Урок подорож на тему: “Україна наш спільний дім” icon

Урок подорож на тему: “Україна наш спільний дім”


Схожі
Першого уроку: "Україна наш спільний дім"...
Д ержавна науково-педагогічна бібліотека україни імені в. О...
Уроку для учнів 9-11 класів «Україна наш спільний дім»...
Лист Міністерства освіти І науки, молоді та спорту України від 06. 07. 2011 №1/9-516...
Уроку: Презентація проекту «Земля наш дім»...
Урок подорож з математики в 4 класі на тему: „Розв...
Шановні учасники педагогічної конференції!...
Рекомендації щодо проведення 1 вересня 2008 р...
Реферат на тему: Глобальні екологічні проблеми людства...
Міжнародний конкурс “ Аліанте 2011 Україна” на тему: “Чи обізнані ви з питань...
Централізована бібліотечна система Шевченківського району м...
Перша зустріч з книгою – найважливіша...Загрузка...
скачать
Урок – подорож на тему: “Україна – наш спільний дім”

( конспект уроку 3-4 клас)

Цілі: формувати уявлення учнів поняття «нація»,географічне положення України,кордони,ознайомитись з історико-етнографічними регіонами,розвивати інтерес до минулого,бажання зберегти і примножувати культурну спадщину,розширювати знання державної і національної символіки України,виховувати любов до своєї Батьківщини.

Обладнання: політична карта Європи,фізична та історико-етнографічна карти України,атлас «Мандруймо у Дивосвіт»,поетичні твори про Україну,державна і національна символіки,народні іграшки,вишиванки.

План уроку:

1.Станція державної символіки.

2.Поетична.

3.Географічна.

4.Розважальна.

5.Історична.

6.Станція народних символів.

7.Народна іграшка.

8.Мова калинова.

9.Твоя книжкова полиця.

Любі діти! Рада бачити вас здоровими і відпочилими за літо у нашому класі. Ми розпочинаємо наш перший урок. Він присвячений краю,де ми живемо, рідній Україні. За літо ви читали,подорожували,дізналися багато нового. Сьогодні ми поділимося враженнями від побаченого.

Станція 1: Державні символи України.

Зовсім недавно ми відзначали день народження, який святкувала вся держава. Що це за день? Скільки років нашій державі?

24 серпня 1991 року,тобто 20 років тому прийнято Акт проголошення незалежності України. Україна має тепер свої державні символи: Герб, Прапор, Гімн, які уособлюють її історію. Герб - символ влади. В його основу покладено стародавній золотий Тризуб. Національний прапор - синьо-жовтий стяг. Жовтий колір-це колір жовтої ниви, хліба, зерна. Синій колір - це колір чистого мирного неба. Державний гімн України написали М.Вербицький і П.Чубинський.Герб, Прапор, Гімн - візитна картка держави, яка вирізняє її поміж інших країн світу.

^ В небі блакитному сонечко сяє,

Всіх на землі теплом зігріває.

Лан золотистий за селом колоситься,

Жовтого кольору стигла пшениця.

Герб старовинний – на синьому тлі

Сонячно сяє тризуб золотий.

Жовто-блакитний наш стяг України

Сонячний, мирний ,чистий, святий.

Станція друга : Поетична.

- Що ви знаєте про Україну?

- За якими ознаками будемо шукати її на карті?

- Доберіть слова-ознаки до слів: степ, море, гори,ріки, озера,ліси…

Ми з вами на станції “Поетична “. Послухайте, як про Україну писав поет Білоданчик:

Учень-пілот читає уривок вірша Білоданчика «Українська земля». (Де-монстрація ілюстрацій з пейзажами України.)
Гей, велика Україна!
Має гори та долини,
Стави, ріки й Чорне море,
Коло берегів прозоре.
А над ними міста, села,
Наша пісня в них весела,
Це земля свята, єдина
Наших прадідів-батьків.


Станція 3: Географічна.

Розповідь біля карти Європи. Станція географічна.
Наш літак піднімається над Україною. Ми бачимо велику за площею територію — 603, 7 тис. кв. км. Знаходиться в Центральній і Східній Європі. Із заходу на схід простягається на 1316 км, а з півночі на південь — на 839 км. Має 7 сусідів. На заході Україна межує з Румунією, Молдовою, Угорщиною, Словаччиною та Польщею, на півночі — з Білорусією, на сході—з Росією. На півдні — широкий вихід до двох морів: Чорного й Азовського.
Назвіть найбільші географічні об’єкти.

Станція 4: Розважальна.

Фізкультхвилинка.

Учні виконують довільні вправи і рухи.

Станція 5: Історична

(Учитель вивішує фізичну карту України.)
Зараз ми помандруємо землями України, які в минулому були окремими князівствами, державами. Вони різні за розмірами, зараз не мають чітких меж, тому що з’єднані в одну велику державу. За історичними особливостями розвитку Україна поділяється на чотири великі регіони — Центральну Україну (або Середню Наддніпрянщину), Західну Україну, Південну (або Степову) Україну і Східну Україну. (Вчитель все показує на карті.)

Середня Наддніпрянщина. Землі середнього Дніпра разом із західноукра-їнськими землями належать до територій найдавнішого проживання українського народу, творення перших його держав (Київська Русь, Галицько-Волинське князівство). Історичними землями є: Київщина, Поділля, Полісся. Тут народилися Тарас Шевченко, Леся Українка, Іван Котляревський, Павло Чубинський. На подільських землях відбулося повстання під проводом Устима Кармелюка, багато замків і фортець, які стримували агресію турків і татар.
Західна Україна. Волинь, Галичина, Буковина, Гуцульщина і Закарпаття.
Історичні події. У Львові, Острозі, зародилося книгодрукування. Визвольна боротьба під Зборовом, Збаражем, Берестечком. Народилися Іван Франко, Михайло Грушевський, композитор Михайло Вербицький.
Південна Україна пов’язана з історичною долею козаків. Запоріжжя — землі перебування Запорізької Січі та козацького війська.
Східна Україна. Історичними землями є Слобожанщина, Кубань. Місто Харків повний час було столицею України. Уродженцем Слобожанщини був філософ Григорій Сковорода.
Кримська Автономна Республіка. З Криму поширилося на Україну хрис-тиянство. Місто Севастополь увійшло в історію як легендарне місто в обороні під час російсько-турецької та Другої світової війни.

Взагалі,історико-етнографічна мапа України налічує 18 груп населення(бойки,лемки,гуцули,поліщуки…). Вони вирізняются своїм особливим етнографічним колоритом:діалектною мовою,звичаями,обрядами,культурою і т.д. Ці відмінності по родзиночці слід збирати, зберігати і збагачувати. У цьому сила нашої нації.

Станція 6.Народні символи.

У кожного народу є свої улюблені речі,дерева ,рослини. Ось верба - символ краси,неперервності життя. Вона дуже живуча: встромиш у землю гілочку - і виросте дерево, засип рану порошком меленої кори - і кров зупиняється. З давніх давен вербу вважали святим деревом. Освячені її гілочки служили оберегами полів від граду,обкурювали хату від хвороб, клали у купіль немовляти.

А ось хрещатий барвінок-символ вічності. За легендою ця рослина заздрила запашній фіалці. яка мала аромат,красу і людську любов. Однак богиня Флора не змогла нагородити рослину великою красою. Зате дала їй гучну назву «вінка»,що означає «перемога». Що ж переможливого вбачали люди у цій скромній, з синіми квіточками рослині? В ній прихована могутня цілюща сила перемагати тяжкі недуги.

А це,діти,калина-символ кохання,краси,щастя. Навесні калина вкривається білим цвітом,а восени палахкотить гронами червоних плодів. Калиною уквітчують весільний коровай, оселю, з неї печуть смачні пироги,лікуються. Народ склав про неї багато легенд та пісень.(Діти співають за вибором пісню про калину).

А тепер погляньте на ці рушники. Це теж символ українського народу. Дім без рушників,як сім’я без дітей. Рушники старовинні обереги дому. Вишитий різними візерунками рушник є неодмінним атрибутом багатьох обрядів:з ним зустрічають дорогих гостей,справляють обжинки,проводжають в армію;дівчина подає рушник на знак згоди при сватанні,молоді стають на рушник під час шлюбного обряду,з рушником проводжають в останню путь. У кожному регіоні України свої кольори і орнаменти. Ось цей рушник вишитий червоними і чорними нитками. Чому ж таке поєднання?В пісні співається:

Два кольори мої,два кольори,

Оба на полотні, в душі моїй оба.

Два кольори мої,два кольори

Червоний –то любов, а чорний - то журба.

В житті кожної людини бувають радість та смуток. Я бажаю, щоб на ваших життєвих дорогах-рушниках були тільки світлі,радісні кольори і не було чорних -журби та печалі.

Станція 8: Народна іграшка.

Українці працьовиті і творчі люди. Своїми руками вони творять чудеса. Взяти б для прикладу народну іграшку . З чого можна її виготовити?

Перша улюблена іграшка дитинства... У кожного з нас вона своя. Світ іграшок також переживає зміни, як і світ людей. Раніше популярними були одні іграшки, тепер — інші. Придивімося, як по вулиці ідуть в дитсадок мами з малюками. Іноді дітлахи несуть в руках улюблену іграшку. Не треба пильно придивлятися, щоб побачити, що дівчатка найчастіше пригортають до себе довгоногу цибату ляльку з заморським ім'ям Барбі, а хлопчаки взагалі тримають якихось жахливих пластикових монстрів, пофарбованих в темні неприємні кольори. Такі ж іграшки заполонили й полиці наших магазинів. Вони однотипні, байдужі, холодні...

На жаль, ми забули про традиційні народні українські іграшки — добрі, веселі, яскраві, виготовлені з природних матеріалів. Вони, звичайно, не виблискують так, як глянцева холодна пластмаса, зате мають в собі набагато більше — частинку душі цілого народу.

Українська іграшка, як і саме життя нашої нації, сягає глибокої давнини. Люблячі руки мам і бабусь завжди творили для своїх малюків забавки з того, що було в домі: з клаптика тканина, рослинки чи овочу. Ляльку робили з кукурудзяного качана, возика з дерева, корівку з маленького гарбузика... Вони були простими, ці іграшки, але в них зберігалися сили землі і сонця, теплота рук рідних людей.

Здавалося б, іграшка — це дитяча забавка не варта уваги дорослої серйозної людини. Але завжди були по всій Україні майстри, які знаходили особливий сенс у виготовленні іграшок для дітей. Вправний тесляр творив із дерева коника-гойдалку. Таких коників обов'язково купували маленьким хлопчикам, і вони приносили дітям чимало щирої радості. З-поміж глиняних горщиків, тарілок, гончарі виставляли на ярмарках і півників-свищиків, і крихітний керамічний посуд. Здавна виробляли майстри в Україні й іграшки, які рухаються. Весело крутилися маленькі вітрячки, стукали молотками ведмеді-ковалі, танцювали по колу цап з козою.

Сьогодні, мабуть, тільки в етнографічних музеях можна побачити чудові ляльки з пасма лляних ниток. їх вміло перев'язували в кількох місцях, щоб вийшли руки, ноги, коса до пояса. Майстрині виготовляли невеличкий одяг для таких ляльок. Це завжди був національний костюм, традиційний для тієї місцевості України, де робили ляльку. Як і годиться, для цих нарум'янених красунь з вишитими бровами знаходився і розмальований возик — колисочка, а для лялькового «господарства» — макітерки й полумисочки. Іграшковий глиняний посуд також відображав свої традиції кожного регіону. Глиняні забавки з Полтавщини дещо різняться від тих, які використовували, скажімо, на Поділлі. Можливо, для гончарів створення іграшок також було певною забавкою, відпочинком від основної роботи. Адже хоч гончарство завжди вважалося окрасою українського ремесла, але робота ця досить важка, вимагає багато часу і сили. Бо ж спершу потрібно було накопати глини, дати їй дозріти на подвір'ї. Глину доводилося весь час перемішувати і поливати водою, виконувати ще чимало необхідних дій, поки вона ставала придатною для формування виробу. В народі завжди казали, що виріб на гончарному крузі виходить гарним тільки тоді, коли в нього вкладають душу. А на Чернігівщині, виготовлені з глини і випалені в горні вироби навіть називали «душами». Тож виходить, що і кожна маленька глиняна іграшка — це теж частинка душі майстра, який формував її вручну на гончарному крузі, а потім ще й розписував з допомогою курячого пір'я чи ріжка чудернацькими, вигаданими ним самим квітами, чи народним орнаментом.

Не менш улюбленою в народі завжди була й дерев'яна іграшка. Вважалося, особливо в Правобережній Україні, що найкращі дерев'яні іграшки народжуються в Яворові на Львівщині. Чого тільки тут не створюють для малечі: дитячі меблі, дерев'яний ляльковий посуд, маленькі музичні інструменти... Найбільше цінуються коники на коліщатках. Іноді руками цілої родини творяться ці іграшки. Чоловіки-майстри старанно виробляють коників з дерева, а їх дружини і діти розмальовують їх яскравими барвами, які не тільки забавляють малечу, а й ще й звеселяють домівку, в якій «оселяються», наповнюють її запахом дерева.

Так, народні іграшки мають неповторний аромат. Вони пахнуть деревом, випаленою глиною, природою... На відміну від тих штучних і безликих, з порожнім, а часто й жорстоким, поглядом пластмасових очей, які пропонує сучасна промисловість.

А гойдалки з розписаними бочками і спинками! Для багатьох українців старшого віку спогади дитинства пов'язані саме з ними.

А якими цікавими ,духмяними і просто смачними є коники, пташки з сиру, які для своїх дітей виготовляли вівчарі на полонинах!

Нам не можна забувати про такі рукотворні дива і ми обов’язково будемо вчитися майструвати цю красу.

(При цьому вчитель демонструє народні іграшки, таблиці)

Станція 8: Мовознавча.

“Мова кожного народу неповторна і своя”- це рядки з вірша. Ми також любимо свою українську мову і називаємо її калиновою, солов’їною, барвінковою. Вона є державною мовою України. Пригадаймо вірші про мову.

^ Українська мова-

Давня й молода.

Світить рідне слово

Як жива вода.

Звідки воно взялось-

Діло не просте…

В душу засівалось

Із душі росте.

*****

Рідна мова в рідній школі!

Що бринить нам чарівніш?

Що нам ближче і миліш?

І дорожче в час неволі?

Рідна мова! Рідна мова!

Що в єдине нас злива?

Перші матері слова,

Перша пісня колискова!

*****

Не цурайся пісні, яку чув од мами,

Не згуби – то мова прадідів твоїх,

^ Бо зректися пісні, що цвіла віками,

Мов забудь народ свій, даль його доріг.

*****

Станція 9: Твоя книжкова полиця.

Я підготувала для вас виставку книг. Тут ваші улюблені книги українською мовою про далекі походи, про наших дідів і прадідів, що жили на нашій землі, про людей, які славлять Україну в наші дні. Тут ви будете мріяти і співпереживати з вашими ровесниками – героями цих творів.

На завершення нашого уроку я хочу прочитати вам уривок з вірша Василя Голобородька “Ми йдемо”:

^ Ми йдемо по Україні:

від степів до гір,

від лісів до морів —

звідусіль виходимо на прадавні шляхи,

і немає нам ліку.

Ми чинимо волю наших прадідів,

це вони нас послали у путь,

щоб ми йшли нашою віковічною землею

із нашими багатолюдними містами,

із нашими тихомрійними селами,

із нашими золотоверхими церквами.

Ми йдемо по Україні,

пов’язані вишиваними дівочими руками рушниками,

і радість сяє в наших очах.


Урок підготували:

Онуфрів Ірина Іванівна – вчитель початкових класів, вчитель вищої категорії, старший учитель Стрийської ЗШ І ст. № 11

^ Дрочак Галина Степанівна - вчитель початкових класів, вчитель вищої категорії, Стрийської ЗШ І ст. № 11


Конспект першого уроку у 2011-2012 н. р.

"Україна – наш спільний дім"

у 2 класі


Мета. Формувати в учнів орієнтири на загально - людські цінності; виховувати у дітей почуття гордості й любові до своєї держави, її історії, державних і народних символів, усвідомлення себе, як невід’ємної частини українського народу , почуття патріотизму.

Обладнання: географічна карта України, зображення прапора і герба України, фонограми гімну та пісень про Україну, атласи.

^ Хід уроку

Україна - моя країна.
Тут родина моя, сім'я.
Я без неї - на вітрі пір'їна,
Без коріння у полі трава.
Україна - мій корінь роду.
Я без неї - сама пустота.
Я із неї черпаю вроду,
З нею впевнено йду у життя.
Україна - віра в майбутнє,
Честь і слава моїх батьків.
І наповнить вона мою сутність,
Щоб я кращою стати змогла.


Учитель.

 • Діти, які почуття викликали у вас ці поетичні рядки?

Відповіді дітей.

Учитель.

 • Так у кожного з вас - свої почуття, та об’єднує всіх одне слово –Україна.

Україна – це земля ваших батьків, це край, де ви народились. Вона причаровує нас своєю неповторною красою . Це золото безмежних полів, бездонна синь зачарованих небес. Тихі плеса річок, сині очі озер і ставків. Це безмежні степи і ліси, зелені долини і луки, Карпатські верховини і донецькі простори, Полісся і Крим, біленькі полтавські хати і велич міських краєвидів .

Сьогодні ми присвятимо перший урок святкуванню двадцятої річниці Незалежності України. Адже не завжди Україна була вільною державою, тяжка доля випала нашому народові у його прагненні бути вільним і незалежним,мати своє обличчя,свою мову і культуру,свою самостійну державу. Для цього поринемо у захоплюючий світ історії. А допоможуть нам ваші старші друзі – п’ятикласники.

І учень.

Над Дніпром широким, вільним,

Де луги й степи цвіли,

Наші прадіди — поляни

Оселились і жили.

Хлібороб робив у полі,

Пас пастух корів, овець,

З луком, з стрілами гнучкими

По лісах ходив ловець.

Пишно квітла Україна,

Повна всякого добра.

Як в раю, жили поляни

Понад хвилями Дніпра.

Все своє вони любили,

Шанували і чуже.


Київська Русь – перша держава, яка об’єднала велику територію нинішньої України . На чолі держави був князь. Він мав своє військо, що звалося дружиною. Центром Київської Русі було м. Київ.

ІІ учень

У 1240 році монголо - татари підкорили Київ. 300 років була Україна під їхнім ярмом. І тільки запорозькі козаки на чолі з Богданом Хмельницьким звільнили Україну від монголо-татар, утворивши Українську державу.

Легендарна Запорізька Січ – символ мужності і незламності українського народу.

За дніпровськими порогами,

За південними дорогами ,

За степами за широкими,

Наші прадіди жили.

Мали Січ козацьку сильную,

Цінували волю вільную,

Україну свою рідную,

Як зіницю берегли.


ІІІ учень.

Та недовго проіснувала вільною Українська держава. Ослаблена війною з монголо – татарами, знесилена пішла на союз із Москвою. І з часом перетворилася на глуху окраїну Російської імперії – Малоросію. Про неї як про державу забули на багато років.


Було сліз більше, ніж води.

Нас голодом не раз морили,

І в очі населяли страх.

Ой наші мовчазні могили

Куди не глянь - по всіх світах....


ІV учень.


Так український народ йшов через утиски, в’язниці й сибіри та не скорився. І нарешті…


Настала переміна!

У цьому ні найменшого гріха.

І в Україні буде Україна,

А не чиясь окраїна глуха.

Це так природно!

Так, здається, просто…

Що генієм омріяно пророцтво

У решті – решт усе -таки збулось!


24 серпня 1991 року Верховна Рада України прийняла "Акт проголошення незалежності України", яким проголосила створення самостійної держави – Україна.

Як державу її визнали понад сто країн світу.

Учитель.

 • А чи знаєте ви, які країни є нашими сусідами? Щоб дати повні відповіді подивіться на карту України у своїх атласах. (Відповіді дітей).

 • А тепер знайдіть столицю України, місто в якому ми живемо.

 • Пригадайте легенду виникнення назви нашого міста. (Відповіді дітей).

 • Ви зрозуміли, що Україна – це велика держава і , як будь-яка держава має свою символіку.

 • Які державні символи України ви знаєте? (Відповіді дітей).

 • У першому класі ми вивчали вірші про Державні Символи України, пригадайте їх.

І учень

ПРАПОР
Прапор — це державний символ 
Він є в кожної держави; 
Це для всіх — ознака сили, 
Це для всіх — ознака слави. 

Синьо-жовтий прапор маєм: 
Синє — небо, жовте — жито; 
Прапор цей оберігаєм, 
Він — святиня, знають діти. 

Прапор свій здіймаєм гордо, 
Ми з ним дужі і єдині, 
Ми навіки вже — народом, 
Українським, в Україні.
Н. Поклад

Учитель.

Так сучасний Державний Прапор України – це стяг , який складається з двох рівних смуг – синьго і жовтого кольорів. Синій –мирне українське небо, а жовтий – золото неозорих пшеничних ланів.

ІІ учень.

ТРИЗУБ
Наш герб — тризуб. У ньому сила          
Отця небесного і сина.                             
Уважно придивись до нього —               
На Духа схожий він Святого,                  
Що голубом злетів з небес     
І у людських серцях воскрес.
Тризуб, немов сім'я єдина,
Де тато, мама і дитина
Живуть у мирі і любові
На Україні вольній, новій.
В. Паронова

Учитель.

Український народ має герб – тризуб. Він дійшов до нас з часів Київської Русі та був родинним знаком Володимира Великого. На тризубі можна побачити зброю: лук, меч та інші військові прилади. А якщо уважно придивитися,то і прочитати слово «ВОЛЯ».

ІІІ учень.

Ти бачив ,як співають Гімн…


Ти бачив ,як співають Гімн,

То всі встають, повір, при цім.

Ти чув, як велично співа

Свій Гімн країна дорога.

І ти ще змалечку гордись,

Що українцем народивсь,

Бо Гімн – найпершу пісню в нас

Співає кожен, славить час.

О.Лінник.

Учитель.

Гімн –це найголовніша пісня країни,яку виконують на всіх урочистостях.

Автор слів нашого Гімну – поет Павло Чубинський,музика – Михайла Вербицького. У Гімні України передано найсердечніші думки і прагнення нашого народу.

Тож давайте разом виконаємо Держаний Гімн України.

Звучить фонограма.

 • З якою гордістю ми виконали Держаний Гімн України, адже кожен з нас має бажання бути гідним своєї Батьківщини, бо недаремно говорять : Людина без Вітчизни, як соловей без пісні.

Україна – колиска найкращих у світі пісень. Тож послухаємо одну з них у виконанні групи дівчаток нашого класу. (Звучить фонограма пісні.)

^ ДОБРИЙ ДЕНЬ, МАТУСЮ УКРАЇНО

Пісня

Добрий день, матусю Україно!
Сходить сонце радості й добра.
Україно, я твоя дитина,
Крапелька великого Дніпра.

Приспів:
Україно моя, золоті твої поля,
Небо ніжно-голубе, що під ним усе цвіте.
Яблуневі сади і смерекові ліси,
Ніжна пісня солов`я - рідна матінка Земля.

Не дивись, що я така маленька,
Час мине - я швидко підросту
І усю любов свого серденька
Я тобі в дарунок принесу.

Приспів:
Україно моя, золоті твої поля,
Небо ніжно-голубе, що під ним усе цвіте.
Яблуневі сади і смерекові ліси,
Ніжна пісня солов`я – рідна матінка Земля.


Учитель.


Діти –ви майбутнє України,за кілька років ви будете вирішувати її долю,тож давайте виконаємо таке завдання: на аркушах паперу у вас записано початок речення. Прочитайте його. Ваше завдання: продовжити речення:

^ Для своєї України я можу…

Учитель.

Ось і закінчився наш урок . Тож не забуваймо, що ми – українці. Бережімо рідну землю, українську мову, національну гідність. Бо немає кращої землі, ніж наша рідна Україна.


Підготувала: Ворко Оксана Михайлівна – вчитель початкових класів, вчитель вищої категорії Стрийської ЗШ І ст. № 11.

Україна – наш спільний дім

(конспект першого уроку 2011-2012 н. р.

у 1 класі)


^ Тема: Україна – наш спільний дім.

Мета: формувати уявлення учнів про школу як другу рідну домівку, "маленьку" Батьківщину, поглиблювати знання учнів про Україну, в контексті 20-ї річниці незалежності, про національну символіку та державні символи, викликати інтерес до пізнання своєї Батьківщини, розвивати почуття національної гідності, гордості за свою Вітчизну. Заохочувати творити добро, здобувати знання, щоби бути гідним учнем своєї рідної школи і громадянином своєї держави.

Обладнання: презентація "Моя Україна", ілюстративні матеріали про Україну, плакати із зображенням Державних символів України, фонограми пісень "Українка я маленька", "Україна" , мультимедійні засоби,фотографії батьків учнів класу, символічні медалі (листівки), схематична (контурна) карта України, кольоровий папір, ножиці, простий олівець, клей.


^ Хід уроку

І. Вступне слово вчителя

Вчитель: Благослови нас, добрий Боже,

Благослови, Пречиста Мати,

Хай Ваша ласка нам поможе

Щасливо рік шкільний почати!

 • Дорогі діточки! Сьогодні у вашому житті велика подія: почалася нова сторіночка вашого життя Ви переступили поріг Країни Знань. Усі жителі цієї країни носять почесне звання – учень, або учениця, школяр. чи школярка. Сьогодні ви із звичайних хлопчиків і дівчаток перетворились на учнів та школярів. Я вітаю вас із цією визначною подією і хочу вручити символічні медалі(листівки і т. п.) – ключики від Країни Знань. З допомогою цих ключиків ви протягом багатьох років будете відкривати скарбнички, у яких будуть не гроші, не дорогоцінні камені чи золото, а те, що є набагато цінніше за усі багатства світу - різноманітні знання, уміння, навички, здобувши які для вас відкриються безмежні можливості людського життя. Правда, шлях до цього не завжди легкий, але усі ми разом: вчителі, батьки, і, звичайно, ви, діти, докладемо багато зусиль, щоб цей шлях був успішним, захоплюючим, радісним і пам’ятним.

 • То ж в добру путь рушаймо,

Маленькі учні в світлий клас.

Життя цікаве та щасливе

Розпочинається для вас!

ІІ. Розповідь з елементами бесіди про рідний край – Україну

 • Діти, скажіть будь-ласка, чи знаєте ви скільки вам років! (Відповіді кількох дітей)

 • Отже, усім вам по шість, або сім рочків.

 • А чи знаєте ви, коли ви народилися? (Відповіді кількох дітей)

 • А як називається цей день, коли ви народилися (День народження)?

 • Чи любите ви його святкувати? (Так) А чому? (Очікувані відповіді)

 • Як ви гадаєте, чи може бути такий день народження, який ми - українці святкуємо в один день усі разом ? (Міркування дітей).

(Вчитель створює проблемну ситуацію з метою активізації уваги дітей).

 • Такий день народження ми святкуємо кожного року 24 серпня напередодні навчального року. Цей день – день народження нашої країни, яка називається Україна. Але цього року особливий день, адже нашій рідній країні виповнилося рівно 20 років. Як ви гадаєте, це багато чи мало? (Міркування дітей)

 • Для порівняння скажу, що вам для того, щоб досягти такого віку треба закінчити 11 клас і ще прожити 2-3 роки, навчаючись далі, або уже працюючи на роботі. Отже, 20 років – це досить багато. Можливо у вас є старші брати, сестри, або інші родичі, яким виповнилося 20 років. Як вони виглядають порівняно з вами. (Відповіді дітей).

 • А тепер пригадайте своїх бабусь та дідусів. Чи знаєте, скільки їм років? (Відповіді дітей)

 • Це більше ніж нашій державі Україні! (Так)

 • Отже, з іншого боку наша країна це зовсім молода, хоча й має давню й цікаву історію, про яку ви дізнаєтесь навчаючись у школі.

 • Ми називаємось українці. Так, безмежна і неозора українська земля: високі Карпатські гори, безкрайні степи, великий могутній Дніпро, зелені ліси.( бажано використати слайди мультимедійної презентації, або демонстраційні малюнки, фотографії і т. п.) (див. додатки) І ось, на такій великій землі живе багато українців. Хто у горах, хто біля лісу, хто у степах, і відрізняються між собою одягом, співають різних пісень, та й музичні інструменти у них різні. Але усі вони, у якому б куточку нашої Батьківщини не жили, люблять свою Україну. І ви – маленькі українці теж повинні гордитися за свою Батьківщину, любити свою землю, яка вас зростила.

Фізхвилинка

 • А зараз, любі дітки, вийдіть з-за парт, трішки порухаємось, потанцюємо. Я показуватиму, які саме рухи треба виконувати, а ви за мною повторюватимете. Ми часто будемо робити такі хвилинки відпочинку на уроках. Під час цих хвилинок нам треба стати зручно, але так, щоб не заважати іншим учням у класі.

Діти виконують танцювальні рухи, за зразком учителя, під пісню " Я маленька українка" (див. додатки)


ІІІ. Розповідь з елементами бесіди про державні та національні символи України

 • Продовжуємо нашу бесіду про Україну. Я думаю, що кожний з вас зуміє впізнати своїх батьків, рідних, близьких, знайомих. Ось я приготувала кілька фотографій ваших батьків. Зараз перевіримо, чи зумієте ви їх впізнати.

(На слайдах, або фото вчитель показує дітям фотографію мами або батька. Діти піднімають руку, впізнаючи своїх батьків. Вчитель може "подарувати "дитині фото їх батьків. Доцільно, щоб фото одного з батьків було "подароване" для кожного учня класу)

 • Як бачити, ви безпомилково впізнали своїх батьків. А як у світі, люди з інших країн, навіть ніколи не побувавши в Україні, можуть впізнати нашу Батьківщину . Як ви гадаєте? (Міркування дітей)

 • Перш ніж я допоможу вам знайти правильну відповідь, послухайте таку казку-легенду:

^ Жила собі жінка. І мала вона трьох синів. Сини зростали чесними, сміливими, дуже любили свою неньку і готові були віддати за неї своє життя.

Виросли сини і розійшлися по світах, прославляючи свою матір. Найстаршому мати подарувала на згадку про себе золоту корону з трьома промінцями. Корона зігрівала людей, вела вперед. За цю трипроменеву корону люди дали першому синові ім'я Тризуб.

Середньому сину мати дала в дорогу синьо-жовтий одяг. Сміливий і сильний був середній син, і прославив він свою матір добрими звитяжними вчинками. Люди запам'ятали його і назвали Прапором.

А найменший син отримав у дарунок від матері соловейків голос. І де б він не був, усюди лунала його дзвінка урочиста пісня. За цей голос і величний спів люди дали йому ім'я Гімн.

^ Так і донині по всьому світу золотий тризуб, синьо-жовтий прапор і урочистий гімн прославляють рідну неньку-Україну.

(Демонстрація слайду (плакату) з Державними символами України) (див. додатки)

 • Отже, такою собі фотографією, візитівкою нашої країни, або,якщо говорити по-дорослому, символами України є золотий тризуб на блакитному тлі – це наш Державний Герб, синьо-жовтий Державний Прапор і велична урочиста пісня, яка має назву "Ще не вмерла Україна" – це наш Державний Гімн. Коли звучить Гімн необхідно усім встати гідно, цим самим ми висловлюємо свою шану і повагу до України, до всіх тих, хто живе в Україні, тобто і до себе також. Зараз ми прослухаємо Державний Гімн України.

(Діти стають струнко. Звучить запис Державного Гімну України)(див. додатки)

 • Згодом ми обов’язково вивчимо слова нашого Гімну, адже його потрібно не лише слухати , а й виконувати, тобто співати.

 • Отже, саме за цими трьома символами упізнають нашу державу. Ви мабуть бачили по телевізору, як під час різних спортивних змагань, урочистих подій, свят і, навіть, на нашій шкільній лінійці урочисто піднімається прапор і звучить Гімн.

 • Але не лише за Державними Символами упізнають українців. Сьогодні багато з вас прийшло у вишиванках. Вишиванки – це також символ нашої країни, адже вишивка – істинно українське мистецтво. Ось погляньте, які красиві вишиті речі я принесла вам на урок.

(Діти розглядають стенд із вишитими рушниками, серветками, тощо, або відповідний слайд презентації))

 • А хто знає, коли люди один одному дарують писанки, або крашанки. (Відповіді дітей)

 • Так, саме на Великдень люди освячують писанки. Їх називають по різному: крашанки, дряпанки. Писанка – це також символ нашої країни . Ось погляньте на ці прекрасні витвори людських рук. Я думаю, що багато хто з вас з часом навчиться писати писанки і зможе власноруч обдаровувати ними своїх рідних та близьких.

 • А хто з вас чув таке прислів’я: "Без верби і калини – нема України" (Відповіді дітей)

 • Ці дві рослини: верба і, особливо, калина - є також нашими символами. (Перегляд слайду презентації)

 • Існує багато інших символів нашої країни. Але всі ці символи будуть існувати лише тоді, коли ми з вами будемо їх знати, розповідати про них, користуватися ними. Лише тоді будуть існувати українці, буде існувати наша Богом дана благословенна земля – Україна.

ІV. Виконання практичного завдання "Обійми Україну теплом своїх долонь"

 • А зараз кожен учень на кольоровому папері відмалює свою долоньку, виріже її ножицями за допомогою батьків і ми все це розмістимо навколо ось такого схематичного зображення території України

( тобто карти) , щоб наша Батьківщина була захищена любов’ю, теплом наших долонь. Цю карту ми повісимо у класі й будемо завжди пам’ятати, що ми є громадяни своєї милої України. Ми її сини і доньки , а тому ми все робитимемо для того, щоб Вітчизна наша процвітала, була могутньою державою. А ви , діти, будете старанно вчитись на благо своєї Вітчизни.

(Під час виконання цієї роботи доцільно ввімкнути запис пісні "Україна" у виконанні Т. Петриненка.) (див. додатки)


Додатки:

 1. Мультимедійна презентація "Моя Україна" http://www.rapidshare.ru/2675403 (Увага ! Презентація написана з розширенням файлу pptx. Читатиметься повністю лише з використанням програм PowerPoint 2007,2010)

 2. Мультимедійна презентація "Моя Україна" http://www.rapidshare.ru/2675442 ( Презентація з розширенням файлу ppt. Читатиметься у старіших версіях програм PowerPoint 1997-2003. Увага! Буде втрачено окремі властивості презентації)

 3. Фонограма "Я маленька українка" http://www.rapidshare.ru/2675398

 4. Фонограма "Гімн України" http://www.rapidshare.ru/2675413

 5. Фонограма "Україна" Т. Петриненко http://www.rapidshare.ru/2675401

^ А ще можна використати такі пісні:

Е. Скиданова "Країно моя" http://www.rapidshare.ru/2675408

С. Ротару "Одна калина" http://www.rapidshare.ru/2675409

А. Кудлай "Рідна Україна" http://www.rapidshare.ru/2675412

Н. Бучинська " Моя Україна" http://www.rapidshare.ru/2675414

Р. Галаган "Розкажи про Україну" http://www.rapidshare.ru/2675443

Зовал 1разок медалі:


Підготував: Запісов Сергій Анатолійович – вчитель початкових класів, вчитель вищої категорії, старший вчитель,

директор Стрийської ЗШ І ст. № 11

Скачати 232.05 Kb.
залишити коментар
Дата конвертації25.09.2011
Розмір232.05 Kb.
ТипУрок, Освітні матеріали
Додати документ в свій блог або на сайт

отлично
  1
Ваша оцінка:
Додайте кнопку на своєму сайті:
uadocs.exdat.com

Загрузка...
База даних захищена авторським правом ©exdat 2000-2017
При копировании материала укажите ссылку
звернутися до адміністрації
Реферати
Автореферати
Методички
Документи
Поняття

опублікувати
Загрузка...
Документи

Рейтинг@Mail.ru
наверх