-Даг, Дімер-Джі, купались у морі.

Для розвитку фізичних якостей громади, для ведення здорового способу життя, за відсутності при Лутищанському навчально-виховному комплексі спортивного залу, при двох сільських клубах Лутищанської сільської ради в селах Лутище та Українка поряд з іншими гуртками, працюють спортивні клуби „Створи себе сам", для яких в грудні 2005 року придбано тренажерне обладнання за кошти сільської ради.

Сюди входять :

 • силовий тренажер для розвитку сили;

 • бігова доріжка, велотренажер, лижі для розвитку швидкісних якостей та
  тренування м'язів ніг;

 • тренажер для масажування хребта придбаний для людей, яких турбує
  остеохондроз ;

 • для підтримки форми та краси є в наявності вібромасажер, який
  користується особливим попитом серед жінок та дівчат.

Керівником спортивного клубу, на громадських засадах у вечірній та неурочний час, є вчитель фізкультури Лутищанського НВК -Яковенко Сергій Миколайович, людина, віддана своїй справі - роботі з дітьми, молоддю, до якого молодь тягнеться як магнітом.

Заняття в залі проходять тричі на тиждень. Молодь активно відвідує даний заклад, особливо зимовими та осінніми вечорами.

Під час навчального року в залі Яковенком С.М. проводяться уроки фізкультури.

Можна з упевненістю сказати, що організація та відкриття таких закладів, як спортивні клуби, позитивно впливає на розвиток молоді, її зайнятість, дає можливість у правильну руслі використовувати свій час і свої можливості.9

^ Чернеччинська сільська рада

Краснопільського району

(Сільський голова – Рагулін І.Ф.)


Успішне розв’язання чималого спектру проблем соціально-економічного розвитку сільської ради неможливе без тісної співпраці самоврядних органів та місцевої виконавчої влади, особливо, коли йдеться про таке надзвичайне питання, як подальший розвиток соціальної сфери села.

Одним з пріоритетів у діяльності сільської ради має бути створення обслуговуючих підприємств різних форм власності і в першу чергу підприємств комунальної власності. Надзвичайно гостро дане питання стоїть у сьогоднішніх умовах ринкової економіки, коли на село прийшов приватний господар, а сфера послуг, яка раніше надавалась КСП, залишилась наодинці з людиною. Створення таких підприємств - це не тільки надавання якісних послуг і задоволення потреб населення, а це - нові робочі місця, постійна зарплата, вирішення проблем зайнятості населення, наповнення місцевого бюджету, врешті, соціальна стабільність у селі.

У сфері надання послуг на території Чернеччинської сільської ради працюють підприємства різних форм власності. Торговельні послуги, закупівлю лишків сільськогосподарської продукції здійснюють підприємства споживчої кооперації і приватні структури. Приватні структури в свою чергу надають послуги з деревообробки, в тому числі: виготовлення столярних виробів, переробка сільськогосподарської продукції, пошиття та ремонт одягу, ритуальні. Але особливе місце в роботі сільської ради належить створенню та організації роботи підприємств комунальної власності по наданню послуг населенню, оскільки цей напрямок роботи, відповідно до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” відноситься до компетенції сільської ради і є головним у плані забезпечення життєдіяльності територіальної громади.


10
Необхідність створення комунального господарства на території сільської ради диктувалася багатьма обставинами і в першу чергу тим, що відбулася процедура ліквідації ВАТ “Грязнянський цукровий завод”, у стадії банкрутства знаходився ВАТ “Грязнянський бурякорадгосп”, реорганізація якого в ТОВ АФ “Грязнянська”, як в плані економічного розвитку підприємства, так і у вирішенні соціальних питань громади нічого позитивного не дала.

Після ліквідації зазначених підприємств гостро постало питання водозабезпечення населення, утримання комунального житла, об’єктів соціальної сфери, питання благоустрою. Тому на шостій сесії сільської ради 10.04.03 було прийняте рішення про створення комунального господарства.

Відповідно до даного рішення проведена велика організаційна робота щодо аналізу наявності матеріально-технічної бази, кадрового потенціалу, ринку споживачів послуг, робіт, які будуть надаватися на перспективу, щоб підприємство успішно розвивалось. Були проведені попередні збори громадян за місцем проживання з питань про доцільність створення такого господарства. Починали практично з нуля.

Після вивчення всіх цих питань було прийнято рішення про затвердження статуту підприємства „Господарник”, призначений по контракту директор підприємства.

Зараз матеріалів з досвіду роботи комунальних господарств по області можна знайти немало і є що запозичити, а тоді все робилося своїми силами, вели пошук шляхів розвитку підприємства, організації роботи, робочої сили і т.п.

При затвердженні статуту були чітко виділені мета та основні напрямки діяльності господарства, на перспективу передбачили включення якомога більше видів діяльності, щоб у майбутньому виникало менше проблем.

Статут був зареєстрований в районній державній адміністрації, органах статистики та податковій інспекції, дозвіл на виготовлення печатки отримали в дозвільній системі, зареєструвалися, як платник страхових внесків до Пенсійного фонду, до фонду соціального страхування, в службі зайнятості. Заключним етапом створення комунального господарства було відкриття розрахункових та інших рахунків в банківській установі. Зрозуміло, що на все це потрібно було вишукувати кошти. Ось чому на момент створення підприємства в органах місцевого самоврядування повинні бути відповідні кошти, які будуть направлені у статутний фонд такого підприємства відповідно до ст.71 ч. 2 п. 3 Бюджетного кодексу України.

В даний час комунальне господарство “Господарник” Чернеччинської сільської ради (директор Мороз О.І.) успішно функціонує і розвивається. В штаті господарства є директор, бухгалтер, тракторист, робітник по догляду за дорогами, слюсар, касир, 3 робітники, які працюють за трудовими угодами і відповідають за артсвердловини та водонапірні башти). Директор комунального господарства тісно співпрацює з районним центром зайнятості населення в плані залучення незайнятого населення на оплачувані громадські роботи, створення дотаційних робочих місць. Щорічно близько 30 чоловік незайнятого населення, згідно укладених договорів з районним центром зайнятості, працюють як на благоустрої, так і на ремонті об’єктів соціальної сфери, пам’ятників, по догляду за кладовищами та дорогами.

Нині комунальне господарство надає послуги населенню з водопостачання, ремонту та утримання комунального житла, заготівлі та розпилювання дров, транспортні послуги, оранки городів, благоустрою. За минулий рік надано послуг населенню на суму близько 50 тис. грн. Планується на перспективу розширити сферу надання послуг (побутові, заготівля лишків сільськогосподарської продукції).

Матеріально-технічна база комунального господарства складає 6 артсвердловин, 14,2 км водогонів, 6 башт Рожновського, трактор МТЗ-80 (трьохкорпусний), зварювальний апарат. Планується придбання автомобіля і косарки.

Комунальне господарство з усіма споживачами працює на підставі укладених договорів як з населенням, так і з організаціями, що в першу чергу дисциплінує споживачів до сплати коштів за надану послугу або виконану роботу. Укладено договір з сільською радою на проведення робіт з благоустрою (ремонт пам’ятників, догляд за дорогами, кладовищами, вирубка американського клена, знищення бур’янів, догляд за колодязями та водогонами).

Створення таких чи подібних підприємств на підпорядкованій території сприятиме зростанню авторитету місцевого органу влади, його голови, оскільки вирішення житлово-комунальних проблем людей, їх зайнятість, соціальний захист - це безпосередньо те, чим повинні займатися органи місцевого самоврядування.^ Комишанська сільська рада

Охтирського району

(Сільський голова – Суханов І.М.)


На території сільської ради працює ПСП «Комишанське», де повністю збережено цілісність майнового і земельного комплексу. До соціальної сфери належать будинок культури, дільнична лікарня, ДНЗ «Сонечко», загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, аптека, АТС на 200 номерів, бібліотека, ветеринарна дільниця, 7 приватних магазинів. Всі вулиці 4-х населених пунктів мають тверде покриття.

З
11
авдяки плідній співпраці сільської р
ади та дирекції ПСП «Комишанське» за рахунок ПСП протягом 2006 року здійснено:

 • підвіз дітей до школи та дитячого садка /26,1 тис. грн./

 • харчування дітей у школі та ДНЗ /40,9 тис. грн./

 • ремонт ДНЗ та будинку культури /10,2 тис. грн./

 • плата за електроенергію за будинок культури /2,6 тис. грн../

 • утримується футбольна команда «Ташань» /3,5 тис.грн./

 • утримання пожежного депо

 • благоустрій /огорожа в центрі села Комиші - 6, 5 тис. грн./

 • утримання сільського водогону

 • ремонт пам'ятника / 500 грн./

- транспортні послуги сільській дільничній лікарні

З метою кращого обслуговування одиноких престарілих громадян, дирекція ПСП виділила 5 працівників, яким виплачує заробітну плату. Не залишаються без уваги ветерани війни, інваліди. Їм ПСП завозить паливо, безкоштовно обробляє присадибні ділянки, на свята виділяє продуктові набори.^ Миронівська сільська рада

Шосткинського району

(Сільський голова – Палуда Ф.І.)Сільській раді на чолі з головою вдалося об’єднати територіальну громаду та спрямувати її діяльність на ряд ключових проблем. Так, за 2 роки силами громади прокладено 4,7 км водогінних мереж, відремонтоване приміщення сільського клубу, організовано 2 водопої для корів, приведені в порядок кладовища та вулиці населених пунктів, а їх в сільській раді три (с.Миронівка, с. Крупець, с. Шкирманівка).

За кошти місцевого бюджету розпочата робота по облаштуванню зовнішнього освітлення. На сьогодні змонтована та уведена в експлуатацію лінія зовнішнього освітлення на 24 світлоточки. До кінця року планується виконати все зовнішнє освітлення у трьох населених пунктах. Сільський голова тісно співпрацює з районною та обласною радами. За кошти державного бюджету газифіковані всі населенні пункти сільської ради, збудована під’їзна дорога до с. Шкирманівка. Налагоджений тісний зв’язок з керівництвом казенного заводу „Імпульс” м. Шостка.

За спонсорські кошти заводу розпочатий ремонт загальноосвітньої Миронівської школи.


12

^ РОЗДІЛ ІІ

Аналіз виконання “Регіональної програми

з будівництва, ремонту і утримання автомобільних

доріг у сільській місцевості Сумської області

на 2003-2007 роки”Мережа автомобільних доріг загального користування Сумської області складає 7,3 тис. км, у тому числі 6,5 тис. км, або 89,6% - дороги з твердим покриттям (по Україні – 97,2%).

Із загальної кількості доріг лише 1,4 тис. км (18,8%) мають удосконалене цементобетонне та асфальтобетонне покриття (по Україні - 35%); 0,6 тис. км (11,1% ) складають ґрунтові дороги (по Україні - 3%), решта- чорно-щебеневе, щебеневе, шлакове покриття.

З урахуванням якості покриття, ширини дорожнього полотна, інтенсивності руху основна кількість автомобільних доріг ^ 72,9 % відноситься до ІУ категорії (по Україні 62,4 %), 18,2 % - ІІІ категорії, 5,2% - І та ІІ категорії (по Україні 9 %).

Протяжність державних автомобільних доріг по області складає 853,6 км, в т.ч. 97,7 км магістральна дорога Кіпті –Глухів - Бачівськ.

Враховуючи якість доріг, їх структуру а також пряму залежність від них рентабельності виробництва, стану об'єктів соціальної інфраструктури та надання суспільних послуг населенню аналіз був проведений по чотирьох напрямках.

1. Рішенням обласної ради від 25.09.2003 затверджена "Регіональна програма з будівництва, ремонту та утримання автомобільних доріг у сільський місцевості Сумської області на 2003 – 2007 роки", спрямована на вирішення основних проблем дорожньої галузі в області.

Аналіз засвідчив, що за 2003-2007 роки виконано дорожніх робіт на дорогах загального користування в сільській місцевості на суму 164,3 млн. грн., при запланованих програмою на 2003-2007 роки 104,2 млн. гривень. Простежується стійка динаміка до збільшення обсягу виділених коштів. В той же час фактичні об'єми виконаних дорожньо-будівельних робіт наступні:Передбачено програмою

2003 рік

2004 рік

2005 рік

2006 рік

2007 рік

план

факт

план

факт

план

факт

план

факт

план

факт

1

Нове будівництво (км)

12

1,6

20,3

1

47,6

6,9

61

2,1

132

1,4

2

Поточний ремонт і утри-мання автомобільних доріг у сільській місцевості (км)

1734

1734,4

1734

1754

1734,4

1770

1734

77,8

1734

5,4

4

Ремонти (км)

3,0

46,74

55

147

54

95

57

56

60

65

3

Мости ( пог/м)

250

-

9

36

38

408

41

283

259

12


13Із передбаченого програмою:

- будівництва 273 км нових доріг, фактично збудовано 13 км (4,7%);

- виконати роботи по поточному ремонту і утриманню автомобільних доріг на 8 670 км, фактично відремонтовано 5 341,6 км (61,6%). Останні два роки кошти використовувались в основному на поточне утримання автодоріг.

Потребує зміцнення та оновлення матеріально-технічна база, кількість та якість наявної техніки не відповідає сучасним вимогам, обладнання перебуває в експлуатації протягом значного періоду і постійно потребує додаткових коштів на ремонт, придбання необхідних вузлів та агрегатів. Машини і механізми для будівництва та ремонтів автодоріг мають вік більше 10 років, їх знос – 70%. Запровадження нових, більш ефективних технологій в будівництві та ремонті автодоріг виявляється неможливим через відсутність нової модернізованої техніки.

Відповідно залишаються невирішеними питання збереження автомобільних доріг загального користування, не дотримуються міжремонтні терміни в експлуатації доріг, що прискорює їх руйнування. Незадовільний технічний стан доріг в свою чергу призводить до зниження рівня безпеки руху.

В
14
раховуючи те, що діяльність Служби автомобільних доріг у Су
мській області при виконанні даної програми не забезпечила виконання програми з будівництва, ремонту та утримання автомобільних доріг, розширення можливості перевізників і створення умов для збалансованого розвитку економіки рішенням обласної ради від 01.12.2006 визнано незадовільним виконання регіональної програми з будівництва, ремонту та утримання автомобільних доріг у сільській місцевості Сумської області на 2003-2007 роки.


2. Проаналізовано стан проведення реконструкції та капітального ремонту автодороги державного значення Кіпті –Глухів – Бачівськ, протяжність якої по Сумській області складає 97,7 км. (на території Глухівського району - 52,6 км, Кролевецького - 45,1 км).

Дорога майже на всій протяжності має Ш технічну категорію і тільки 3,2 км на кордоні з Росією П категорію. За 44 роки експлуатації пройшло старіння, знос та втрата несучої здатності покриття дороги через зростання загальної ваги автомобілів, навантаження на вісь тощо.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2005 № 710 „Про затвердження Державної програми розвитку автомобільних доріг загального користування на 2005-2010 роки” визначено завдання щодо проведення реконструкції і капітального ремонту доріг державного значення і доведення їх технічного стану до рівня П категорії, в тому числі автодороги Кіпті –Глухів – Бачівськ.

У серпні 2007 року було проведено тендерні процедури на виконання робіт в загальному обсязі 852 млн.грн. , з них 777,4 млн. гривень – на капітальний ремонт; 74,6 млн. грн – на реконструкцію автодороги. Фактично за рік використано 694,5 млн.грн., з яких: на оплату за експертні висновки, землеустрій, відведення землі, розробку технічних паспортів - 312,7 тис. гривень; за виконані роботи по реконструкції та капітальному ремонту - 381,8 млн. грн.

В той же час, при плануванні та виконанні робіт не було враховано руйнування прилеглої до них дорожньої інфраструктури. За інформацією органів місцевої влади Глухівського та Кролевецького районів є ряд недоліків та дефектів, які виникли внаслідок проведення вищезазначених робіт.

^ У Кролевецькому районі при проведенні капітального ремонту автомобільної дороги Кіпті–Глухів–Бачівськ будівельними організаціями Служби автомобільних доріг в Сумській області проводилося транспортування ґрунту, асфальту та інших матеріалів і техніки великовантажним транспортом по комунальних дорогах міської та сільських рад. У результаті використання цих доріг як технологічних, якість їх значно погіршилася і вони потребують відновлення (капітального ремонту).

При обстеженні автодороги, яка проходить по території Ленінської сільської ради протяжністю 4,3 км виявлено, що станом на 21.12.2007 необхідно виконати роботи по плануванню узбіч, ямковому ремонту, влаштуванню вирівнюючого шару з асфальтобетону, влаштуванню поверхневої обробки загальною вартістю понад 400 тис. грн. Проводиться також комісійне обстеження стану доріг по місту Кролевець, Бистрицькій, Тулиголівській, Дубовицькій сільських радах.

^ У
15
Глухівському районі
на території сільських та селищної ради (Шевченківської, Горілівської, Березівської, Бачівської, Червоненської) розробляються не оформлені належним чином кар’єри для видобутку грунту–піску, при цьому кошти за їх використання до бюджетів місцевих рад не надходять і не визначено яким чином буде проводитись рекультивація цих кар’єрів.

При вивезенні ґрунту, будівельних матеріалів, щебеню зруйновані місцеві дороги за напрямами: м. Глухів - с. Шевченкове ; с. Клочківка - автодорога Кіпті - Бачівськ - с. Годунівка - м. Глухів; Первомайск - Червоне, Бачівськ - Товстодубове.

Потребують ремонту об’їзні дороги, які проходять по території району, на відрізках: Студенок-Кучерівка-Ястребщина-Суходіл-В.Слобода; Кривенкове - Горіле - Клочківка.


3. На вимогу депутатів обласної ради проведено порівняльний аналіз проведення та фінансування будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг в Сумській та Курській областях.

Принципова різниця в тому, що в Курській області дороги будуються як капітальні. Враховуючи вартість робіт та перспективу подальшої експлуатації доріг взятий напрямок відходу від ямкового ремонту та перехід до повної заміни дорожнього полотна.

Крім того, ведеться постійний контроль за якістю утримання доріг в належному стані, недопущення руйнування дорожнього покриття, усунення руйнування дороги на початковій стадії (включаючи тріщини). Ведеться робота, щодо зниження собівартості робіт за рахунок власного виробництва дорожньої продукції, застосування сучасних передових технологій, використання технологій переробки існуючого дорожнього полотна. Комплексний благоустрій прилеглих до доріг територій. І головне - використання сучасного шляхового обладнання.


4. Враховуючи вище перелічені факти та необхідність концентрації фінансових, матеріальних та інших ресурсів, розбудови дорожньої інфраструктури та прилеглих до автодоріг територій обласна рада виступила ініціатором реалізації пілотного проекту "Дороги Сумщини" шляхом створення комунальної установи обласної ради "Дорожній комітет Сумської області" та передачі їй повноважень і функцій, які на сьогодні виконуються структурними підрозділами Укравтодора. Відповідні пропозиції надані прем'єр-міністру України Ю.В. Тімошенко, якою надані доручення відповідним міністерствам стосовно опрацювання ініціативи Сумської області та надання пропозицій.

Концентрація коштів державного і місцевого бюджетів в одному напрямку надасть можливість знизити собівартість окремих напрямків робіт, підвищити їх якість, придбати вкрай необхідну сучасну ремонтну техніку і технології.16


17181920

2021222324

^ РОЗДІЛ ІІІ

Состояние и основные направления работы в энергосбережении и использовании альтернативных видов топлива в области


Коммунальная организация Сумского областного совета «Фонд содействия развитию энергосберегающих технологий» создана в декабре 2005 года.

Целью деятельности Фонда является создание благоприятной атмосферы и соответствующих организационно-экономических условий для внедрения передовых энергосберегающих технологий и осуществления мероприятий, направленных на создание альтернативных источников топлива в Сумской области.

Основными задачами Фонда является:

реализация государственной политики эффективного использования топливно-энергетических ресурсов в области, внедрение энергосберегающих технологий, их финансовая поддержка;

создание областных и региональных программ энергоэффективного использования ТЭР, реализация энергосберегающих программ и проектов;

п
25
ривлечение средств для реализации энергосберегающих программ и проектов. В течение 2006-2007 годов Фондом было принято и рассмотрено более 150 предложений и проектов на внедрение в районах и городах области Экспертным советом Фонда 30 проектов, рекомендованных к внедрению, 15 - определено для финансирования. Среди этих проектов - 9, которые работают на альтернативном топливе:

на соломе - школы с. Ямне В.Писаревского р-на и в ст В.Писаревка - доукомплектование существующих угольных котелен котлом, который работает на соломе, мощностью 600 КВт каждый;

электроотопление - выполнено в школах с. Юрьевка Конотопского района и с. Тулиголово Кролевецкого района;

котельные, которые работают на местном топливе - дровах и торфе: школы с. Сосновка, Шалыгино, Червоное Глуховского района, с. Белогривое Кролевецкого района, с. Клишки Шосткинского района.

На сегодня все перечисленные объекты, кроме котельных В.Писаревки и с. Шалыгино, которые нуждаются в дофинансировании, построены, проходят пусконаладочные работы.

Также эффективно работают введенные в действие газовые топочные с современными приборами с автоматическим регулированием температуры воздуха и режима эксплуатации. В частности на таких объектах: топочная детского сада с. Солнечное Ахтырского района, модульная котельная ЗОШ №1 в г. Путивль.

Выполнена электронная версия пользования Программой для городов и районов и приняты следующие практические шаги по внедрению Программы в 2007 году:

1. Введено в штатное расписание администрации городов и районов должность специалиста-энергоменеджера.

2. Определены функциональные обязанности специалиста-энергоменеджера, а именно:

вести учет потребления топлива, затрат на топливо;

анализ потребления энергии и мощностей;

состояние котелен, топочных, оборудования, помещений;

сбор обоснованных предложений по внедрению новых технологий и альтернативных видов топлива;

мониторинг потребления ТЭР по каждому объекту, передача информации в центральный областной сервер;

контроль за сервисным обслуживанием топочных и котелен.

3. Проведено обучение энергоменеджеров специалистами Фонда в СумГУ.

4. Фонд выступил заказчиком и организатором проведения предварительного энергообследования всех объектов теплоснабжения и теплопотребления бюджетной сферы области. Специалистами научного и практического плана СумГУ, ДП «Энергоэффективность», ЧП «Котлосервис» 000 «Инвест-О».

5. Создана и уже работает система мониторинга потребления ТЭР на объектах бюджетных учереждений, информация передается на центральный сервер в управление промышленности ОГА.

Н
26
ачиная с октября 2007 года, ежемесячно в области проводится мониторинг потребления энергоресурсов учреждениями бюджетной сферы. Специалистами Сумского государственного университета создана информационно-програмная система под названием "Энергоменеджер", которая позволяет в автоматическом режиме обрабатывать базу данных энергопотребления учреждениями бюджетной сферы области. На сегодня все районы отчитываются по потреблению энергоресурсов, отрабатывается окончательная программа, для того, чтобы с февраля текущего года райгосадминистрации, горисполкомы непосредственно через Интернет предоставляли информацию для базы данных и имели возможность пользоваться результатами анализа.

В декабре 2007 года подготовлено обращение к Национальному агентству Украины по вопросам обеспечения эффективного использования энергетических ресурсов относительно реализации в области пилотного проекта по замене ламп освещения на энергоэффективные с дальнейшим использованием сэкономленной электроэнергии для переведения объектов бюджетной сферы на электроотопление. Получено письмо-согласие из Агентства о возможности финансирования данного проекта за счет средств государственного бюджета. На сегодняшний день разрабатывается технико-экономическое обоснование проекта. Определено 5 объектов бюджетной сферы по переведению на электроотопление.

Учитывая специфику работы учреждений культуры, помещения, которые долгое время не отапливались, переведены на электроотопление и установлены газовые конвекторы, использовано 390,1 тыс. гривен. Наибольшее количество их переведено в Роменском районе (6 сельских домов культуры). В Люджанском доме культуры (Тростянецкий район) установлен котел, который работает на отходах древесины. Для отопления помещений в Краснопольском районе приобретено 28 электрокалориферов. В Сумском районе сельский клуб переведен на отопление отходами древесины и электроотопление на 17 объектах общей площадью 18530 м2.

Проведен энергоаудит Сумского детского сада «Улыбка» специалистами польского агентства по энергосбережению. Как показал анализ, потенциал энергосбережения на этом объекте составляет до 70%. Ориентировочно стоимость работ по термомодернизации - до 2 млн. грн. На сегодня заканчиваются энергоаудит по Низовской школе, ФАПу в с Солидарное и школы с. Сад.

Состояние теплового хозяйства бюджетной сферы и коммунальных предприятий на сегодняшний день.

Сумская область потребляет в год более 1 400 млн. м3 природного газа, в том числе: промышленность 460 млн. м3; население 590 млн. м3; предприятия коммунальной теплоэнергетики 260 м3; котельные бюджетной сферы 35 млн. м3 (2,5%). Кроме того на котельных

бюджетной сферы сжигается 56 тыс. м3 дров и 30 тыс. т угля.

- уголь 1Гкал=294 грн. рост цены против 2007 г. в 1,8 раза

- дрова 1Гкал=88 грн. рост цены против 2007 г. в 3,1 раза

- газ 1Гкал=151 грн. рост цены против 2007 г. в 1,1 раза

- электроэнергия 1Гкал=1160кВт/0,92=1261кВтх0,47=593 грн. рост цены против 2007 г. в 1,26 раза.

Электроэнергия дороже газа в 3,9 раза, угля в 2 раза, дерева в 6,7 раза.

Из мировой практики использования топливно-энергетических ресурсов : потребление природного газа составляет 21%, нефтепродуктов-35%, угля - 23%, ядерной энергии - 7%, возобновляемых источников - 14% (гидроэнергия, ветровая энергия, энергия приливов и отливов, геотермальные воды, дрова, биогаз, и др.).

Сумская область потребляет природный газ 92%, нефтепродуктов-4%, угля-3%, возобновляемые источники -1%. К началу газификации в 1968г. в области была торфодобывающая отрасль, на животноводческих фермах электрическую энергию вырабатывали ветроэлектроустановки, котельные работали на угле, дровах, мазуте, жидком печном топливе.


^ Обследование котельных

Техническая группа занималась обследованием котельных бюджетной сферы, которые потребляют природный газ 35 млн. 251 тыс. м3 - 2,5% от общего потребления, в перерасчете на природный газ, угля и дров -3,6%.

Р
27
айоны области сами ориентируются в сложной ситуации и перевели котельные с угля на дрова. Только по школам на дровах работает 192 котельные, в 12 районах области:

- Тростянецкий район - 7

- Ахтырский район-8

- Недригайловский район-9

- Путивльский район -13

- Бурынский район -14

- Шосткинский район -14

- Краснопольский район -15

- Ямпольский район-18

- Середино-Будский район -19

- Кролевецкий район -23

- Конотопский район -25

- Глуховский район -27

ВСЕГО около 215 котелен.

400 тыс. тонн соломы можно использовать в области для нужд отопления.

Позитивным является то, что Конотопский район продвигался по селекции котлов на твердом топливе, С.Будский район - в заготовке и сушке дров, Белопольский и Шосткинский - в передаче газовых котельных на полное техническое обслуживание, Сумский и Л-Долинский районы - в полном сервисном обслуживании всех школьных котельных .

В трех школах С.Будского района окна заменены от 60-100% на металлопластиковые. В двух школах Сумского района - на 100%.

Лучшие котельные - это котельные, которые работают на природном газе 1-2 года.

Лучшая котельная на твердом топливе в с.Хильчич С-Будского района,с.Грузское Кролевецкого района и селах Грузское и Казацкое Конотопского района.

О наших феноменальных природных явлениях - это то, что в г. Лебедине 7 квартальных котельных подпитываются мягкой водой из водопровода, а природный газ из недр Сумской земли имеет теплотворную способность на 14% большую, чем экспортный природный газ.

Котлы водотрубные стальные в некоторых районах самодельные, не отвечают техническим условиям даже котла НИИСТУ-5. В них есть водотрубная часть, а плавники отсутствуют, имеющиеся диафрагмы приварены "прихватками" и не являются поверхностью нагрева. Под действием температуры они отрываются и падают в газоходы, вследствие чего высокая температура уходящих газов разрывает обмуровку котла и греет дымовую трубу.

^ Заготовка и доставка дров на котельные требует упорядочения и повышения требований к качеству поставленной продукции через договора с лесхозами. Дрова должны поставляться в летнее время с влажностью 15-20%, желательно строго определенного диаметра и длины. Есть один положительный пример, когда в с.Чернацком С-Будского района установлена в котельной пила-циркулярка. В большинстве случаев инструмент кочегара - это колун, пила-двуручка и клинья.

^ Питательные насосы. Как выяснено при обследовании, практически все сетевые насосы типа "К" требуют замены по сроку эксплуатации и как морально устаревшие на современные патрубные с меньшими напором и мощностью электродвигателя.


^ Автоматизация котлов.

К
28
отельные имеют неповеренные манометры, тягонапоромеры, а манометр - это один из главных элементов безопасности при работе котельной. На всасе воды сетевых насосов манометры практически нигде не установлены, а они показывают заполнение системы водой. Одним из важных приборов котла есть тягонапоромеры, которые определяют разрешение в топке, за котлом, давление воздуха и газа. По этим приборам работает режимная карта котла. В котельных не используется одно из главных преимуществ природного газа - это автоматизация не только подачи газа в топку, но и процесса горения. Если обратимся к таблице 2, то очевидно, что на природном газе КПД 91% достигается очень редко даже с применением современных котлов. Это касается и котельных в городах областного подчинения, в т.ч. г.Сумы.


^ Помещения бюджетных организаций.

Здания школ, больниц, интернатов в основном построенные в 60-90 года прошлого столетия и имеют 68 процентов застекления.

С точки зрения естественного освещения - это хорошо, а с точки зрения энергоэффективности - плохо. За десятки лет окна износились, стали непригодными для дальнейшего использования, а тепловые потери через них увеличились.

Во всех зданиях школ, больниц, музеев, домов культуры, спортивных залов, домов-интернатов, основные потери тепловой энергии в атмосферу через окна, двери, стены, чердаки, подвалы, каналы вентиляции.

Поэтому следует создать эффект " термоса" в системах потребления энергии: котел -трубопровод - запорная арматура - тепло собственных нужд котельных - трубопроводы тепловых сетей - трубопроводы разводок зданий в подвалах и на чердаках - тепловые потери через стены -окна-двери-чердаки, т.е. во всем комплексе. Тогда потребление энергии на отопление зданий может приблизится к показателям стран Европейского Союза.


^ Техническое и сервисное обслуживание.

При обследовании установлено, что бюджетные организации лишены технического обслуживания, а сами производить его не могут из-за отсутствия штатов.

Только создав систему сервисного обслуживания, мы научимся промывать внутренние системы 1 раз в 5 лет, каждый год испытывать систему и котлы пробным давлением.

Без сервисного обслуживания, без выполнения регламентных работ, невозможна долговечная работа оборудования, невозможно обеспечить наличие эксплуатационной документации и выполнение «Правил по эксплуатации топочных и котелен».

Водоподготовка

Практически 96% бюджетных котельных работают без водоподготовок, на сырой воде, 4% топочных с водоподговкой эксплуатируются на низком уровне. Как результат, трубы топочной части котлов забиты накипью на 70-80% сечения труб.

Следствие, отсутствие водоподготовки является причиной значительного пережега топлива. Только создав систему сервисного обслуживания мы научимся промывать внутренние системы 1 раз в 5 лет, каждый год испытывать систему и котлы пробным давлением, внедрим водоподготовку, продлим срок работы котлов и вспомогательного оборудования.


29

^ Тепловые сети

Котельные и топочные бюджетной сферы имеют малопротяженные тепловые сети 60-100м (кроме случаев с бывшими квартальными котельными). Но состояние трубопроводов и тепловой изоляции надо доводить к современным требованиям с использованием полиуретановой изоляции.

В Украине и в Сумской области освоен выпуск трубопроводов в пенополиуритановой изоляции с потерями тепла не больше 4%.

Вывод, эффект экономии ТЭР, который может быть достигнут при замене труб на предварительно изолированные, составляет от 4 до 13%, в зависимости от протяженности сети, подключенной к котельной.


^ Энергоэффективные технологические рекомендации

1. На котельных с твердым топливом предлагается поэтапно заменить выявленные неэффективные котлы с к.п.д. ниже 60% на современные универсальные котлы типа "Кригер", КТ Сумского УКСЗ или аналогичные другие.

2. Поэтапно установить на котельных баки для запаса дождевой и талой воды с 2 подпиточными насосами и автоматической подпиткой системы на отопительный период. Подпитку системы от водопровода перевести в разряд аварийной. На линиях подпитки установить механические фильтры. Ожидаемый экономический эффект экономии топлива до 8% и сведение к минимуму эксплуатационных затрат на обслуживание фильтров ХВО.

3. Заменить сетевые насосы на современные, по 2 пр. на каждую из котельных, где установлены насосы типа "К" и провести гидравлическую наладку систем.

4
30
. На каждой из котельных установить счетчики технологической воды на линии подпитки системы для повседневного контроля ее расхода. Во время аварийных потерь вытекает вместе с водой до 15% тепловой энергии.

5. Привести в порядок, поменяв соглашения с лесхозами на поставку на котельные сухих дров влажностью 15-20%, которые пролежали под открытым небом 1,5 года, (лето-зима- лето). Организовать в школах сохранение и сушку дров под укрытием, в сараях, в накрытых штабелях. Ожидаемая экономия топлива за счет повышения его калорийности до 30%.

6. Заменить окна сначала в базовых школах, больницах, домах-интернатах, а потом и на других объектах на двухкамерные. Ожидаемая экономия топлива до 20%.

7. В первую очередь перевести здания бюджетной сферы с объемом до 300 м3 на электрическое отопление с высоким уровнем автоматизации, графика отопления.

8. Поэтапно заменить тепловые сети на трубы в пенополиуритановой изоляции.

9. Провести исследовательские и режимно-наладочные работы на котлах с твердым топливом и природным газом для определения более реального КПД котлов и достичь более высокого КПД при лучших экологических показателях. Обеспечить котельные режимными картами.

10. Заменить входные и запасные двери на металлопластиковые.

11. Дополнительно нанести слои тепловой штукатурки на стены зданий школ, больниц, школ-интернатов, техникумов и технических училищ и т.п., начиная с оконных и дверных проемов, пересмотреть тепловую изоляцию крыш.

12. Осуществлять 1 раз в 5 лет промывку внутренней системы (особенно нижних разводных трубопроводов -лежаков) и нижних коллекторов котлор -грязевиков) - каждый год перед отопительным сезоном. При необходимости проводить замену внутренней разводки зданий.

13. Для уменьшения тепловых потерь в зданиях бюджетной сферы переместить верхние лежаки на верхние этажи, а нижние лежаки на первый этаж.

14. Проводить ежегодно гидравлические испытания систем теплоснабжения пробным давлением.

15. На каждой котельной установить поверенные манометры и термометры на всасе сетевых насосов, на вводе водопровода, на нагнетание сетевых насосов, на подающих коллекторах котлов.

16. На всех котлах установить тягонапоромеры с целью безопасности и соблюдения режимов горения.

17. На котельных и топочных бюджетной сферы разных ведомств через договорные обязательства в каждом районе области создать техническое сервисное обслуживание.

18. На котельных и топочных при работе на природном газе и при наличии сажи на поверхности нагрева - заменить диаметр и высоту дымовых труб. На котельных с твердым топливом при разрежении в топках котлов меньше 1,0 мм также заменить высоту и диаметр дымовой трубы.

19. На котельных и топочных разработать и внедрить эксплуатационную документацию (инструкции, графики, планы ликвидации аварий, технические схемы, журналы и т.д.). В обязательном порядке завести журналы по контролю жесткости воды в системе и журналы поверки приборов автоматики безопасности и регулирования.

20. В связи с тем, что в котельных и топочных тепловые сети непротяженные или вообще отсутствуют, целесообразно работу систем вести по отопительному графику 80-60 град С.

21. Котельные и топочные оснастить горелками с автоматикой регулирования процесса горения.

22. В школах, где количество учеников меньше 30% от проектной, для уменьшения непроизводительных тепловых потерь в зданиях уменьшать объемы классов, например, параллельно коридорам.

23. Ввести контроль за калорийностью твердого топлива.

24. Для бюджетной сферы создать в области центральную лабораторию по ремонту и поверке приборов КИПА котельных, автоматики подпитки, автоматики безопасности и регулирования.


31

Характеристика

опалювальних систем бюджетної сфери Сумської області

станом на 01.02.2008
з/п

Регіон

Газове опалення

2)

Електро-

опалення

2)

Тверде паливо

Всього

2)

дрова

2)

вугілля

2)

від котелень

централі-

зовано

1

м.Суми

76 667

490 906

-

-

235

567 808

2

Сумський р-н

57 517

-

10 019

210

122

67 868

3

Білопільський р-н

76 218

52 631

278

-

14 852

143 979

4

м.Охтирка

18 665

57 373

520

-

2 572

79 130

5

м.Лебедин

32 539

73 332

-

-

-

105 871

6

Путивльський р-н

97 205

-

-

26 157

-

123 362

7

Тростянецький р-н

72 515

-

102

18 979

-

91 596

8

Буринський р-н

53 025

-

2 676

-

50 815

106 516

9

В-Писарівський р-н

32 099

-

-

-

50 877

82 976

10

Кролевецький р-н

63 471

-

10 161

33 581

-

107 213

11

Лебединський р-н

121 805

-

199

-

858

122 862

12

м.Конотоп

-

149 296

-

1 270

-

150 566

13

Конотопський р-н

24 893

-

1 529

33 682

-

60 104

14

С-Будський р-н

26 763

-

-

44 519

-

71 282

15

Ямпільський р-н

48 683

-

1 073

18 514

-

68 270

16

м.Глухів

34 837

82 324

1 035

18 334

-

136 530

17

Глухівський р-н

14 960

-

-

44 447

-

59 407

18

м.Шостка

-

160 205

-

-

-

160 205

19

Шосткинський р-н

18 170

-

-

33 722

-

51 892

20

м.Ромни

-

173 634

-

-

3 774

177 408

21

Роменський р-н

25 132

-

1 412

31 186

-

57 730

22

Недригайлівський р-н

37 157

-

802

-

27 034

64 993

23

Краснопільський р-н

66 992

-

-

36 467

-

103 459

24

Л-Долинcький р-н

42 398

-

-

-

-

42 398

25

Охтирський р-н

49 642

-

-

-

2 987

52 629

ВСЬОГО

1 091 353

1 239 701

29 806

341 068

154 126

2 856 054

^ У % відношенні до загальної опалювальної площі

38,2

43,4

1,0

12,0

5,4

100
разом 81,6


32

РОЗДІЛ ІV

ДИНАМІКА СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИХ

ПОКАЗНИКІВ СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
^

Основні показники


соціально-економічного розвитку Сумської області

за 2006 – 2007 рокиПоказники

Фактично за 2006 рік

^ Фактично за 2007 рік

2006 р. до 2005 р.

2007 р. до 2006 р.

Чисельність наявного населення на кінець періоду, тис. осіб

1 212,7

1 198,1

98,8

98,7

Обсяг реалізованої промислової продукції (робіт, послуг), млн.грн.

7 725,6

8 304,0

х

107,4

Індекс промислового виробництва, %

х

х

104,0

108,0

Обсяг продукції сільського господарства, %

х

х

96,2

104,0

Виробництво продукції тваринництва

реалізація худоби та

птиці на забій, тис.т

молоко, тис.т

яйця, млн.шт.94,2

487,0

385,168,6

456,9

322,799,9

97,8

103,673,1

93,8

84,0

Обсяг продукції будівництва, млн.грн.

392,1

590,1

102,1

127,5

Вантажооборот, тис.ткм

324 017,3

361 098,9

120,5

111,3

Пасажирооборот, тис.пас.км

724 928,1

794 941,1

100,7

109,7

Експорт товарів, млн. дол. США

401,2

611,0

74,9

129,5

Імпорт товарів, млн. дол. США

244,5

330,7

105,4

134,7

Сальдо

156,7

280,3Оборот роздрібної торгівлі, млн. грн.

4 653,2

6 194,2

119,4

119,4

Фінансовий результат від звичайної діяльності до оподаткування, млн.грн.

прибутки

збитки

250,4


477,3

226,9

208, 7


573,5

364,8

х

83,3


120,1

160,7

Середньомісячна заробітна плата одного штатного працівника

номінальна, грн.

реальна, %844,1

х1 080,0

х129,8

119,0127,9

109,4

Заборгованість із виплати заробітної плати, млн. грн.

31,1

26,3

79,1

84,8

Кількість зареєстрованих безробітних на кінець періоду, тис. осіб

24,6

20,3

х

х

Рівень зареєстрованого безробіття населення, %

3,36

2,79

х

х

Індекс цін виробників промислової продукції,%

х

х

109,1

112,5

Індекс споживчих цін,%

х

х

113,3

115,0
залишити коментар
Сторінка1/3
Дата конвертації28.10.2011
Розмір0.66 Mb.
ТипДокументы, Освітні матеріали
Додати документ в свій блог або на сайт

страницы:   1   2   3
отлично
  1
Ваша оцінка:
Додайте кнопку на своєму сайті:
uadocs.exdat.com

Загрузка...
База даних захищена авторським правом ©exdat 2000-2017
При копировании материала укажите ссылку
звернутися до адміністрації
Реферати
Автореферати
Методички
Документи
Поняття

опублікувати
Загрузка...
Документи

Рейтинг@Mail.ru
наверх