Інформ вісн.; вип. 3 (27) 2008 / Держ б-ка України для юнацтва; [редкол.: Г. Саприкін (голов ред.) та ін.]. К. [б в.] 2008. 76 с icon

Інформ вісн.; вип. 3 (27) 2008 / Держ б-ка України для юнацтва; [редкол.: Г. Саприкін (голов ред.) та ін.]. К. [б в.] 2008. 76 с


Схожі
Інформ вісн.; вип. 2 (26) 2008 / Держ б-ка України для юнацтва; [редкол.: Г. Саприкін (голов ред...
Урок толерантності...
Інформ вісн. Вип. 4 (28) 2008 / [редкол.: Г. Саприкін (голов ред.), Т. Сопова (відп ред.), С...
Інформ вісн.; вип. 4 (24) 2007 / Держ б-ка України для юнацтва; [редкол.: Г. Саприкін (голов ред...
«Держ б-ка України для юнацтва». – К. [б в.], 2010. – 85 с. Редакційна колегія: Г...
«Держ б-ка України для юнацтва». – К. [б в.], 2011. – 76 с. Редакційна колегія: Г...
«Держ б-ка України для юнацтва». – К. [б в.], 2009. – 89 с. Редакційна колегія: Г...
«Держ б-ка України для юнацтва». – К. [б в.] 2009. – 79 с. Редакційна колегія: Г...
Книга та читання як чинники професійної підготовки молодого спеціаліста...
Інформ вісн. Вип. 4 (40) 2011 / [редкол. Г. Саприкін (голова редкол.), Т. Сопова (відп ред.), С...
Та обласних бібліотек україни для юнацтва...
Дз «Державна бібліотека України для юнацтва»...Загрузка...
страницы:   1   2   3   4   5
скачать
Інформаційний вісник


3 (27) 2008


Київ 2008

ББК 78.34(4Укр)

Б 59


Бібліосвіт : інформ. вісн.; вип. 3 (27) 2008 / Держ. б-ка України для юнацтва ; [редкол.: Г. Саприкін (голов. ред.) та ін.]. – К. :[б.в.] 2008. – 76 с.


Редакційна колегія: Г. Саприкін (голова редкол.), Т. Сопова (відп. ред.), С. Чачко, Т. Якушко


Редактори: С. Чачко, В. Кучерява


© Державна бібліотека України для юнацтва, 2008


ЗМІСТ


^ Нас вітають


4
Конференції, семінари...К. Люкс

Виступ на відкритті 74-ї загальної конференції і ради ІФЛА (10-14 серпня 2008 р.)


5
^ Досвід зарубіжних колег
І. Міхнова

Роль і місце публічних бібліотек у реалізації державної молодіжної політики Росії


10
^ Методичні поради
Т. Сопова

Планування – 2009

13

І. Чорнобровкіна

Списання літератури з фонду бібліотеки

20
^ Досвід роботи
О. Козенко

«Україна літературна» на допомогу формуванню естетичної культури молоді

27
^ Чи маю право?
В. Паянок

Молодіжне житлове кредитування. Кредитний договір

34
^ Вісті з регіонів
Є. Кулик

Корисне навчання

39

Т. Сопова

Методичне відрядження

42

С. Кравченко

Бібліотека і правова освіта

45

Н. Семенюк

Вчимося, щоб навчитися

47

З. Корчинська

Пам’яті В. О. Сухомлинського

49
Сценарії
З. Корчинська

Світоч української педагогіки (Cценарій вечора-портрету до 90-річчя від дня народження В. О. Сухомлинського)

50

С. Матієвська

Велика дитина, або Історія одного автора (Ю. Андрухович)

65^ Нас вітають

Уважаемые коллеги!

Поздравляю вас с десятилетием создания «Бібліосвіту».

Прошедшие годы были наполнены творчеством и показали, что издаваемый вами информационный вестник является рупором передовых тенденций и направлений, а коллектив его сотрудников нацелен на креатив и инновации. И это здорово!

Молодые российские библиотекари видят в вестнике источник бесценного опыта, который мало-помалу, в силу возможностей и умения, они внедряют в библиотечную жизнь.

Вы постоянно находитесь на пике популярности, особенно у библиотекарей-практиков. Вы получаете подпитку от них, а они – от вас. Так не останавливайтесь перед трудностями.

Желаю вам интересных тем и хороших авторов.

Так держать!


Тетяна Макаренко, головний редактор

журналу «Молодые в библиотечном деле»,

м. Москва, Росія

^ Конференції, семінари…


Виступ

на відкритті 74-ї загальної конференції і ради ІФЛА (10 – 14 серпня 2008 р.)


К. Люкс, президент Міжнародної федерації бібліотечних асоціацій та установ (ІФЛА)


Члени Національного комітету Всесвітнього бібліотечного й інформаційного конгресу, президенти й керівники бібліотечних асоціацій,високопоставлені гості, учасники та колеги!


З величезним задоволенням я разом з вами присутня на офіційному відкритті Всесвітнього бібліотечного й інформаційного конгресу – 74-ї загальної конференції і ради ІФЛА у місті Квебеку. Дозвольте подякувати усім тим, хто приїхав узяти участь у знаменній події, місцем проведення якої є це гарне місто.

Уряд Канади реально ставить бібліотечні проблеми на порядок денний і серйозно підтримує проведення Конгресу. Бібліотечна діяльність у Канаді здійснюється на найвищому фаховому рівні. Нові споруди канадських бібліотек можуть слугувати прикладом для інших країн. Віддалені бібліотеки в ізольованій сільській місцевості Канади поєднано супутниковим зв’язком зі всесвітнім знанням. Канадські бібліотекарі завжди відігравали і відіграють важливу роль в ІФЛА, у діяльність якої вони роблять суттєвий внесок. Один із прикладів – організація Bibliomondialis, яка виділила кошти на участь у цьому Конгресі десяти бібліотекарям з країн, що розвиваються. Давайте ж подякуємо нашим господарям за підтримку ІФЛА й Конгресу тут, у Квебеку.

Квебек! Місто, яке вітає нас своїми чарівними розкішними краєвидами і чотирьохсотрічною історією. Місто, назва якого – «Кібек» – мовою корінного населення цього регіону, алгонкінів, означає «стежинка».

Мови можна порівняти з потягами, які везуть нас у глибину різних культур. Ми дуже добре розуміємо їх важливість. Адже бібліотекарі надають доступ до матеріалів на багатьох мовах, навіть якщо вони особисто цими мовами не володіють. Нова мовна політика ІФЛА підтримує цей принцип сімома своїми офіційними робочими мовами і трьома новими мовними центрами. Ми створили власний сайт для перекладів своїх фахових документів і посібників на всі мови, що ними говорять наші члени. Перебуваючи тут, у провінції Квебек, ми не повинні забувати про те, що для багатьох бібліотекарів можливість спілкуватися й читати на таких мовах, як англійська й французька, досі залишається привілеєм.

А що стосується тих, заради кого ми працюємо, то багато хто з них наразі відчуває нестачу знань про lingua franca навіть у власних країнах. Ми повинні знайти спосіб зробити світове знання доступним на всіх мовах.

Великий обсяг опублікованої інформації на багатьох мовах зберігається у бібліотеках та Інтернеті. Чи буде ця інформація потрібною у майбутньому? Чи розподілятиметься вона між бібліотеками і якою буде власна роль бібліотек у цьому? Як усе це відбуватиметься у майбутньому?

Ми реалізуємо нові ініціативи у вдосконаленні каталогів, щоб спростити розподіл інформації. Ми вдосконалюємо доступ до опублікованої інформації на полицях і в Інтернеті, подаючи зміст і реферати статей. Дедалі більша кількість бібліотек сканує свої багатомовні колекції, що не підпадають під закон про авторське право, і подає їх у вільному доступі для всіх! Те, що було сховано у давньоарабському фонді якоїсь європейської бібліотеки, стане доступним в Інтернеті так само, як стали доступними оцифровані іспанські газети минулого століття для жителів Азії. Тобто збереження й розповсюдження світової документальної спадщини є й залишатиметься одним із найважливіших завдань бібліотек і бібліотекарів. Це суттєвий внесок у доступність світового знання для кожного.

Надання усім доступу до знань та усунення бар’єрів на шляху до інформації – ось наша мета, однак ми знаємо, що не всі бібліотеки та їх користувачі досягли потрібного для цього фахового рівня. Бібліотекарі намагаються подолати бар’єр між інформаційним багатством і бідністю за допомогою розробки системи засвоєння інформаційної грамотності, безперервної інформаційної освіти протягом усього життя. Сотні прикладів успішної практики допомагають людям знаходити інноваційні способи навчання й роботи, вдосконалювати власне життя за допомогою бібліотекаря. Усе це наслідки вашої роботи, колеги, яку ви виконуєте з великим ентузіазмом і яка змінює життя людей.

Головна тема Конгресу цього року – «Бібліотеки без кордонів: рух до глобального взаєморозуміння». Бібліотеки стають шлюзами для загального взаєморозуміння, а культурне розмаїття – одна з головних цінностей бібліотечного світу. Маніфест ІФЛА щодо багатокультурних бібліотек стимулює бібліотечну діяльність у цій галузі. Розповідаючи казки дітям, виставляючи для широкого кола користувачів наукові книжки, не беручи до уваги расову, національну чи релігійну належність, бібліотеки набувають додаткових можливостей допомогти людям жити у злагоді один з одним. У багатьох випадках бібліотекарі відіграють важливу роль у взаєморозумінні й спілкуванні між різними культурами, іноді навіть – колишніми ворогами.

Глобального взаєморозуміння не може бути без поваги до різних культур, до різного ставлення до способу життя. Навіть якщо ми чогось іноді не розуміємо, треба, тим не менш, поважати інші культури.

Повага передбачає також лояльне ставлення до особистого життя наших користувачів, захист їх особистих даних і заборону перехоплення й контролю цих даних. Ми повинні бути обережними й уживати заходів проти нових дій, під час яких, під приводом боротьби з тероризмом, нас або наші бібліотеки використовують у відстежуванні й контролі читацьких звичок наших користувачів. Ми виступаємо на захист принципів вільного доступу до інформації та свободи висловлювання. Захист особистих даних наших користувачів є дуже важливою складовою цього вільного й неконтрольованого доступу.

Після Конгресу деякі делегати поїдуть подивитися визначні місця Канади й Півночі. Захист навколишньої краси є важливим завданням. Сьогодні ми вже не можемо дивитися на крижаний покрив Північного полюса, не думаючи про те, що він постійно тане. Питання глобального потепління стоїть перед світом, і проблеми навколишнього середовища дедалі активніше входять у бібліотечне життя. Жертвами буревію Катрина, цунамі в Азії та страшенного землетрусу в Китаї були, зокрема, бібліотеки й бібліотекарі. Вимоги бібліотек слід враховувати, вирішуючи екологічні проблеми. Ми не можемо вплинути на зміни в навколишньому середовищі, але можемо надавати й дійсно надаємо підтримку роботі вчених. Бібліотекарі можуть розробляти й створювати університетські депозитарії для зберігання текстів і даних досліджень, а також надавати до них доступ науковим спільнотам, що шукають вирішення проблем майбутнього нашої цивілізації.

Бібліотеки відіграють ключову роль у стійкому розвитку інформаційного суспільства, оскільки мають досвід мережевої організації світового знання, його зберігання та надання доступу до нього. Бібліотекарі успішно визначають шляхи перетворення такого знання у цифрову форму і реалізують це завдання разом зі своїми партнерами. Настане час, коли ми вирішимо проблему стійкого розвитку в електронному світі. Під стійким розвитком ми розуміємо також зв’язок бібліотек з користувачами у спільнотах і віддалене бібліотечне обслуговування, яке набуде у майбутньому великого значення.

Бібліотеки без кордонів – це не лише визнання наших досягнень, але й сигнал до дії! Заклик до того, щоб відчинити двері й наблизитися до людей. Заклик використовувати усі соціальні мережеві можливості, які надає web 2.0, для того, щоб мати постійний зв’язок з нашими користувачами й друзями, та інформувати тих, хто не користується нашими послугами, про можливості бібліотек.

Бібліотеки слугують шлюзами для просування до знань і культури, надаючи доступ до інформації, ідей і творчої праці у різних формах. У період високошвидкісних комунікацій бібліотеки повинні стрімко адаптувати до сучасних вимог свої інформаційні служби й активно пропонувати їх послуги користувачам. Однак бібліотеки мають бути також місцем відпочинку та релаксації. Тому їм потрібні нові площі для навчання й роздумів в атмосфері, що сприяла би творчості, простір, що віддзеркалює ідеї людства, або «зони відпочинку» для того, щоб люди могли заспокоїтися, абстрагуватися від суєти зовнішнього й прислухатись до власного внутрішнього світу. Бібліотеки повинні створюватися й відтворюватися як нові громадські осередки для вдосконалення соціальної включеності й навчання протягом усього життя.

Бібліотекарі не можуть змінити світ, однак повинні розповсюджувати загальнолюдські цінності. Головним завданням моєї президентської програми є забезпечення публічного визнання бібліотек, зокрема – політиками й тими, хто визначає наше майбутнє. Під цим гаслом бібліотекарі усього світу повинні активізувати свою діяльність з лобіювання інтересів бібліотек. Цей тиждень надасть чудову можливість для обміну досвідом та обговорення планів на майбутнє. Мережа ІФЛА та бібліотечних асоціацій в окремих країнах гарантує подальший розвиток інформаційних послуг у бібліотеках для покращення життя людей в усьому світі.

Бажаю вам успіху у проведенні Всесвітнього бібліотечного й інформаційного конгресу у місті Квебеку.

^ Досвід зарубіжних колег


Роль і місце публічних бібліотек у

реалізації державної молодіжної політики Росії


І. Міхнова, директор Російської Державної юнацької бібліотеки, член

Ради Російської бібліотечної асоціації, канд. пед. наук, м. Москва, Росія


Згідно з документами ООН та «Стратегією державної молодіжної політики до 2016 року», затвердженою Урядом РФ у 2006 р., молоддю вважається населення у віці від 14 до 25 років. За даними Всеросійського перепису населення, у РФ налічується 39, 4 млн. молодих громадян і осіб без громадянства (27 % населення країни). У цьому зв’язку цікаво зазначити, що поняттям «молодь» оперують усі (включно з державними структурами), а поняттям «юнацтво» – тільки вчителі, лікарі та бібліотекарі.

Чим же відрізняється теперішній етап бібліотечного обслуговування юнацтва в Росії?

 1. ^ Виникнення об’єднаних дитячо-юнацьких бібліотек шляхом злиття дитячих і юнацьких бібліотек. У таких об’єднаних бібліотеках верхня вікова межа користувачів знижується до 16 – 18 років, тобто до віку закінчення середньої школи. Як пріоритетна виділяється та вікова група, до якої тяжіють керівники й провідні спеціалісти, на яку орієнтований основний фонд. Безумовно актуальною стає необхідність розмежування функцій та узгодження дій із шкільними бібліотеками.

 2. ^ Організація юнацьких підрозділів у «дорослих» публічних бібліотеках шляхом приєднання юнацьких бібліотек або створення нових структур. Це збігається з загальною тенденцією створення т. зв. спеціальних «молодіжних» зон, на яке зорієнтовано багато зарубіжних бібліотек (зокрема, у США та Великій Британії). Згідно з результатами опитувань, такий простір повинен бути комфортабельним, відрізнятися сучасним дизайном, передбачати кафе або буфет, різноманітні інформаційні ресурси та технології, куточки для неформального спілкування і високу якість бібліотечного обслуговування. У молоді з’являється доступ до різноманітної інформації, наявної в бібліотечному фонді.

 3. ^ Зростання уваги до обслуговування молоді з боку центральних бібліотек регіонів РФ і бібліотек ВНЗ. Молодь, що навчається або працює, дедалі активніше притягають характерні для цих бібліотечних закладів великі книжкові фонди, широкий спектр інформаційних ресурсів (включно з зовнішніми), застосування сучасних технологій. По суті, молодь поступово перетворюється на ключову категорію користувачів універсальних наукових бібліотек, а це викликає її відтік із юнацьких бібліотек. Усе це вимагає чіткого позиціонування юнацьких бібліотек на ринку вищої освіти й організації дозвілля молоді.

Ефективна робота з молоддю і в спеціалізованих, і в універсальних публічних бібліотеках вимагає дотримання певної системи поглядів і підходів. Треба не «виховувати» молодих, а ставитися до них як до рівних індивідуальностей. Слід забезпечувати вільний (безоплатний) доступ з бібліотечних ПК до максимального обсягу інформаційних ресурсів, у тому числі – до віддалених. Необхідною є активна робота на віртуальному «молодіжному майданчику» – в Інтернеті. Корисно надавати молодим можливість працювати з технологіями, з якими вони стикаються у позабібліотечному житті. Потрібно створювати комфортне, дружнє середовище, яке формуватиме естетичний смак і бажання в ньому «оселитися». Нарешті, доцільно активніше долучати молодь до участі в бібліотечній роботі.

Як уже зазначалося, Уряд РФ ухвалив «Стратегію державної молодіжної політики до 2016 року», пріоритетними напрямками якої визначені: залучення молоді до соціальної практики та її інформування про потенційні можливості розвитку; стимулювання творчої активності молоді; інтегрування молодих людей, які потрапили у важку життєву ситуацію, до повноцінного функціонування суспільства.

У рамках «Стратегії» передбачено реалізувати цілу низку проектів, що спрямовані на розвиток різних аспектів молодіжного життя й у цьому сенсі можуть слугувати орієнтирами для бібліотек. Так, створення «Російської молодіжної інформаційної мережі „Новий погляд”» має на меті формування позитивного ставлення до цінностей російського суспільства, конструювання й просування образу успішного молодого росіянина. Проект «Доброволець Росії» стимулює мотивацію до надання допомоги, ініціативу у вирішенні проблем людей, що потребують допомоги й підтримки, громадську активність. Проект «Кар’єра» сприяє самовизначенню на ринку праці, кар’єрному зростанню. Проект «Команда» залучає до суспільного та соціального життя країни. Проект «Успіх у твоїх руках» створює умови для творчого роз- витку. Проект «Крок назустріч» допомагає молодим людям, що потрапили в скрутне становище, інтегруватися у суспільство. Проект «Молода сім’я Росії» націлений на зміцнення молодої сім’ї, збільшення в країні кількості благополучних сімей, пропаганду відповідального батьківства.

Слід зазначити, що деякі проекти, передбачені «Стратегією державної молодіжної політики», мають суто бібліотечну спрямованість. Йдеться, зокрема, про створення Загальноросійської мережі центрів інформаційної підтримки молоді на базі публічних бібліотек, та про створення Центру інформаційно-ресурсної підтримки розвитку кадрового потенціалу для реалізації молодіжної політики.

Російська Державна юнацька бібліотека у межах своєї компетенції бере активну участь у реалізації однієї частини зазначених проектів і в сприянні реалізації іншої їх частини. У 2009 р. будуть проведені дослідження «Інформаційні потреби молоді у контексті її життєвих потреб» та «Молодий читач ХХІ століття». На базі РДЮБ планується створити й апробувати модель Інформаційної служби з молодіжних проблем, яку передбачається просунути в регіони. На порядку денному також створення Міжрегіонального корпоративного центру бібліографування (реферування) періодичних видань з проблем молоді і розвиток Міжрегіональної віртуальної довідково-інформаційної служби для молоді з елементами віртуального консультування, проведення Міжнародного конгресу «Молоді у бібліотечній справі» та Міжнародної молодіжної відеоконференції «Телебачення? Інтернет? Книга? Чому ми надаємо перевагу» (за участі молоді з Росії, України, Казахстану та Білорусі), нарешті – пробне видання тематичних реферативних збірників з проблем: «Субкультура молоді», «Робота громадських інститутів з молоддю» тощо.

Сподіваємося, що зазначені заходи сприятимуть підвищенню ролі публічних бібліотек у реалізації державної молодіжної політики, піднімуть бібліотечне обслуговування молодих користувачів на принципово новий щабель.

Методичні поради


Планування – 2009


Т. Сопова, заступник директора з наукової роботи

ДБУ для юнацтва


^ Не варто чекати інструкцій «згори»,

аби плани не були уніфіковані, одинакові,

не цікаві за змістом…

Методисти ДБУ для юнацтва


Ювіляри

Обласні бібліотеки для юнацтва


Донецька ОЮБ 30 років – 1.10

Житомирська ОЮБ 30 років – 1.01


Директори обласних бібліотек для юнацтва


Марія Михайлівна Мах (Волинська ОЮБ) 70 років – 6.01

Людмила Федорівна Пономаренко (Одеська ОЮБ) 55 років – 13.11


Основні заходи

Державної бібліотеки України для юнацтва • Проблемне навчання фахівців відділів мистецтв та краєзнавства обласних бібліотек України для юнацтва «Виховні можливості мистецтва у формуванні молодої особистості», Київ, 25 – 29 травня 2009 р.

 • Всеукраїнська науково-практична конференція «Бібліотеки для юнацтва: від інформації до знань», м. Кіровоград, 22 – 23 жовтня 2009 р.

 • Школа керівника «Вдосконалення сервісу управлінської діяльності в бібліотеці», м. Кіровоград, 24 жовтня 2009 р.

 • Всеукраїнська науково-практична конференція для молоді «Інтеграція української молоді в європейську та світову спільноту», м. Київ, 11 листопада 2009 р.

 • Інтернет-конференція «Євроінтеграція і молодь» (спільно з Центральною міською бібліотекою м. Рига, Латвія), квітень 2009 р.

 • Навчальна поїздка з вивчення досвіду роботи юнацьких та інших бібліотек Латвії та Німеччини, травень 2009 р.

 • Всеукраїнський конкурс творчих робіт «Я – патріот!»

 • Всеукраїнський конкурс-вікторина «Україна – європейська держава»

 • Віртуальний консультаріум


Соціологічні дослідження

 • Всеукраїнське соціологічне дослідження «Веб-спілкування та нетикет: ставлення бібліотекарів та користувачів»


Видавнича діяльність

 • Бібліотечна Україна – юнацтву: цифри і факти

 • Видавнича діяльність обласних бібліотек України для юнацтва у 2008 р. Вип. 8

 • Бібліосвіт: інформаційний вісник [№ 1(29) – 4(32)]

 • Тека методиста. Вип. 6

 • Національно-патріотичне виховання молоді в контексті сучасності: методико-бібліографічні матеріали

 • Молодь в українському суспільстві: бібліографічний покажчик. Вип. 10

 • Путівник з економічної літератури для молоді: бібліографічний покажчик. Вип. 3

 • Небезпечні хвороби людства: рекомендаційний покажчик з серії «Несекретна інформація»

 • Духовні світочі людства (Філософи світу): бібліографічний покажчик. Вип. 2

 • Митець таїн людської душі: бібліографічний покажчик до 70-річчя від дня народження В. О. Шевчука


Під час підготовки планів роботи радимо врахувати, що:

 • Президент України В. Ющенко оголосив 2009 рік Роком молоді в Україні (Указ Президента України)

 • ООН оголосила 2009 рік Міжнародним роком астрономії

 • ЮНЕСКО оголосило 2009 рік Роком Гоголя

 • ООН оголосила 2009 рік Міжнародним роком природних волокон

 • У 2008 – 2011 рр. в Україні діятиме Державна цільова програма інформування громадськості з питань європейської інтеграції України (Постанова Кабінету Міністрів України)

 • На Буковині 2009 рік оголошено Роком освіти

 • 2001 – 2010 роки – Міжнародне десятиліття культури миру і ненасилля в інтересах дітей планети

 • 2003 – 2012 роки – Десятиліття грамотності ООН: освіта для всіх

 • Бейрут (столиця Лівану) стане «Всесвітньою столицею книги 2009 року». Рішення ухвалене на засіданні відбіркового комітету, яке пройшло в штаб-квартирі ЮНЕСКО 3 липня 2007 року. «Всесвітня столиця книги» проголошується щорічно.


^ Основні

знаменні і пам’ятні дати:

Січень

 • 100 років від дня народження Степана Бандери (1909 – 1959), українського політичного діяча, одного з лідерів українського національно-визвольного руху 30 – 50-х років XX ст.

 • 130 років від дня народження Степана Васильовича Васильченка (1879 – 1932), українського письменника

 • 100 років від дня народження Марії Овксентіївни Примаченко (Приймаченко) (1909 – 1997), українського майстра народного декоративного розпису

 • 80 років від дня народження Миколи Павловича Мащенка (1929), українського кінорежисера

 • День Соборності України. 90 років тому в Києві відбулося урочисте проголошення Акту злуки УНР і ЗУНР

 • Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту

 • 170 років від дня народження Павла Платоновича Чубинського (1839 – 1884), українського етнографа і фольклориста, громадського діяча

 • День пам’яті героїв Крут

залишити коментар
Сторінка1/5
Дата конвертації25.09.2011
Розмір0.91 Mb.
ТипДокументы, Освітні матеріали
Додати документ в свій блог або на сайт

страницы:   1   2   3   4   5
плохо
  1
отлично
  3
Ваша оцінка:
Додайте кнопку на своєму сайті:
uadocs.exdat.com

Загрузка...
База даних захищена авторським правом ©exdat 2000-2017
При копировании материала укажите ссылку
звернутися до адміністрації
Реферати
Автореферати
Методички
Документи
Поняття

опублікувати
Загрузка...
Документи

Рейтинг@Mail.ru
наверх