План Гормони. Визначення, значення. Природа та властивості гормонів. Поняття про гіпо- та гіперфункцію icon

План Гормони. Визначення, значення. Природа та властивості гормонів. Поняття про гіпо- та гіперфункцію


2 чел. помогло.
Схожі
План: Гормони гіпоталамуса (ліберини, статини). Гормони гіпофізу...
Тема. Функція. Властивості функції...
Реферат тема: №36 Амінокислоти: одержання, властивості, роль у біології...
Інформаційні системи та бази даних...
Інформаційні системи та бази даних...
Лекція Екологічна культура як діяльність Поняття “культура"...
Програма курсу «А рхеологія України» для 11 класу історичного профілю Урок Вступ Предмет...
План лекції. І. Клінічна фармакологія гормонів...
Товариство з обмеженою відповідальністю...
План лекції: Визначення границі функції. Властивості функцій, що мають границі...
План. Визначення понять природа І природознавство. Науково-технічна революція...
План реферату Зміст лінгвістичного поняття «лексичне значення слова»: а...



Реферат на тему:

Поняття про гормони

План


  1. Гормони. Визначення, значення.

  2. Природа та властивості гормонів.

  3. Поняття про гіпо- та гіперфункцію.

На відміну від залоз зовнішньої секреції ендо­кринні залози не мають вивідних проток, у них формують­ся активні хімічні речовини — гормони (hormao — збуджую), які з міжклітинних щілин надходять у кров, лімфу або спин­номозкову рідину.

До ендокринних залоз належать: гіпофіз, шишкоподібне тіло, щитоподібна залоза, при щитоподібні залози, загруднинна залоза, надниркові залози, ендокринна частина підшлункової залози, внугрішньосекреторна части­на статевих залоз.

Підшлункова та статеві залози — це змішані залози: у них утворюються як секрети, так і інкрети — гормони.

Всі ендокринні залози функціонально пов'язані між со­бою і становлять єдину систему. У цій системі провідна роль належить гіпофізу.

Гормони мають специфічні особливості та високу фізіо­логічну активність. Дія їх проявляється за найменших доз (у концентраціях від 10-8 до 10-12), на великих відстанях від місця утворення (дистантна дія). Кожний гормон впливає на відповідну функцію організму. У процесі обміну гормо­ни змінюються функціонально та структурно (швидко руй­нуються тканинами, частково утилізуються клітинами орга­нізму, виводяться із сечею). Гормони є переносниками ін­формації між клітинами організму.

На організм людини гормони діють по-різному: зміню­ють інтенсивність обмінних процесів, активність фермент­них систем, впливають на гомеостаз, будову та функції окре­мих органів тощо. Гормони справляють регулювальну дію не лише на ті чи ті органи, а й на самі ендокринні залози, тобто здійснюють хімічну регуляцію. Крім того, існує тісний взаємозв'язок гормонів і нервової системи, який має дво­бічний характер. По-перше, залози добре іннервовані (ма­ють безліч нервових закінчень) автономною нервовою сис­темою, по-друге, секрет залоз діє через кров на нервову систему, тобто здійснює нейрогуморальну регуляцію. Інтенсив­ність інкреторного процесу в тій чи тій ендокринній залозі може бути підвищеною, при цьому утворюється і виділяє­ться в кров збільшена кількість гормону (гіперфункція), або зниженою — продукція гормону зменшена (гіпофункція).

Порушення функціонального стану та діяльності ендо­кринних залоз призводить до розвитку ендокринних захворювань. Велике значення при цьому мають стресові ситуа­ції, процеси, що відбуваються в період росту та розвитку організму, особливо в період статевого дозрівання.

Ті чи ті функціональні зміни в стані ендокринних орга­нів виявляють за допомогою суб'єктивних (оцінка нервово-психічного статусу), об'єктивних (визначення стану шкіри і волосяного покриву, розмірів і форми кінцівок, скелета, об­личчя і шиї, структури кісток, особливо черепа, основного обміну, рівня глюкози в крові тощо) та спеціальних методів дослідження.

Сучасні методи безпосереднього визначення найменшої концентрації гормонів у рідинах організму дають змогу з більшою ймовірністю діагностувати хвороби органів ендо­кринної системи (метод визначення імунореактивного інсу­ліну; імуноферментативний метод виявлення гормонів за допомогою ферменту-маркера, який свідчить про наявність комплексу антиген — антитіло; метод гістохімічного дослі­дження на грунті імунофлюоресценції мембрани клітин, які продукують гормон).

За хімічними властивостями гормони розподіляють так: 1) стероїди (альдостерон, кортизол, прогестерон, естрадіол, тестостерон); 2) деривати амінокислот (тироксин, адреналін, мелатонін); 3) пептиди (окситоцин, вазопресин, активуючі рилізинг-гормони травного каналу); 4) поліпептиди (інсу­лін, глюкагон, паратгормон, пролактин); 5) глікопротеїди (фо-лікулостимулювальний гормон — фолітропін, лютеїнізу-вальний — лютропін, лактотропний гормон — пролактин); 6) похідні жирних кислот (простагландини).

Назва більшості гормонів визначається за їх дією (на­приклад, тиреотропний гормон, що стимулює щитоподібну залозу, — ТТГ), за місцем утворення (наприклад, гастрин), за хімічною будовою (наприклад, трийодтиронін). Для кож­ного гормону прийнято міжнародне визнане скорочення: гіпоталамічні активуючі рилізинг-гормони (RH) або активу­ючі фактори (RF), які мають закінчення «-ліберин» (напри­клад, кортиколіберин — кортикотропний активуючий фак­тор — CRF), гіпоталамічний інгібітор (НЕММ), гормон ІН із закінченням «-статин» (ІН соматотропного гормону — соматостатин — СН або SIF), а також гормони передньої част­ки гіпофіза, що мають закінчення «-тропін» (гормон рос­ту — соматотропін).


Список використаної літератури


1. Анатомія та фізіологія людини – Л.І. Старушенко (Київ «Здоров`я», 2003р.).

2. Физиология – С.А. Георгиева (Москва «Медицина», 1986р.).




Скачати 36.37 Kb.
залишити коментар
Дата конвертації15.10.2011
Розмір36.37 Kb.
ТипРеферат, Освітні матеріали
Додати документ в свій блог або на сайт

отлично
  1
Ваша оцінка:
Додайте кнопку на своєму сайті:
uadocs.exdat.com

База даних захищена авторським правом ©exdat 2000-2014
При копировании материала укажите ссылку
звернутися до адміністрації
Реферати
Автореферати
Методички
Документи
Поняття

опублікувати
Документи

Рейтинг@Mail.ru
наверх