План Гормони. Визначення, значення. Природа та властивості гормонів. Поняття про гіпо- та гіперфункцію icon

План Гормони. Визначення, значення. Природа та властивості гормонів. Поняття про гіпо- та гіперфункцію


2 чел. помогло.
Схожі
План: Гормони гіпоталамуса (ліберини, статини). Гормони гіпофізу...
Тема. Функція. Властивості функції...
План. Визначення понять природа І природознавство. Науково-технічна революція...
Програма курсу «А рхеологія України» для 11 класу історичного профілю Урок Вступ Предмет...
План Поняття про екологію, її структуру та значення. Фактори середовища та їх класифікація...
Реферат тема: №36 Амінокислоти: одержання, властивості, роль у біології...
Інформаційні системи та бази даних...
Інформаційні системи та бази даних...
Лекція Екологічна культура як діяльність Поняття “культура"...
«природа»
План лекції. І. Клінічна фармакологія гормонів...
Товариство з обмеженою відповідальністю...Загрузка...
скачать
Реферат на тему:

Поняття про гормони

План


  1. Гормони. Визначення, значення.

  2. Природа та властивості гормонів.

  3. Поняття про гіпо- та гіперфункцію.

На відміну від залоз зовнішньої секреції ендо­кринні залози не мають вивідних проток, у них формують­ся активні хімічні речовини — гормони (hormao — збуджую), які з міжклітинних щілин надходять у кров, лімфу або спин­номозкову рідину.

До ендокринних залоз належать: гіпофіз, шишкоподібне тіло, щитоподібна залоза, при щитоподібні залози, загруднинна залоза, надниркові залози, ендокринна частина підшлункової залози, внугрішньосекреторна части­на статевих залоз.

Підшлункова та статеві залози — це змішані залози: у них утворюються як секрети, так і інкрети — гормони.

Всі ендокринні залози функціонально пов'язані між со­бою і становлять єдину систему. У цій системі провідна роль належить гіпофізу.

Гормони мають специфічні особливості та високу фізіо­логічну активність. Дія їх проявляється за найменших доз (у концентраціях від 10-8 до 10-12), на великих відстанях від місця утворення (дистантна дія). Кожний гормон впливає на відповідну функцію організму. У процесі обміну гормо­ни змінюються функціонально та структурно (швидко руй­нуються тканинами, частково утилізуються клітинами орга­нізму, виводяться із сечею). Гормони є переносниками ін­формації між клітинами організму.

На організм людини гормони діють по-різному: зміню­ють інтенсивність обмінних процесів, активність фермент­них систем, впливають на гомеостаз, будову та функції окре­мих органів тощо. Гормони справляють регулювальну дію не лише на ті чи ті органи, а й на самі ендокринні залози, тобто здійснюють хімічну регуляцію. Крім того, існує тісний взаємозв'язок гормонів і нервової системи, який має дво­бічний характер. По-перше, залози добре іннервовані (ма­ють безліч нервових закінчень) автономною нервовою сис­темою, по-друге, секрет залоз діє через кров на нервову систему, тобто здійснює нейрогуморальну регуляцію. Інтенсив­ність інкреторного процесу в тій чи тій ендокринній залозі може бути підвищеною, при цьому утворюється і виділяє­ться в кров збільшена кількість гормону (гіперфункція), або зниженою — продукція гормону зменшена (гіпофункція).

Порушення функціонального стану та діяльності ендо­кринних залоз призводить до розвитку ендокринних захворювань. Велике значення при цьому мають стресові ситуа­ції, процеси, що відбуваються в період росту та розвитку організму, особливо в період статевого дозрівання.

Ті чи ті функціональні зміни в стані ендокринних орга­нів виявляють за допомогою суб'єктивних (оцінка нервово-психічного статусу), об'єктивних (визначення стану шкіри і волосяного покриву, розмірів і форми кінцівок, скелета, об­личчя і шиї, структури кісток, особливо черепа, основного обміну, рівня глюкози в крові тощо) та спеціальних методів дослідження.

Сучасні методи безпосереднього визначення найменшої концентрації гормонів у рідинах організму дають змогу з більшою ймовірністю діагностувати хвороби органів ендо­кринної системи (метод визначення імунореактивного інсу­ліну; імуноферментативний метод виявлення гормонів за допомогою ферменту-маркера, який свідчить про наявність комплексу антиген — антитіло; метод гістохімічного дослі­дження на грунті імунофлюоресценції мембрани клітин, які продукують гормон).

За хімічними властивостями гормони розподіляють так: 1) стероїди (альдостерон, кортизол, прогестерон, естрадіол, тестостерон); 2) деривати амінокислот (тироксин, адреналін, мелатонін); 3) пептиди (окситоцин, вазопресин, активуючі рилізинг-гормони травного каналу); 4) поліпептиди (інсу­лін, глюкагон, паратгормон, пролактин); 5) глікопротеїди (фо-лікулостимулювальний гормон — фолітропін, лютеїнізу-вальний — лютропін, лактотропний гормон — пролактин); 6) похідні жирних кислот (простагландини).

Назва більшості гормонів визначається за їх дією (на­приклад, тиреотропний гормон, що стимулює щитоподібну залозу, — ТТГ), за місцем утворення (наприклад, гастрин), за хімічною будовою (наприклад, трийодтиронін). Для кож­ного гормону прийнято міжнародне визнане скорочення: гіпоталамічні активуючі рилізинг-гормони (RH) або активу­ючі фактори (RF), які мають закінчення «-ліберин» (напри­клад, кортиколіберин — кортикотропний активуючий фак­тор — CRF), гіпоталамічний інгібітор (НЕММ), гормон ІН із закінченням «-статин» (ІН соматотропного гормону — соматостатин — СН або SIF), а також гормони передньої част­ки гіпофіза, що мають закінчення «-тропін» (гормон рос­ту — соматотропін).


Список використаної літератури


1. Анатомія та фізіологія людини – Л.І. Старушенко (Київ «Здоров`я», 2003р.).

2. Физиология – С.А. Георгиева (Москва «Медицина», 1986р.).
Скачати 36.37 Kb.
залишити коментар
Дата конвертації15.10.2011
Розмір36.37 Kb.
ТипРеферат, Освітні матеріали
Додати документ в свій блог або на сайт

отлично
  1
Ваша оцінка:
Додайте кнопку на своєму сайті:
uadocs.exdat.com

Загрузка...
База даних захищена авторським правом ©exdat 2000-2017
При копировании материала укажите ссылку
звернутися до адміністрації
Реферати
Автореферати
Методички
Документи
Поняття

опублікувати
Загрузка...
Документи

Рейтинг@Mail.ru
наверх